• |
ide | kryesore

Kanye West heq dorë nga aplikacioni ‘Parler’

-Instant, F1, Stil

Kompania e mediave sociale Parler dhe Kanye West kanë rënë dakord të ndërpresin qëllimin e shitjes së platformës.


“Ky vendim është marrë në interes të të dyja palëve në mes të nëntorit,” tha kompania në një deklaratë. “Parler do të vazhdojë të ndjekë mundësitë e ardhshme për rritje dhe evolucionin e platformës për komunitetin tonë të gjallë.”


Parlamentt Technologies dhe Ye kishin njoftuar planet për marrëveshjen në tetor. Në atë kohë kompania tha se priste që marrëveshja të mbyllej gjatë tremujorit të katërt të 2022.

Ranye është kritikuar muajt e fundit për deklarata antisemite. Më 22 nëntor, ai darkoi me ish-presidentin Donald Trump në klubin privat të Trump në Florida së bashku me Nick Fuentes , një supremacist i shquar i bardhë. Në shtator, ai ndërpreu partneritetin e tij me shitësin e veshjeve Gap. Prodhuesi gjerman i mallrave sportive Adidas ndërpreu partneritetin e tij me Ye në tetor.

Parler , i cili u lançua në 2018, është rikthyer në dyqanet e aplikacioneve të Google dhe Apple pasi u hoq pas trazirave të Kapitolit të SHBA në janar 2021. Parler është një nga disa platforma të mediave sociale, duke përfshirë Gettr, Gab dhe Truth Social, që janë pozicionuar si alternativa të fjalës së lirë ndaj Twitter-it./Lapsi.al

Marrë nga:NY Post


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.