• |
ide | kryesore

Samiti i BE, Tirana në “shtetrrethim”, rrugët që bllokohen

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Policia e Shtetit ka ndërmarrë një sërë masash të rrepta për samitin e 6 dhjetorit që do të mbahet në kryeqytet. Tirana mbyllet nga të gjitha anët, nga Durrësi, veriu e Elbasani.


Drejtori i Përgjithshme i Policisë së Shtetit, Drejtori i Departamentit për Rendin dhe Sigurinë Publike Drejtues i Lartë Rebani Jaupi zhvilloi një konferencë për shtyp, për masat e marra për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë, gjatë zhvillimit të Samitit të BE-së, më datë 6 dhjetor në Tiranë.


Ai zbuloi planin e masave, ku mësohet se Bulevardi Dëshmorët e Kombit, shesh ku kërkon opozita të protestojë po në atë ditë, do të bllokohet.

Të bllokuara do të jenë dhe disa rrugë të tjera të kryeqytetit.

Zhvillimi i Samitit të Bashkimit Europian, në Tiranë, më 6 dhjetor, shënjon një event tejet të rëndësishëm për prespektivën europiane të Shqipërisë. Lëvizja e qytetarëve të Tiranës, më 6 dhjetor, do të impaktohet drejtpërdrejt nga ky aktivitet me përmasa ndërkombëtare.

Nisur nga rëndësia institucionale dhe nga impakti publik që ka ky event, Policia e Shtetit është e angazhuar në maksimumin e kapaciteteve të saj njerëzore dhe logjistike, për mbarëvajtjen e tij.

Samiti i Bashkimit Europian përbën për qytetarët e Republikës së Shqipërisë në tërësi, dhe për strukturat e Policisë së Shtetit në veçanti, një mundësi të artë, për të dëshmuar kontributin e gjithsecilit, për garantimin e rendit dhe sigurisë publike, për të rivënë në pah, standardet e larta të sigurisë që përmbush vendi ynë, si dhe për të ndikuar drejtpërdrejt, tejet pozitivisht, në imazhin ndërkombëtar të vendit tonë.

Përmes sjelljes dhe qëndrimeve tona institucionale dhe qytetare, gjatë procesit të zhvillimit të këtij Samiti, ne kemi shansin që të dëshmojmë vlerat tona historike, si mikpritja, mirëkuptimi dhe maturia, si dhe perspektivën europiane që kemi treguar ndër shekuj, dhe të cilën kemi rastin ta shpalosim më 6 dhjetor, gjatë zhvillimit të Samitit të Bashkimit Europian, në Tiranë.

Në këtë kuadër, Policia e Shtetit ka hartuar një plan të detajuar masash, për garantimin e rendit publik para, gjatë dhe pas zhvillimit të Samitit të Bashkimit Europian – Për Ballkanin Perëndimor, që do të zhvillohet në Tiranë, me datë 6 dhjetor 2022.

Në zbatim të detyrave ligjore, si duke shfrytëzuar përvojën pozitive të fituar gjatë planifikimit, organizimit dhe menaxhimit të situatës së rendit dhe sigurisë publike, gjatë zhvillimit të aktiviteteve ndërkombëtare, Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat, duke filluar nga pikat e kalimit kufitar, rrugëkalimet e delegacioneve, ambientin ku do të zhvillohet ky samit, si dhe për garantimin e rendit publik në qytetin e Tiranës dhe në të gjithë territorin e vendit.

Paraprakisht, theksoj faktin se Policia e Shtetit, për hartimin e Planit të Masave dhe për vendosjen e perimetrit të sigurisë për Samitin e Bashkimit Europian – Ballkani Përëndimor, ka bashkëpunuar edhe me ekspertë të sigurisë së vendeve të BE, me qëllim zbatimin e standardeve më të larta të sigurisë, gjatë zhvillimit të aktiviteteve të këtyre përmasave.

Gjithashtu, për të garantuar sigurinë e këtij aktiviteti, po bashkëpunohet me agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit në vend, si dhe me organizatat ndërkombëtare INTERPOL dhe EUROPOL, për shkëmbimin në kohë të informacioneve. Po kështu, po bashkëpunohet me Bashkinë e Tiranës, Autoritetet e Aeroportit të Rinasit, Autoritetet e Kontrollit të Aviacionit të Tiranës, Policinë Bashkiake të Tiranës, Shërbimin Zjarrëfikës dhe Qendrat Spitalore të Tiranës, për mbarëvajtjen e tij.

Për garantimin e sigurisë para, gjatë dhe pas zhvillimit të Samitit, është parashikuar ky perimetër sigurie:

Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, nga ura e Dajtit deri te Sheshi “Nënë Tereza”;
Bulevardi “Bajram Curri” nga kryqëzimi me rrugën e “Elbasanit” deri te kryqëzimi me rrugën “Ibrahim Rugova”;
Rruga “Papa Gjon Pali II” nga ETC-RTSH-Stadium;
Rruga “Dervish Hima”;
Rruga “Asim Zeneli”;
Rruga “Themistokli Gërmenji”, pranë rrugës së Elbasanit dhe te kryqëzimi afër rrugës “Papa Gjon Pali II”;
Rruga “Ismail Qemali”, nga kryqëzimi i Liceut deri te rruga e “Elbasanit”.
Rruga “Mustafa Matohiti”, pranë shkollës “Kosova”;
Rruga “Jul Variboba”, pranë postës, në rrugën e Elbasanit dhe rrugën “Papa Gjon Pali II”;
Rruga “Fatmir Haxhiu”, te ETC;
Rruga “Lekë Dukagjini”, nga sheshi “Frederik Shopen”, deri te stadiumi “Air Albania” dhe përreth stadiumit;
Rruga “Skerdilajd Llagami” dhe rruga “Faik Konica”.

Në këto akse rrugore do të ndalohet parkimi, qarkullimi i automjeteve dhe qytetarëve, ndërsa do të lejohet vetëm lëvizja e qytetarëve që janë banorë, brenda perimetrit të sigurisë.

Theksojmë se kufizimet e mësipërme përbëjnë perimetrin e sigurisë së Samitit dhe për këtë kërkojmë mirëkuptimin e qytetarëve, për të respektuar kërkesat dhe procedurat ligjore, të normuara nga Policia e Shtetit.

Ndalim të qarkullimit të automjeteve do të ketë edhe në aksin rrugor;

Rinas – Mbikalimi i Kasharit – Autostrada “Durrës – Tiranë” – Ish-sheshi “Shqiponja” – Unaza e Tiranës – Rrethrrotullimi i Saukut – Rrethrrotullimi pranë Akademisë së Policisë – Pallati i Brigadave – Rrethrrotullimi i qytetit “Studenti”, deri tek kryqëzimi me bulevardin “Bajram Curri”.

Kufizime të qarkullimit të automjeteve të tonazhit të rëndë, do të ketë në aksin rrugor “Shkodër – Lezhë – Milot – Thumanë – Fushë Krujë – Vorë”.

Masat e planifikuara nga Policia e Shtetit, për këtë aktivitet të rëndësishëm konsistojnë në disa plane, konkretisht:

Garantimin e rendit publik para, gjatë dhe pas zhvillimit të Samitit.
Organizimin e shërbimeve policore për sigurimin e të gjithë perimetrit të sigurisë së Samitit.
Sigurimin e delegacioneve përgjatë gjithë rrugëkalimit, nga Rinasi për në Tiranë.
Eskortimin e delegacioneve nga aeroporti i Rinasit, për në vendin e zhvillimit të Samitit në Tiranë, dhe në kthim për në Rinas.
Eskortimi i delegacioneve nga PKK Morinë, Kukës, për në vendin e zhvillimit të Samitit në Tiranë, dhe në kthim për në Morinë, Kukës.
Eskortimi i delegacioneve nga PKK Hani i Hotit, Shkodër, për në vendin e zhvillimit të Samitit në Tiranë, dhe në kthim për në Hani i Hotit, Shkodër.
Sigurimin e rrugëkalimeve të shërbimeve të emergjencës.
Menaxhimi i trafikut rrugor në qytetin e Tiranës, para, gjatë dhe pas zhvillimit të Samitit, etj.

Gjithashtu, për të mos krijuar pengesa në mbarëvajtjen e institucioneve që janë brenda perimetrit të sigurisë të këtij Samiti, si dhe të banorëve rezidëntë në perimetrin e sigurisë, sqarojmë se:

– Hyrja e punonjësve të Radio Televizionit Shqiptar, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Themistokli Gërmenji”;

– Hyrja e punonjësve të AKSHI-së, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Jul Variboba”;

– Hyrja e punonjësve të Kryeministrisë, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Ismail Qemali” nga kahu i rrugës së “Elbasanit”;

– Hyrja e punonjësve të Kryesisë së Kuvendit, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Ismail Qemali” nga kahu i rrugës “Ibrahim Rugova”;

– Hyrja e studentëve, do të bëhet në këmbë, nga rruga “Ibrahim Rugova” – sheshi “Frederik Shopen” – rruga “Lek Dukagjini” – Universitet;

– Hyrja e gazetarëve vendas dhe të huaj të ftuar në samit, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Abdyl Frashëri”, në drejtim të pallatit të Kongreseve.

