• |
ide | kryesore

Shtatë vjet më parë fitorja e vetme ndaj Oranje: SHBA ka një problem të madh me europianet

-Instant, Sport
SHBA

Holanda dhe SHBA do të jenë të parat që do fillojnë fazën e 1/8 të Kupës së Botës 2022. Pasditen e sotme Oranje dhe amerikanët do të përplasin brirët në stadiumin Khalifa International. Skuadra e Louis van Gaal kryesoi Grupin A për të siguruar kalimin e tyre në fazat e eliminimit. Amerikanët u renditën të dytët në Grupin B, pas Anglisë.


HOLANDA

Një ndalesë e vogël kundër Ekuadorit rezultoi të ishte asgjë më shumë se një topitje e vogël për Holandën. Oranje pritej lehtësisht të kalonte në 16 të fundit si fitues të Grupit A dhe nuk i zhgënjeu tifozët e saj. Shtatë pikë në tre ndeshjet e tyre janë një mision i përmbushur pëqr Van Gaal. Ylli diferencues Cody Gakpo u bë vetëm lojtari i katërt në historinë e Holandës që shënon në tre ndeshje radhazi të Kupës së Botës. Shqetësimet janë ngritur për stilin e lojës së Holandës në këtë Kupë Bote. Oranje ka vetëm tetë goditje në portë deri tani, por për Van Gaal nuk është fare një problem.


Nënkampionët e 2010 përgatiten për të përballuar edhe një herë raundet eliminatore të Kupës së Botës. Duke kryesuar Grupin A, Holanda vazhdoi serinë e saj të jashtëzakonshme të kalimit në 1/8 në çdo Kupë Bote që ka luajtur, që nga viti 1934. Tulipanët janë eliminuar në këtë fazë vetëm dy herë në 32 vitet e fundit – një herë në 1990 dhe më pas përsëri në 2006. Që nga eliminimi i tyre në Euro 2020 nga Republikës Çeke, Holanda ka grumbulluar së bashku një seri mbresëlënëse prej 18 ndeshjesh e pamposhtur në të gjitha garat. Van Gaal kërkon tani të regjistrojë ndeshjen e 11 të Kupës së Botës pa humbje, për të barazuar me Mario Zagallo. Braziliani është i dyti, pas rekordit të të gjitha kohërave prej 12 ndeshjesh të mbajtur nga Felipe Scolari.

SHTETET E BASHKUARA

Duke sakrifikuar fizikisht për ekipin dhe duke marrë një dëmtim që kërkonte shtrimin në spital, Christian Pulisic dërgoi ekipin e tij në fazën eliminatore. Talismani amerikan me golin e vetëm vendosi ndeshjen e fundit të Grupit B me Iranin, duke avancuar amerikanët në ngjarjen më prestigjioze të futbollit. Skuadra e Gregg Berhalter mori vendin e dytë pas Anglisë, duke shkuar drejt përballjes me holandezët. Amerikanët arritën deri në 1/8 në 2010 dhe 2014 përpara se të eliminoheshin E një paraqitje në çerekfinale në rrugën e SHBA-së mungon nga viti 2002. Por historia e fundit kundër kombëtareve evropiane në Kupën e Botës nuk favorizon të besuarit e Berhalter.

Lexo më tej: Video/ Pulisic dënon Iranin: sulmuesi vendosi kualifikimin e SHBA, por dëmtimi i tij trondit Berhalter

Në të vërtetë, Shtetet e Bashkuara nuk kanë mundur një ekip të UEFA-s në Kupën e Botës që nga viti 2002. Ata kanë barazuar gjashtë dhe humbur pesë kundrejt skuadrave të tilla që atëherë. E sikur të mos mjaftojë, edhe tre ndeshjet e tyre të fundit me eliminim direkt kundër europianëve në Kupën e Botës kanë përfunduar të gjitha me humbje. Fitorja ndaj Iranit shënoi gjithashtu një fitore të parë në gjashtë ndeshje në të gjitha turnetë për amerikanët. SHBA ka edhe një rekord negativ me kundërshtarin e ardhshëm. Ata kanë humbur katër përplasjet e para me Holandën në takime miqësore, por regjistruan një fitore mahnitëse 4-3 ndaj Oranje në vitin 2015.

FORMACIONET

Formacioni i mundshëm i Holandës:
Noppert; Timber, Van Dijk, Ake; Dumfries, De Roon, F. De Jong, Blind; Klaassen; Gakpo, Depay

Formacioni i mundshëm i SHBA-së:
Turner; Dest, Carter-Vickers, Ream, Robinson; McKennie, Adams, Musah; Weah, Sargent, Pulisic


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.