• |
ide | kryesore

Çfarë e lidh Amant Josifin me vëllain e kryeministrit, Olsi Ramën

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Mandati i arrestit ndërkombëtar për Amant Josifin erdhi pas disa shkrimeve investigative në mediat e huaja, të cilat raportonin për qindra mijëra qytetarë të BE të zhvatur tragjikisht nga pasuritë e tyre. Josifi u prezantua atëherë si përfaqësuesi shqiptar i kompanisë së mashtrimit me qendër në Kiev të Ukrainës.


Sipas mediave spanjolle, fitimet e kompanisë arrijnë në disa miliarda euro. Degët e Shqipërisë kishin të njëjtin organizim si ato në Ukrainë dhe Gjeorgji dhe fokusoheshin kryesisht në telefonatat me klientët e Spanjës dhe Gjermanisë. Pasi i bindnin të investonin nëpër kompani të shpikura dhe grafikë të rremë, qytetarët zhvateshin rregullisht përmes mashtrimit.


Por Amant Josifi nuk ishte zgjedhur rastësisht. Në Tiranë ai kishte disa njohje të rëndësishme përmes të cilave garantonte se kompanitë “call center” do të vazhdonin pun pa u prekur nga shteti.

Olta Xhaçka dhe Amant Josifi

Marrëdhënia me Olta Xhaçkën

Josifi u emërua këshilltar i Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka në vitet 2017-2020. Këshilltarët janë njerëzit më të afërt të ministrit. Ata kanë për detyrë të monitorojnë punën e stafit, të përgatisin memo, të japin orientime, të përgatisin dokumentat e duhur dhe normalisht, ta këshillojnë ministrin për qëndrimet që duhet të mbajë.

Në faqen e tij në internet amant-josifi.info ku paraqet një biografi të shkurtër, ai shpjegon se

“Për shkak të angazhimit dhe njohjeve të tij (ai u regjistrua në atë kohë për doktoraturë në Francë), Ministri i Mbrojtjes i besoi detyrën e këshilltarit, veçanërisht në marrëdhëniet e tij me NATO-n, deri në vitin 2020”

Mbetet mister fakti se ai arriti të zgjidhej një 26-vjeçar në postin e këshilltarit të Ministrit të Mbrojtjes. Supozohet që në këtë detyrë angazhohen zyrtarë shtetërorë me eksperiencë në fushën përkatëse, por Olta Xhaçka deri tani nuk ka dhënë ndonjë shpjegim.

Olsi Rama

Lidhje me Olsi Ramën

Një shkrim i rrjetit të gazetarëve OCCRP shpalosi për herë të parë skemën e mashtrimit me “call center” nga Gjeorgjia, Ukraina deri në Tiranë dhe zbuloi se pika e kontaktit ishte Armant Josifi.

Pikërisht nga ky shkrim u zbulua për herë të parë lidhja e Amant Josifit me Olsi Ramën, vëllain e kryeministrit.

Ja çfarë shkruante media e huaj për Josifin dhe lidhjet e tij:

“31-vjeçari Josifi ka lidhje të fuqishme në Shqipëri. Ai ka qenë këshilltar zyrtar i ministrit të Mbrojtjes që nga dhjetori 2017, kur u emërua nga Olta Xhaçka, anëtare e Partisë Socialiste të kryeministrit Edi Rama.

Josifi është gjithashtu një ish-partner biznesi i vëllait të kryeministrit, Ols (Olsi) Rama, me të cilin bashkëprononte një firmë telekomunikacioni dhe telemarketing, Pegasus Communications Shpk, derisa Josifi shiti aksionet e tij në dhjetor 2017.

Nëna e tij, Pranvera Strakosha, është një ish-gjyqtare, e cila tani është Komisionere për Mbikqyrjen e Shërbimit Civil, një ombudsmen i ngarkuar me mbrojtjen e të drejtave të punonjësve të qeverisë.

Në përgjigje të pyetjeve të OCCRP, Josifi konfirmoi se ai kishte një call center në Shqipëri dhe se kishte marrë pjesë në festën e Milton Group (kompania mëmë e mashtrimit) në janar. Por ai mohoi çdo lidhje formale me Milton Group dhe tha se qendra e tij ishte krejtësisht e shkëputur.

Ai tha se ishte “thjesht me pushime” në Kiev gjatë kohës së festës dhe ishte njohur me David Todua (koka e skemës ponzi)”.

