• |
ide | kryesore

Facebook paditet për shkelje të privatësisë së përdoruesve

F1, Stil


Rregullatori i privatësisë së të dhënave në Irlandë vendosi një gjobë prej 277 milionë dollarësh ndaj Facebook.

Ndëshkimi rezultoi nga një hetim, i nisur vitin e kaluar. Hetim zbuloi një grup të dhënash personale të grumbulluara që ishin fshirë nga Facebook midis majit 2018 dhe shtatorit 2019 dhe ishin vënë në dispozicion në internet. Ato përfshinin; emrat, ID-të e Facebook, numrat e telefonit, vendndodhjet, datat e lindjes dhe adresat e emailit për njerëz nga më shumë se 100 vende.

Meta tha se kishte bashkëpunuar plotësisht me hetimin e Komisionerit të Privatësisë së të Dhënave të Irlandës dhe kishte bërë ndryshime në sistemet e saj gjatë kohës në fjalë. Ajo përmendi heqjen e funksioneve për të ndihmuar njerëzit të gjejnë miqtë e tyre përmes numrave të telefonit.

Gjoba e së hënës është e katërta që DPC ka vendosur ndaj një prej kompanive të Metës. Në shtator, mbikëqyrësi goditi filialin e saj në Instagram me një gjobë rekord prej 420 milionë dollarësh. Vendimi erdhi pasi zbuloi se platforma keqpërdorte informacionin personal të adoleshentëve. Por, kompania shtoi në deklaratën e saj të hënën se po shqyrtonte vendimin në lidhje me gjobën e fundit./Lapsi.al

Marrë nga: Yahoo News

Lexo Edhe;https://lapsi.al/2022/11/16/perfundon-hetimi-ndaj-google-per-te-dhenat-e-perdoruesve/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *