• |
ide | kryesore

Arabia Saudite e ka fatin në duart e tyre: Meksika lutet për një mrekulli për t’u kualifikuar

-Instant, Sport
Arabia

Gara për t’u kualifikuar në Grupin C të Kupës së Botës 2022 është në fije të perit. Të gjitha skuadrat janë në lojë, kur Arabia Saudite dhe Meksika të përballen në stadiumin Lusail Iconic për sfidën e fundit. Me të paktën një mes Argjentinës dhe Polonisë të detyruara të humbasin pikë në betejën e dy të parave, të katër skuadrat janë ende me mundësi për të kaluar në fazën e 1/8.


ARABIA SAUDITE

Nga befasia e mposhtjes së Argjentinës, te humbja 2-0 nga Polonia, Arabia Saudite e Herve Renard humbi mundësinë për të vulosur një arritje historike. Penalltia e humbur nga Salem Al-Daësari mund të kishte ndryshuar ndeshjen dhe renditjen e Grupit C. Megjithatë, fati i Arabisë Saudite është ende në duart e tyre. Tre pikët kundër meksikanëve do t’i kalonin me siguri në fazën eliminatore për herë të dytë, pasi Botërorit 1994.


Një barazim mund të jetë edhe i mjaftueshëm, nëse Polonia mund t’i bëjë atyre një favor duke mposhtur Argjentinën. Ndoshta edhe humbja nëse polakët mposhtin Seleccion me të paktën tre gola. Por vetëm katër fitore nga 19 ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat, vështirë se frymëzon besim. E nuk e bën këtë as 6% e ndeshjeve me portë të paprekur në përqindjen e Kupës së Botës.

MEKSIKA

Pas humbjes me Argjentinën, Meksika është në rrezik real për të thyer serinë e saj të mrekullueshme të përfundimeve në dy të parat në grupe. El Tri ka përparuar në fazat eliminatore të çdo Botërori që nga viti 1994 dhe nuk ka dalë në fazën e grupeve që nga viti 1978. Por skuadra e Gerardo Martinos duhet të fitojë dhe të shpresojë që rezultati të shkojë në favor të tyre në ndeshjen tjetër. Duke pasur parasysh diferencën e tyre shumë të ulët të golave, Meksikës do t’i duhej të mposhtte Arabinë Saudite me katër gola diferencë. Kjo do t’i kualifikonte nëse Polonia dhe Argjentina ndahen në barazim. E do t’i duhet një fitore me pesë gola nëse Argjentina mposht homologët e saj evropianë.

Përndryshe, Meksika do të kalojë nëse fiton dhe nëse Polonia mund Argjentinën. Problemi është se Meksika ka dështuar të shënojë në edicionin e 2022. Nga të gjitha skuadrat që kanë luajtur dy ndeshje deri më tani, vetëm ata e Tunizia nuk kanë shënuar asnjë gol. Meksika mund të ngushëllohet me faktin e një rekordi të fortë prej katër fitoresh dhe një barazimi nga pesë takimet e tyre me Arabinë Saudite.

FORMACIONET

Formacioni i mundshëm i Arabisë Saudite:

Alowais; Abdulhamid, Al-Amri, Tambakti, Al-Ghannam; Kanno; Al-Buraikan, Al-Hassan, Al-Najei, Al-Dawsari; Al-Shehri

Formacioni i mundshëm i Meksikës:

Ochoa; Sanchez, Moreno, Montes, Gallardo; Herrera, Guardado, Chavez; Lozano, Jimenez, Vega

PRECEDENTËT

Fitore: 4

Barazime: 1

Humbje: 0

06 Jan 1995 Saudi Arabia v Mexico W 0-2 FIFA Confederations Cup

11 Oct 1995 Mexico v Saudi Arabia W 2-1 International Friendly

14 Dec 1997 Saudi Arabia v Mexico W 0-5 FIFA Confederations Cup

03 Jun 1998 Saudi Arabia v Mexico D 0-0 International Friendly

25 Jul 1999 Mexico v Saudi Arabia W 5-1 FIFA Confederations Cup


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.