• |
ide | kryesore

Shpërthim me bømbë në shkollën afgane, shumë prej viktimave ishin nxënës

Arkiva

Të paktën 10 persona janë vrarë pas një shpërthimi me bombë në një shkollë fetare në veri të Afganistanit.  Shpërthimi ndodhi në Aybak në provincën Samangan, duke shkaktuar viktima dhe shumë të plagosur.


“Të gjithë viktimat janë fëmijë dhe njerëz të zakonshëm”, citohet të ketë thënë një mjek nga AFP.


Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Abdul Nafee Takkur tha se forcat e sigurisë së talibanëve po hetonin sulmin. Ata u zotuan të identifikojnë autorët dhe t’i ndëshkojnë për veprimet e tyre.

Afganistani është tronditur nga dhjetëra shpërthime që kur talebanët morën pushtetin vitin e kaluar, kryesisht përsipër nga dega lokale e grupit Shteti Islamik.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.