Për të lehtësuar mbarëvajtjen e këtij aktiviteti të rëndësishëm, Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e të gjithë qytetarëve, që të reduktojnë në maksimum përdorimin dhe qarkullimin me automjete, gjatë kësaj dite, si dhe që të përdorin akse rrugore dhe drejtime të tjera lëvizjeje. Ky kontribut i qytetarëve do të vlerësohej si një ndihmë mjaft e çmuar, për garantimin e masave të sigurisë gjatë këtij Samiti.


1 Comment

  1. Me 2013 qelbesirat hodhen kushtrimin mblidhuni qelbesira kudo ku jeni ta rrezojme berishen.Sot kushtrimi eshte kush eshte njeri dhe jeton ne kete realitet duhet te ngrihet dhe te protestoje ne 6 dhjetor kunder terroristit te paatdhe,te pafe,ketij putini vrases,ketij asadi te poshter.I permenda keto dy paragrafe me siper per te kuptuar qe kushtrimi i rames me 21 janar,qe mblidhuni or qelbesira,pra te gjithe ata qe protestuan me 21 janar te 2011 e vulosen veten si qelbesira dhe shkuan.Une kisha me shume arsye se qindra nga ata qe shkuan ne protesten e 21 janarit por nuk shkova ,se se indentifikoja dot veten qelbesire si qelbesirat rama,ngjela,muc nano,baze ,cupi, veliaj balla,spirokari,etj qelbesira si keta qe e treguan mbas 2013 deri me sot me vjedhjet qe i bejne popullit,me masakren qe i bene shqiptareve qe po e braktisin vendin,me tritolin qe i ka vene gjithe identitetit historik shqiptar dhe qe e ka bere vendin nje sketerre te vertet.Me 6 janar do shkoj se nuk me thane berishistat nongradat,mblidhuni or qelbesira te rrezojme kriminelin rama ,por na thone kush e jeton kete realitet dhe masaker dhe e ndjen ne kurizin e tij dhe familjes se tij te ngrihemi ti themi botes perendimore se ju po perkrahni nje terrorist si rama,nje hajdut dhe kriminel si rama,nje drogmen vrases si rama.Ne ju themi ketyre lidereve europiane qe na vijne me 6 dhjetor,se pasoja e kesaj masakre jane gomonet qe ju vijne me emigrant vendeve tuaja,droga qe vine ne vendet tuaja.Dhe do kuptojme qe ambasadoret tuaj ne vendin tone sju a kane treguar realitetin se jane te paguar nga rama?Apo ata jua kane dhene realitetin e masakres rama po jeni ju vete qe e ndihmoni ramen ne kete masaker qe po ju behet shqiptareve.Kjo eshte arsyeja e demostrates se 6 dhjetorit,vetem qe populli shqiptar te kuptoje ,nese europa vertet e do kombin shqiptare dhe punon ta integroje ne gjirin e vet?Apo verteton ate qe qarkullon ne shqiperi qe europa eshte nje kurve ,qe orkestroje coptimin e shqiperise me 2013,qe fale USA nuk e realizoje dot dhe edhe sot e kesaj dite me nje strategji te qarte me te gjitha mjetet qe ka dhe mundesite qe ka do ta masakroje kombin shqiptare.Mbas 6 dhjetorit populli shqiptare,kombi shqiptare do kuptoje qe europa eshte ajo e coptimit te 1913,apo europa qe e do shqiperine dhe kombin shqiptare ne gjirin e vet.Nga 1913 deri me sot ne populli shqiptare ,kombi shqiptare egzistencen e tij ja dedikon vetem USA.Sa per ata qe thone qe 6 dhejetori eshte vetem axhenta e berishesw e nongrades,populli shqiptar ka axhenten e tij ,ashtu si ju o llapaqener qelbesira te 21 janarit kini axhenten tuaj kundra cdo zeri qe demostron kundra qelbesires qe mbroni ju rames.O qelbesira ,ju qe ne cdo mundesi qe ju jepet ne ekrane televizive,media gazeta analiza qe veten nje fyelli i bini nje orkestre i bini pra NONGRADES populli sa here qe dilni sa here qe flisni ju peshtiron akoma me shume dhe ju dhjet me mut .Hani mut ju thote populli o qelbesira .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.