• |
ide | kryesore

Video/ Messi e Alvarez udhëheqin Argjentinën në çerekfinale: sa pranë barazimit Australia

-Instant, F1, Sport, Video
Alvarez

Argjentina është në çerekfinalen e Kupës së Botës 2022 pas suksesit 2-1 ndaj Australisë në 1/8. Në stadiumin Ahmad Bin Ali, Albiceleste i Scaloni kapërceu pengesën ‘oqeanike’, duke zhbllokuar ndeshjen në minutën e 35 me Lionel Messi. Një goditje tokazi me të majtën nga brenda zonës dhe Pleshti shënjon ndeshjen e 1000 në karrierë. Në pjesën e dytë, Julian Alvarez dyfishoi avantazhin në minutën e 57. Sulmuesi shfrytëzoi presionin e lartë që De Paul ushtroi ndaj portierit australian Ryan. Australia rihapi ndeshjen në minutën e 77 me goditjen e Goodëin të devijuar nga Fernandez, por nuk mjaftoi. Në çerekfinale do të jetë një sfidë e madhe ndaj Hollandës së Van Gaal.


Lexo më tej: Szczesny priti penalltinë, por humbi bastin në fushë me Messi: “Penallti? Vë bast 100 euro”


Nën shenjën e Leo Messit dhe Julian Alvarez, Argjentina arrin çerekfinalet e Kupës së Botës. Parashikimi u respektua dhe Australia doli e eliminuar nga Botërori i Katarit. Edhe pse Albiceleste pas 75 minutash të një ndeshjeje në të cilën kishin komanduar, rrezikoi në 15′ e fundit. Argjentina nuk kishte lejuar asgjë dhe kishte shënuar dy gola, por pastaj pësoi golin e 1-2 dhe vuajti deri në fishkëllimën e trefishtë të Marciniak. Megjithatë, fundi me pak frikë nuk anulon mbrëmjen e madhe të Pleshtit, që në ndeshjen numër 1000 si profesionist, shënoi golin e parë në një ndeshje me eliminim direkt në Kupën e Botës. Ishte numri 789 i një karriere të pabesueshme që është ende larg fundit, për kënaqësinë e futbolldashësve. Leo do të sfidojë Holandën të premten në një cerekfinale që premton shkëndija.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.