• |
ide | kryesore

Elon Musk nis betejën kundër Apple

-Instant, F1, Stil

Elon Musk thotë se ka nisur  një “betejë për të ardhmen e qytetërimit” kundër Apple dhe Tim Cook.


Komentet e Musk erdhën pasi ai pretendoi se Apple kishte kërcënuar se do ta mbante Twitter jashtë App Store. Ai u ankua se Apple mund t’i ndalonte njerëzit të shkarkonin aplikacionin dhe se kishte tërhequr shpenzimet e saj për reklama mes frikës për të ardhmen e platformës.


Por ai këmbënguli se lufta e tij me kompaninë e Tim Cook kishte të bënte me më shumë sesa thjesht të ardhura nga Twitter. Në vend të kësaj, CEO i Tesla tha se është “një betejë për të ardhmen e qytetërimit”. “Nëse liria e fjalës humbet edhe në Amerikë, tirania është gjithçka që ka përpara”, shkroi ai në Twitter.

Ankesat e Musk kundër Apple filluan të hënën, kur ai filloi të postonte në Twitter për kompaninë dhe politikat e saj të App Store. Twitter duhet të veprojë në përputhje me ato politika ose të hiqet nga App Store, gjë që do t’i bënte të gjithë përdoruesit e iPhone të paaftë për të shkarkuar aplikacionin.

“Apple kryesisht ka ndaluar reklamat në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë?” shkruhej në postim. “Kompania duhet të publikojë të gjitha veprimet e censurës që ka ndërmarrë që prekin klientët e saj”. Miliarderi i ofroi gjithashtu ndjekësve të tij në Twitter një sondazh për të komunikuar nëse ata ishin dakord. Rregullat e Apple e lejojnë atë të heqë aplikacionet që përfshijnë përmbajtje problematike .  Por Cook ka shprehur publikisht se e njëjta gjë nuk do të ndodh me Twitter./Lapsi.al

Marrë nga: Independent


1 Comment

  1. Apple ta shpif dhe ai ka te drejte qe Amerika eshte i vetmi vend ne bote qe ne parim dhe shpeshere ne praktike ka liri (pothuajse) absolute shprehje. Ne cdo vend tjeter ne parim apo ne praktike ka plot gjera per te cilat nuk flet dot. Ai parim eshte nen presion ne Amerike, dhe ne qofte se humb atje nuk ka per t’u gjet askund tjeter. Eshte realisht perplasje qyteterimore. Ka nje arsye pse cdo trend kulturor lind ne Amerike, eshte liria dhe mbi te gjitha ajo e shprehjes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.