• |
ide | kryesore

Video/ Meksika mposht Arabinë Saudite, por përshëndet Botërorin: vendos diferenca e golave

-Instant, Sport, Video
Meksika

Finale e grupit C emocionuese në Kupën e Botës 2022. Meksika fitoi 2-1 kundër Arabisë Saudite, por del jashtë në diferencë golash. Në fillim të pjesës së dytë, Martin (48′) shënoi nga fare pranë në zhvillimet e një goditje këndi. Pastaj Chavez (52′) me një goditje dënimi të shkëlqyer i dha shpresë meksikanëve. Goli i Al Dawsari në minutën e 95-të dënoi të besuarit e Martinos. Meksika eliminohet nga një -1 në golat e shënuar dhe pësuar ndaj 0 të Polonisë. Lewandowski e të tjerët do të sfidojë Francën në 1/8.


Grupi C i Katarit 2022 u mbyll në mënyrë të bujshme: Meksika mposhti Arabinë Saudite 2-1, por përtej grupeve kalon Polonia me diferencë golash. Frika bllokoi dy skuadrat në pjesën e parë dhe u desh goli i Argjentinës në fillimin e pjesës së dytë për të ndezur ndeshjen. Pothuajse njëkohësisht me ndeshjen mes Polonisë dhe Albicelestes, u zhbllokua edhe sfida e Lusail. Shënoi edhe Meksika, nga një goditje këndi me Martin, që shfrytëzoi asistin e Montes.


Lexo më tej: Video/ Argjentina fut në “xhep” Poloninë: Lewandowskin e shpëton Arabia Saudite

Kaluan vetëm 4 minuta dhe Chavez shënoi një kryevepër nga goditja e lirë, me portierin që nuk mund të bënte asgjë. Meksika kërkonte goleadë, por Lozano iu anulua goli i 3-0 për pozicion jashtë loje. Dyfishimi i Enzo Fernandez për Argjentinën i jep Meksikës mundësinë për të kaluar me një gol, duke qenë se “fair-play” favorizonte polakët. Për të mbyllur ndeshjet, megjithatë, mendoi Al Dawsari në finale. Në minutën e 95, erdhi 1-2 që mbylli ndeshjen. Meksika shkon një gol larg raundit të 1/8, por mbetet jashtë. Arabia Saudite është në vend të fundit, pavarësisht fitores befasuese kundër Argjentinës në debutim.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.