• |
ide | kryesore

Kreu i Antimafias: Bandat shqiptare u pasuruan nga korrupsioni i frikshëm

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
antimafias

Kreu i antimafias Nicola Gratteri ka dhënë një intervistë të gjatë për podcast-in e reperit të njohur Fedez. Ai ka treguar detaje për arrestimin e bosëve të mafias Ndrangheta dhe Cosa Nostra dhe lidhjet e tyre. Duke folur për Holandën, në një moment ai përmend edhe mafian shqiptare.


“Amsterdami nuk është më ai i 20 viteve më parë. Vetëm në harkun e një viti është vrarë një gazetar, një avokat dhe një bashkëpunëtor i drejtësië. Kur shkoja 20 vite më parë në Roterdam apo Amsterdam për të folur me prokurorët pasi janë portet ku vjen pjesa më e madhe e kokainës bashkë me atë të Antverpit ju thoja të kishin kujdes: “Këtu keni “Ndranghetta”- u thoja, por askush nuk më besoi.


Sot vijnë këtu të terrorizuar dhe thonë: “Kemi dhënë 100 milion euro për një burg të ri”. Po, por nuk është çështje burgjesh. Çështja është të krijosh një legjislacion sipas sjelljes kriminale. Kur e thoja unë kishte vetëm një mafie. Atëherë ishte vetëm Ndranghetta. Sot janë 3 mafia. Është Ndranghetta, është mafia shqiptare që nuk është më ajo që grabiste vila.

Mafia shqiptare është shumë e strukturuar dhe është bërë e pasur në vendin e saj, falë edhe një korrupsioni të frikshëm. E treta është mafia afrikane. Ajo është një mafie me “m” të fortë pasi përdor një dhunë të tmerrshme. Tani janë të terrorizuar sepse Holanda nuk është më një parajsë” – thotë kreu i antimafias italiane.

Shiko në minutën 20.00 në videon më poshtë:

LEXO EDHE: “Menaxhojnë drogën në Liguria”/ Shefi i DIA-s: Mafia shqiptare punon për Ndragheta-n

Kryeprokurori i Barit: Mafia shqiptare po lidh Ndranghetën me kolumbianët


9 Comments

  1. Edi eshte kryetar i Egzekutivit o rrota karit.

   Shteti perbehet nga Pushteti Legjislativ, (Parlamenti), Egzekutiv, (Qeveria) dhe Gjyqesor, (Gjykatat), si edhe Presidenca si relike e kohes se Mbreterive me shume pak pushtet, por me nje rol gjithebashkues.

   Pastaj ke edhe pushtetin e ashtequajtur “te katert” de facto, (jo de jure), qe jane mediat.

   Pra shtetin s’ka se si ta bej Edi qe eshte kryetar i vetem te me pak se 1/4-es te pushtetit!

   Pa llogarit ketu Manet, Gecerat. Tom Dosherat e Banakingerat!

 1. Jorgo Endri Pallikari po hapi pak syte dhe do shohesh qe te gjitha keto pushtetet qe ke numeruar i kontrollon shefi yt. Edhe pushtetin e medias ta ka lene ty. Kurse keta te rreshtit te fundit i ka klienetet e vet te preferuar, bashke me ca te tjere qe te ka thene mos ti permendesh, keta marrin shumicen e tenderave dhe lejeve te ndertimit. Shto edhe kriminalizimin e ekonomise e cila prej 2015 bazohet vetem te drogat, parate e pista dhe pastrimi tyre ne ndertim dhe e kupton vete pse te gjithe prokuroret antimafia neper Evrope permendin shqiptaret (nje popull 4-5 milione, shume pak krahasuar me Italine, nigerine apo afriken veriore per te kuptuar shkallen e perhapjes se fenomenit nder ta) ne cdo interviste

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.