• |
ide | kryesore

Mark Zuckerberg i bashkohet sulmit të Elon Musk ndaj Apple

-Instant, F1, Paparazzi

Mark Zuckerberg i është bashkuar sulmit të Elon Musk ndaj Apple. Të dy drejtuesit e mediave sociale kanë kritikuar faktin se Apple ka një kontroll të fortë mbi atë që lejohet në iPhone dhe pajisje të tjera.


Musk e filloi këtë javë duke e sulmuar për faktin se ajo merr një ulje të blerjeve dixhitale të bëra duke përdorur një iPhone. Gjithashtu ka ndaluar reklamat në Twitter dhe ka  kërcënuar se do ta largonte platformën nga App Store.


Pastaj  Zuckerberg iu bashkua duke sugjeruar se “kontrolli i platformës” i Apple i lejoi ata të avanconin interesat e tyre. Sipas tij, ajo është e “vetmja kompani “që po përpiqet të kontrollojë se çfarë aplikacionesh hyjnë në pajisje. Nuk mendoj se është një vend i qëndrueshëm apo i mirë për të qenë”. Ai vuri në dukje dallimet me sistemet operative Microsoft dhe Google. Të dyja lejojnë që aplikacionet të “ngarkohen anash” pa kaluar nëpër dyqanet e tyre përkatëse të aplikacioneve.

Apple ka mbrojtur vazhdimisht kontrollin e saj mbi App Store dhe thotë se shkurtimet që merr përdoren për të financuar këtë moderim. Ajo ka pohuar se është në gjendje të mbajë aplikacione të pasigurta dhe të tjera problematike nga shkarkimi. Thuhet se ngarkimi anësor do ta dobësonte atë siguri./Lapsi.al

Marrë nga: Independent

Lexo Edhe:https://lapsi.al/2022/11/30/elon-musk-nis-betejen-kunder-apple/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.