Dekonspirimi i aksionit për arrestimin e Josifit

Amant Josifi është në arrati. Megjithëse përfshirja e tij në skemat mashtruese ishte njoftuar dy vite më parë, megjithëse mashtrimet me forex në Tiranë kanë qenë shumë të njohura, sërish policia nuk e arrestoi dot.

Në media u raportua se pak orë para se të niste aksioni i policisë për arrestimin e tij, zyrat e call center u boshatisën me shpëjtësi dhe Josifi u largua në drejtim të paditur. Emri i tij nuk doli as në konferencën që zhvilluan prokurorët e SPAK muajin e kaluar.

Irisa Puca, Adrian Korriku, Bernardo Saraçaj dhe Erind Pysqyli janë 4 të arrestuarit në operacionin ndërkombëtar të udhëhequr nga Eurojust, Europol dhe Guardia Civil spanjolle. Hetimi u shti në disa vende të Europës, përfshirë Shqipërinë, Gjeorgjinë, Maqedoninë e Veriut, Bullgarinë dhe Ukrainën./Lapsi.al


36 Comments

   1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  1. A nuk e kuptoni qe nuk kemi te bejme me nje organizate politike. Jo! Organizata politike e quajtur Partia Socialiste, per fat te keq, u kap dhe shendrrua ne organizaten mafioze me te rrezikshme ne vend. Ajo kapi shtetin, si kancer. Kimioterapia nuk dihet nese e sheron por demi ne prone dhe para publike, drejtesi dhe rend demokratik eshte tejet dhe shkaterrues. Tashme nuk ka me asgje fshehur, ata veprojne haptazi. Dule krijuar ligje per te vjedhur dhe shperdoruar. Goditur median, apo zhdukur kundershtare.

   1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  2. Konstatim i sakte, nazisti, krimineli nderkombetar, Soros, kudo qe shkon rekruton llumin e atij vendi, ketu llumi jane LLACIFACET/jevgjitet pa atdhe, si; Rama, Kakacka, ky orangutangu Josifi (qe permend ne C.V. lloj-lloj uni. por nuk thote se ku eshte diplomuar, taktike e njohur Sorosiane). Metastazat e ketij kanceri jane perhapur kudo dhe po e shkaterrojne kete komb, KAQ!

   1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  3. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

 1. Qeka cuni I Strakoshes qe kurre nuk punoi
  I lumte suma,as qe diskutohet qe do ikte pa lagur
  Me ate nene qe ka Ky tipi ben koqen e qejfit tere jeten

 2. Shif ca bluze ka bastardi O Rama. Komunistet ishin idealiste keta thjesht jan oportuniste qe edhe kapitalizmin e dojn per vete, oligarshi absolute!

  1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

 3. mediat kombëtare ishin garanci për anticensurë. Siç janë portalet një garanci për anticensurë.

  Fjala e lirë po pëson ditët më të zeza që nga koha e diktaturës,” tha Berisha.

  Tani ky kërcënon pronarët e mediave në opozitë, imagjinoni të vijë sërish në pushtet.Ka thene media e huaj se kush ta gjejme vete,ka thene,ka thene kete beni ju mediat e rublave germo Tare germo se Qenin salih do gjeni

  1. Kete e bejne rregullisht o Tipi, as e kane problem hic. Madje e bejne me qejf. Sa per info kjo ministrja ishte dadhnorja e Olsit ne USA. Kur u kthye ju ngjit tanit te firences te cadra dhe e kapi me zor. Nderkohe i fuste ndonje xhiro per ndonje sherbim te shpejte andej nga kryeministria

   1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  2. Ja kan hyp, rama ia mori linden shokut i dha cucit delina ficon, ajolen e qite harasani pastaj e mori kellira,

   Felliqesira ordinere jane

   1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  3. Tipo , pa merak se grave te njeri tjetrit kane kohe qe jua hipin: Per kronologji historike , qe ne 1939-en , por mbas 2013 jemi de-jure edhe ne nje Sulltanat ne zemer te Europes !!
   Haremi perbehet nga Ministret ( thuajse te gjitha ) e deri ne nivel drejtoreshash drejtorie !

