• |
ide | kryesore

Humbja me Marokun, tym e flakë në rrugët e Brukselit

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Brukseli është përfshirë nga një valë protestash dhe trazirash pas humbjes së ndeshjes nga ana e Belgjikës në Kupën e Botës kundër Marakut. Pas ndeshjes tifozët e irrituar dolën në rrugët e kryeqytetit duke shkatërruar, djegur makina dhe thyer gjithçka, duke shkaktuar kështu kaos në rrugë. Kjo bërë që Policia të ndërhynte për të shpërndarë turmën. Tensionet u përshkallëzuar edhe më tej pas përfshirjes së tifozëve marakonë. Lidhur me ngjarjen ka ka reaguar edhe vetë kryebashkiaku i Brukselit, Philippe Close i cili dënoi dhunën, duke shkruar në Tëitter se policia u detyrua të vepronte me ashpërsi.


“Ata nuk janë tifozë, ata janë rebelë. Tifozët marokenë janë atje për të festuar,” tha Close.


Pamejt e shpërndarë në mediat vednase dhe të huaja tregoi kaosin që mbizotoroi në rrugë. Më shumë se 100 efektivë policie u angazhuan në shpërndarjen e turmës. Ata përdorën gaz lotësjellës për shpërndarjene tyre pasi protesta mori një shkallë të lartë rrezikshmëria kur tifozët nisën të thyejnë xhapat e biznesve përgjatë rrugës ku kalonin. Fitorja e së dielës kundër Belgjikës ishte fitorja e parë e Marokut në një Kupë Bote që kur ata mundën Skocinë në 1998.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.