• |
ide | kryesore

Gjithçka që duhet të dini për protestat masive në Kinë

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Kinë

Disa ditë demonstrata kundër politikës “zero covid” të Pekinit, të cilat kanë jehuar në të gjithë Kinën me pak shenja zbehjeje, përbëjnë një nga shprehjet më të përhapura të pakënaqësisë që vendi ka parë që nga protestat e Sheshit Tiananmen të vitit 1989.


Presidenti Xi Jinping, udhëheqësi më i fuqishëm dhe më kontrollues kinez që nga Deng Xiaoping dhe Mao Ce Dun, ka përdorur dekadën e tij në pushtet për të zgjeruar mbikëqyrjen, për të shtypur mospajtimin dhe për t’i dhënë përparësi sigurisë absolute të regjimit. Protestat vazhdojnë ende rregullisht nën sundimin e tij. Por ato janë zakonisht të vogla dhe të përqendruara në ankesat lokale, duke i bërë ato të lehta për tu anuluar nga autoritetet.


Megjithatë, gjatë fundjavës, mijëra qytetarë dolën në rrugë në më shumë se një duzinë qytetesh në të gjithë vendin. Ata bënë thirrje kryesisht për t’i dhënë fund kufizimeve pandemike. Megjithatë, shumë njerëz, në kampuset universitare, si dhe në mes të zonave të ngarkuara me tregti dhe biznese, shprehën gjithashtu një zemërim më të përgjithshëm mbi shtypjen politike. Disa protestues kërkuan që vetë Xi të jepte dorëheqjen, një ndjenjë që konsiderohet aq e ndjeshme në Kinë saqë rrallëherë shprehet publikisht.

Sado dramatike të jenë, demonstratat nuk kanë gjasa të kërcënojnë kontrollin e Xi-t mbi Partinë Komuniste Kineze, të cilën ai e konsolidoi dhe e zgjeroi në një takim të udhëheqjes së lartë në tetor.

Situata e paqëndrueshme, e shkaktuar nga një nga politikat e tij nënshkrimore, është të paktën një pengesë e turpshme për Xi. Ai ka mbrojtur vazhdimisht “zero covid” si “vendosjen e njerëzve në radhë të parë” dhe duke qenë alternativa më e mirë për Kinën për të shmangur një krizë shëndetësore. Por strategjia, në vend që të fitojë mbështetje publike, po bëhet shpejt një përgjegjësi serioze për axhendën e tij ambicioze të politikës. Dhe tani po dështon të përmbajë shpërthimin më të keq të vendit që nga fillimi i pandemisë.

Ja çfarë duhet të dini për situatën dhe ku mund të shkojë ajo.

Çfarë i shkaktoi protestat që nisën të premten?

Mbrëmjen e së enjtes në Urumqi, kryeqyteti i Xinjiang-ut veriperëndimor, 10 persona vdiqën pasi zjarrfikësit ishin të ngadaltë për të shuar flakët e një kompleksi apartamentesh. Banorët fajësuan kufizimet “zero Covid” për tragjedinë, pavarësisht se qeveria e qytetit mohoi ndonjë vonesë të tillë. Njerëzit dolën në rrugë të Premten për të bërë thirrje për t’i dhënë fund të gjitha bllokimeve në Xinjiang, i cili është përballur ndër kontrollet më të ashpra që nga viti 2020.

Shfaqja e kundërshtimit në një nga rajonet më të mbikqyrura të Kinës preku një nerv në të gjithë vendin. Studentët e kolegjit mbajtën vigjilje në kampuse. Banorët u mblodhën në qytetet kryesore nga Shangai lindor në Sichuan jugperëndimor. Përveç përkujtimit të atyre që kishin vdekur dhe shfryrjes për bllokimet, tubimet e tyre u bënë një mjet për frustrimet më të thella rreth shtypjes politike dhe sëmundjes sociale. Disa madje bënë thirrje që Partia Komuniste Kineze dhe Xi të rrëzoheshin. Videot e këtyre momenteve mahnitëse janë shpërndarë gjerësisht në internet.

Si ka ecur politika “zero covid” e Kinës gjatë pandemisë?

Në fund të janarit 2020, Kina tronditi botën kur njoftoi se po mbyllte Wuhan-in dhe po mbyllte më shumë se 11 milionë banorë në shtëpitë e tyre për të frenuar përhapjen e një koronavirusi të ri. Taktika të ngjashme shpejt u bënë globale ndërsa qeveritë u përpoqën të “rrafshonin kurbën” dhe t’i jepnin kohë mjekësisë për të kapur një sëmundje të re. Megjithatë, strategjia e Kinës kishte një qëllim tjetër që në fillim. Duke mos u kënaqur thjesht me ngadalësimin e virusit, Pekini donte ta eliminonte atë.

