• |
ide | kryesore

Të pathënat e përplasjes publike mes Zelensky-t dhe kryebashkiakut të Kievit

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Përplasja publike që shpërtheu pak ditë më parë midis Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe kryetarit të bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, i dha fund armëpushimit të heshtur që kishte qenë në fuqi që nga fillimi i pushtimit rus për të përmirësuar mosmarrëveshjet e brendshme politike.


Por marrëveshja u kritikua nga Zelensky, i cili qortoi publikisht Klitschkon, duke akuzuar autoritetet lokale për joefikasitet që la banorët e Kievit pa energji për 20 dhe 30 orë pasi sulmet me raketa ruse në rrjetin elektrik të Ukrainës shkaktuan ndërprerje masive.


Zelensky foli për një plan, sipas të cilit në qytet ka strehimore dhe stacione të trenit që kanë energji elektrike dhe të gjithë mund të përdorin internetin, duke thënë kështu se vetëm këto funksionojnë dhe pjesa tjetër janë në gjendje të mjerueshme.

Madje, presidenti ukrainas dërgoi deputetë nga partia e tij, për të kontrolluar strehimoret. Kreu i grupit parlamentar, David Arachamiya, tha se janë kontrolluar më shumë se 360 ​​pika.

David Arachamiya tha, megjithatë, se qeveria i dha një “notë të keqe” administratës dhe lavdëroi vetëm menaxhimin e hekurudhave të Ukrainës. Nga ana tjetër, kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschk , për shkak se ka akses të kufizuar në mediat në Ukrainë, ka shfrytëzuar kontaktet e tij jashtë vendit, raporton abcnews.al.

Ai foli për Bild dhe u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij të tregojnë unitet. Ai u shfaq me një helmetë të bardhë në një termocentral në Kiev dhe deklaroi se “më shumë se 3000 njerëz punonin ditë e natë, kështu që pothuajse 98% e shtëpive kanë energji.

Por ai pranoi se një e katërta e banorëve të Kievit do të kishin mungesa të energjisë elektrike.

Klitschko si një kundërshtar i mundshëm politik

Të dielën në mëngjes, megjithatë, u bë e ditur se kudo në qytetin me tre milionë banorë kishin mungesa të energjisë elektrike, ujë të pijshëm, ngrohje dhe rrjeti telefonik funksiononte.

Nuk ishte hera e parë që Zelensky dhe qeveria e tij sulmojnë Klitschkon. Pasi Zelensky mori detyrën në vitin 2019, Andrei Bohdan, në atë kohë kreu i zyrës së Presidentit, kërkoi dorëheqjen e kryetarit të bashkisë së kryeqytetit, i cili ka qenë në detyrë që nga viti 2014.

Megjithatë, Klitschko arriti që përmes kontakteve të tij me Andriy Yermak, të besuarin e Zelensky, të ruante pozicionin e tij.

Yermak tani është në krye të zyrës presidenciale. Klitschko ishte një bashkëpunëtor i paraardhësit të Zelensky në zyrën më të lartë të Ukrainës, Petro Poroshenko, dhe beson se arsyeja e konfliktit me Zelensky është se ai nuk është anëtar i qeverisë së tij.

Sipas analistëve politikë, Zelensky dëshiron të neutralizojë Klitschkon si një kundërshtar të mundshëm në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2024, me kusht që, natyrisht, lufta të ketë përfunduar deri atëherë dhe ata të kenë mbijetuar.


9 Comments

  1. Zelenski dhe Putin i ndërrojnë vartësit në poste kyçe në mes të luftes apo i zhdukin “të dyshuarit”. I njëjti mentalitet, e njëjta mënyrë drejtimi. Mos po lind një Putin i vogël në Ukrainë???

  2. Keta te dy jane si rama me veliajn, vasale bythelepires te sorrosit, kush tja fusi njeri tjetrit i pari.
    Me i shpejti, me i shkathti, me shkerdhata.

  3. Ju shkerdhefsha matematiken. 98 % e shtepive kane energji, ndersa 1/4 jane pa energji …… A ka ndonje Jarge Palikaris qe e zgjidh kete ekuacion apo vari karin se flasim per gogla dhe lajme sa per konsum …….

    katunarçe fare: 98 % -25% e barabarte me 73 % (pra 1/4) jane ke tjegllat, nderkohe qe matematikaret e ZHULCenskit jane te gjithe neper europe kryesisht monaco duke shpela koqet, populli ha pataten

  4. P….ë me rigon o Lapsi.Ne 9 muaj konflikt atje hera e parë që e dëgjoj këtë lajm të “bujshëm”.Ore miq mendoni se janë si Shqipëri atje?Ata janë më të bashkuar se kurrë sepse janë në një luftë për mbijetesë kundër një armiku mizor siç është Rusia.Kete e them me bindje nga që e ndjek me vëmendje situatën falë gjuhëve të huaja që njoh dhe informacionit që mar direkt nga Ukraina o nga tv e vendit ku jetoj Italisë por dhe nga ato anglo-saksone.

  5. O Gim “poligloti” po krimet e AZOV a i ke ndjekur apo ti shef vetem mediat e Sorrosit qe japin perdite vetem fake news.Prit dhe pak sa te filloje acari aty dhe do shohesh katrauren ne te cilen e coi Zhelekurva popullin e tij

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.