• |
ide | kryesore

BE vendos çmim tavan për naftën ruse

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Shtetet anëtare të Bashkimit Europian kanë rënë dakord të vendosin një kufi prej 60 dollarësh për fuçi për naftën ruse pasi Polonia, e cila po rezistonte, i dha dritën jeshile marrëveshjes.


Në një përpjekje për të reduktuar të ardhurat e Kremlinit nga lëndët djegëse fosile, BE-ja ka rënë dakord të kufizojë shumën që mund të paguhet për naftën në det për të kufizuar aftësinë e Moskës për të financuar luftën e saj në Ukrainë.


Kufiri i çmimit synon gjithashtu të shmangë një rritje të çmimeve globale të naftës pasi embargoja e BE-së ndaj naftës së papërpunuar ruse hyn në fuqi më 5 dhjetor.

SHBA-ja ka qenë e shqetësuar se ndalimi i BE-së për importet e naftës ruse, i kombinuar me një kufi çmimi të vendosur shumë të ulët, mund të çojë në një rritje botërore të çmimit të naftës, duke e çuar Perëndimin më tej në recesion dhe duke shkaktuar protesta popullore.

Varshava kishte vendosur të miratonte marrëveshjen në mënyrë që të shqyrtonte një mekanizëm rregullimi për të mbajtur kufirin nën çmimin e tregut – duke i shtyrë negociatat që kufiri të ishte sa më i ulët.

Ambasadori i Polonisë në BE, Andrzej Sadoś, tha të premten se mekanizmi në marrëveshjen përfundimtare do të mbante kufirin e çmimit të paktën 5% nën normën e tregut.

Megjithatë, ekspertët e sigurisë nga qendra e mendimit CSIS kanë sugjeruar që një kufi prej 60 dollarësh është i pa dhëmbë pasi është mbi çmimin e çmimeve ekzistuese të naftës ruse prej rreth 52 dollarë për fuçi.

Është vlerësuar se nafta ruse shitet me një fitim nga 40-45 dollarë për fuçi, por kostot e vërteta të nxjerrjes së Rusisë janë të vështira për t’u vlerësuar.

kerkime-per-nafte-ne-detin-jon-shqiperi.jpg

Kufiri pritet të shpallet zyrtarisht të dielën dhe embargot e naftës në BE dhe G7 do të fillojnë javën e ardhshme.

G7 po vendos kufirin e vet të çmimit, i cili do t’i lejojë vendet jo anëtare të BE-së të vazhdojnë importimin e naftës së papërpunuar ruse në det duke përdorur sigurime perëndimore dhe shërbimet detare. Për sa kohë që ato nuk paguajnë më shumë një fuçi se kufiri i rënë dakord.

Propozimi fillestar i G7 javën e kaluar ishte për një kufi çmimi prej 65-70 dollarë për fuçi pa asnjë mekanizëm rregullimi. Meqenëse nafta e papërpunuar ruse Urals tashmë tregtohej më e ulët, Polonia, Lituania dhe Estonia kërkuan një çmim më të ulët.

Vendet e BE-së janë grindur për ditë të tëra për detajet, me ato vende që kanë shtuar kushte të tjera në marrëveshje. Kushqë si kufiri i çmimit do të rishikohet në mes të janarit dhe çdo dy muaj pas kësaj, raportoi Reuters.

Lëvizja vjen përpara një takimi të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatëve të saj të dielën. Opec+ pritet gjerësisht t’i përmbahet objektivit të tij të fundit për të reduktuar prodhimin e naftës me 2 milion fuçi në ditë, një vendim i cili u prit me zemërim nga presidenti amerikan, Joe Biden.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.