 4. Po qe për polici e drejtësi shqiptare, Rama edhe ta djegë gjithë Shqipërinë e nuk e gjen gjë.
  Të keqen e ka me mediat se ato ja kanë nxjerrrë gjithë të palarat, prandaj për ti dalë përpara punës i quante mediat “kazan”
  Kam përshtypjen se me këtë aferën e fundit, nuk do të mund tja mbyllë gojën mediave të huaja siç bëri me Bildin gjerman, se tani bëhet fjalë për një aferë korruptive me përmasa europiane, dhe ju janë vjedhur mijra qytetarëve europianë me miliarda euro.
  Nuk besoj se mund të mbrohen dot më Rama e ministrja Xhaçka me këtë aferë kriminale , duke u ekspozuar si kryesues të Këshillit të Sigurimit të OKB, pasi në një kohë që qytetarëve europiame po ju ikin qinfra miliarda euro nga rritje e çmimeve të energjisë e të ushqimeve , nuk do të duronin që qeveritë e tyre të mbështesin hajdutin tjetër Rama veç Putinit, që po ju vjedh atyre dhjetra miliarda euro të tjera me mashtrime..

  1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

 5. Kane formatin sorosian, spekullant e mashtrues profesionit. Interpoli mund ta gjeje Amant Josifin ne ndonje bunker luksoz ne Ukraine, prane ndonje kompanie te njohur marketingu…

  1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  1. Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me trafik femijesh ne vitet 90. U fsheh dhe me pas u kthye kur erdhi PS ne pushtet. True story. Mos beni sikur nuk i dini keto gjera.

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Idiot! Gomarin po e hante ujku, ai thoshte ishalla jm në ëndër.

   O gomar po të ha edvini, siç hëngri me rradhë gjasme shokët në parlament frok, ndok llefter, bllako kokëdhima, rahje etj, thjesht është çështje rradhe, ju idiotët keni një të mirë se duke qenë idiotë, i kushtoni pak edvinit, dhe nuk bini shumë në sy, por edhe ju do tju vijë rradha.

  2. Patronazho…Amant Josifi nip komunisti. Mamaja e tij eshte mar me TRAFIK FEMIJESH ne vitet 90… hapi syt mire kur e lexon bythqir.
   E nxorri koken kur erdhi PS ne pushtet. Nqs se dije ku e mesove

 6. seti satanik i ps,nga nje mega skandal,kalon te tjetri sepse rruga e elbasanit e mbeshtet.qytetaret shqiptaret as qe llogariten fare e aq me pak drejtesia.

 7. Konstatim i sakte, nazisti, krimineli nderkombetar, Soros, kudo qe shkon rekruton llumin e atij vendi, ketu llumi jane LLACIFACET/jevgjitet pa atdhe, si; Rama, Kakacka, ky orangutangu Josifi (qe permend ne C.V. lloj-lloj uni. por nuk thote se ku eshte diplomuar, taktike e njohur Sorosiane). Metastazat e ketij kanceri jane perhapur kudo dhe po e shkaterrojne kete komb, KAQ!

 8. 26 vjec keshilltar i Ministres se Mbrojtjes e kuptoni o popull ku ka shkuar degjenerimi i ketyre.

  Pozicion sa per te thene qe merr nje rroge dhe te justifikohet vetja nderkohe punon privat me vellain e Rames per te rrjepur njerezit ne BE se shqipetaret e rrjep e vellai i madh.

  Ky eshte realiteti sot

 9. Ne vend qe te diskutojme se cfare lidh Josifin me Olsi Ramen pse nuk thote njeri ate qe e di tere Shqiperia ? : Qe Olsi Rama, Olta Xhaxhken e ka patur si grua dikur ne USA dhe qe vetem Aneta Rama eshte bere sebep qe te mos e merrte per grua sepse vuri veton ngaqe nuk e pelqente!
  Formalisht ministre mbrojtjeje eshte Olta Xhaxhka, por praktikisht eshte Olsi Rama minister dhe jo Olta apo zari qe ka per burre!

 10. Olta xhaxhka e dashura e djalit te shemsie kadrejes ( leket e saj beri shkollen ne usa) , me pas dashnore ne usa e olsi rames, pastaj tek cadra kapi me zor tanin e firences,, e miri wyqin me dy femije,, u be ministre mbrojte olta dhe mori josifin e coll centrave keshilltare ,, o zot 26 vjec keshilltar, pastaj keshilltar ne m jashtme ,, per cfare e keshillon olten amant josifi ,,, apo i dha leket 5,5 miljon per investitorin stradegjik ,, ndoshta POooooo? tani eshte ne kerkim amant josifi,, po olta qe e keshillonte cfare ben ,, ka faj ,, ka detyrim ligjor,, cfare kritere eshte puneduar ky mashtrues financiar,, apo pune kurvash e hajdutesh ,,,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.