• |

Video/ Gakpo e de Jong blindojnë vendin e parë: Holanda nuk fal Katarin, në humbjen e tretë

De Jong

Holanda e Louis van Gaal e përfundoi me stil fazën e grupeve. Shëtitje e tulipanëve kundër një Katari të nënshtruar, për një fitore 2-0. Një gol për çdo pjesë e Oranje, që sigurojnë vendin e parë në grupin A. Gakpo, në golin e tij të tretë në po aq ndeshje në Kupën e Botës, zhbllokoi ndeshjen. De Jong vulosi fitoren që i dha Van Gaal kryesimin përfundimtar në grup. Oranje e mbyllën me 7 pikë, përpara Senegalit dhe tani presin të mësojnë kundërshtarin. Holanda do të luajë me të dytët e grupit të Anglisë në fazën e 1/8. Humbja e tretë dhe zero pikë për organizatorët, asnjëherë të rrezikshëm.

Oranjet dominojnë në Al-Bayt, në ndeshjen e fundit të grupit. Goditja e parë është e Blind, por Barsham refuzoi me këmbë dhe shpëtoi Katarin. Formacioni i Van Gaal ngriti ritmin vetëm kur duhej, me përshpejtime kirurgjikale. Holanda e menaxhoi lojën duke dhënë ndjesinë e aftësisë për të shënuar në çdo moment. Pas rasteve të shpërdoruara nga Depay dhe Klaassen, goli erdhi në minutën e 26. Pas një shkëmbimi në zonë të ngushtë, Gakpo mposhti Barshamin me një goditje të ulët në kënd. Goli i tretë në tre ndeshje për yllin e PSV-së, që e çon totalin e sezonit në 18 gola dhe 18 asiste në 32 ndeshje për klubin dhe kombëtaren.

Hollanda dyfishoi menjëherë në pjesën e dytë. Barsham devijoi goditjen e Depay, në ndeshjen e parë si titullar. Por portieri nuk mund të bënte asgjë ndaj Frenkie de Jong. Goli i mesfushorit të Barcelonës vlen 2-0 në minutën e 50 dhe i lejon Oranje të administrojnë deri në fund.