Për muaj të tërë, “zero covid” funksionoi. Rastet thuajse nuk ekzistonin. Shpërthimet e herëpashershme u vunë shpejt nën kontroll me testime masive, gjurmim kontaktesh dhe karantinë. Zhgënjimi me qasjen zienye në disa vende. Por u pushtua nga një krenari nacionaliste për Kinën që në dukje po mundte virusin ndërsa infeksioni dhe vdekja u rritën në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Shfaqja e varianteve shumë të transmetueshme e bëri strategjinë e Kinës gjithnjë e më të paqëndrueshme. Mbështetja publike për qasjen e vijës së ashpër u zbeh pasi pjesa tjetër e botës mësoi të jetonte me virusin. Në mars, Shangai zbatoi bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë. Banorët e revoltuar u ankuan se kishin pak akses në ushqim dhe kujdes shëndetësor. Pas dy muajsh, shpërthimi në qytetin më të populluar të Kinës u vu nën kontroll – me politikën që po mposhtej në proces.

Kishte disa pritshmëri që kongresi i partisë të tetorit të shpallte një ndryshim kursi. Në vend të kësaj, zyrtarët deklaruan aderimin e tyre “të palëkundur”. Një grup i “optimizuar” i masave të kontrollit të shpallur në fillim të nëntorit uli kërkesat për karantinë dhe testime. Megjithatë, izolimet vazhduan, së bashku me zhgënjimin e gjerë pasi zyrtarët mohuan se masa e re ishte një prelud për hapjen.

Pse politika e qeverisë për Covid duket joefektive tani?

Variantet më të transmetueshme do të thotë se po bëhet e vështirë për qeverinë të parandalojë që virusi të qarkullojë në popullatën e përgjithshme. Kina tani po raporton më shumë infeksione në ditë sesa ka në çdo pikë tjetër të pandemisë, me më shumë se 40,000 raste të koronavirusit të regjistruar të hënën.

Testimi masiv, karantinat e centralizuara dhe bllokimet nuk janë thjesht të papëlqyeshme; ato janë gjithashtu të shtrenjta dhe të dëmshme për ekonominë. Por zyrtarët kinezë thonë se ndërrimi i marsheve tani do të çonte në një valë vdekjesh dhe sëmundjesh të rënda që do të mposhtnin sistemin e kujdesit shëndetësor. Mund të kenë të drejtë.

Popullsia e Kinës ka imunitet të ulët natyror sepse kaq pak njerëz janë ekspozuar ndaj virusit. Dhe normat e vaksinimit tek të moshuarit janë të ulëta në krahasim me shumë vende të zhvilluara, me vetëm 40 përqind të njerëzve më të vjetër se 80 vjeç që kanë marrë një injeksion përforcues. Për më tepër, vaksinat që ka marrë popullsia, të gjitha të zhvilluara brenda Kinës, kanë rezultuar më pak efektive kundër varianteve të koronavirusit që qarkullojnë tani.

Çfarë alternativash kanë udhëheqësit e Kinës për të frenuar përhapjen?

Një opsion për të rritur imunitetin do të ishte importimi i ilaçeve të huaja anti-virale dhe vaksinave përforcuese bivalente të Pfizer-BioNTech dhe Moderna, të cilat janë më efektive kundër varianteve omicron.

Pekini deri më tani ka ngecur me trajtimet e zhvilluara brenda vendit. Xi shpesh flet për nevojën që Kina të jetë e vetë-mjaftueshme në teknologjitë e avancuara. Firmat kineze biomjekësore po garojnë për të prodhuar vaksinat e tyre mRNA. Por asnjë nga 10 produktet në zhvillim nuk ka përfunduar provat e Fazës 3 të nevojshme për të treguar efektivitetin në një popullatë të përgjithshme.

Disa ekspertë të politikës kineze shëndetësore argumentojnë se opsionet shtesë të trajtimit nuk mund të adresojnë problemin themelor që angazhimi i qeverisë ndaj politikës së saj është i rrënjosur në politikë, si dhe në virologji. Në fillim, media shtetërore kineze e lidhi suksesin e kontrollit të epidemisë me epërsinë e sistemit politik të Kinës nën Xi.

A do të godasë qeveria protestat nëse ato vazhdojnë dhe rriten?

Regjimi kinez ka një libër të mirëpërpunuar për trajtimin e atyre që ai i quan “incidentet masive”. Së pari, protestat shpërndahen me një përzierje kërcënimesh dhe premtimesh për korrigjim. Pastaj vjen goditja.

Të hënën, policia dhe barrikada metalike ruanin kryqëzimet në qendër të qytetit të Shangait, ku ishin zhvilluar demonstratat gjatë fundjavës. Në Universitetin e Komunikimit të Kinës, Nanjing, drejtori u tha studentëve të largoheshin nga vigjilja ose ndryshe “do të paguani për gjithçka që bëtë sot”, sipas videove të skenës të verifikuara nga njerëzit që e panë atë.

Censorët pastruan me shpejtësi mediat sociale kineze nga artikujt në lidhje me protestat. Fjala “letër e bardhë” u censurua pasi studentët mbanin fletë të zbrazëta për të protestuar kundër kufizimeve në të folur. Zyrtarët kinezë ende nuk kanë komentuar – apo edhe të pranojnë demonstratat. Por komentuesit pro-qeveritar kanë akuzuar protestuesit se punojnë me “forcat e huaja armiqësore” dhe pretendojnë se “keqbërësit” kishin nxitur demonstratat, duke i bërë jehonë një linje standarde që Pekini vendos për të shpjeguar sfidat ndaj sundimit të tij.

The Washington Post, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.