• |
ide | kryesore

Helena Bonham Carter, në mbrojtje të Johnny Depp

-Instant, Paparazzi, Slider

Helena Bonham Carter ka deklaruar së fundmi mbështetjen e saj për Johnny Depp.


Në një intervistë të re me The Sunday Times Magazine, aktorja u shpreh se beson se Johnny Depp është “i shfajësuar plotësisht” pas gjyqit të tij  për shpifje kundër Amber Heard në fillim të këtij viti.


“Unë mendoj se ai është mirë tani,” tha  Carter. Komentet e aktores vijnë pasi një juri e Virxhinias zbuloi se Heard shpifi për Depp në një shkrim të Washington Post të vitit 2018. Aktorit iu dha më shumë se 10 milionë dollarë dëmshpërblim. Heard fitoi një nga kundërpaditë e saj për shpifje dhe iu dha 2 milionë dollarë. Ata të dy po apelojnë vendimet.

Gjatë diskutimit , Helena shtoi se beson se Heard “u fut në atë lavjerrës” kur u pyet nëse rasti i fundit i Depp ishte “lavjerrësi i #MeToo që po kthehej prapa”. “Ky është problemi me këto gjëra. Njerëzit do të hidhen sepse është trendi dhe të jesh vajza e posterit për të,” u shpeh ajo.

Diku tjetër në diskutimin e saj, Bonham Carter trajtoi gjithashtu reagimin e ashpër që autorja e Harry Potter J.K. Rowling është përballur vitet e fundit. Shkrimtarja u sulmua për herë të parë në qershor 2020 kur u duk se mbështeti ndjenjat anti-transgjinore në një seri postimesh në Twitter. Megjithëse ajo mohoi se pikëpamjet e saj mbi feminizmin ishin transfobike, Rowling dyfishoi qëndrimet e saj në një ese të gjatë.

“Është e tmerrshme. Të gjithë mbartin historinë e tyre të traumës. Ato formojnë opinionet e tyre nga ajo traumë. Ju  duhet të respektoni se nga vijnë njerëzit dhe dhimbjen e tyre”, tha Helena . Ju nuk duhet të pajtoheni të gjithë për gjithçka. Kjo do të ishte e mërzitshme. Ajo nuk po e thotë në mënyrë agresive. Thjesht po thotë diçka nga përvoja e saj.”


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.