• |
ide | kryesore

Primaret e PD, 7 balotazhe/ Në Tiranë gara vazhdon mes Këlliçit dhe Alimehmetit

-Instant, Arkiva, Lajme

Është mbyllur procesi i numërimit për primaret e PD-së në bashkinë e Tiranës. Pas një numërimi të zhvilluar në selinë e Partisë Demokratike është mësuar se do të ketë balotazh mes mjekut Ilir Alimehmeti dhe deputetit demokrat Belind Këlliçi. Këta të dy u renditën të parët mes 7 kandidatëve të tjerë.


Kështu Belind Këlliçi mori 4040 vota ndërsa Alimehmeti mori 2196 vota. Në vend të tretë u rendit Gerti Bogdani me 1819 vota. Për shkak se Këlliçi nuk mori dot 1 votë më shumë se 50% e votave të vlefshme gara do të shkojë në balotazh që do zhvillohet pas 1 jave.


Njësoj si në Tiranë 6 bashki do të shkojnë në balotazh, pasi asnjë prej kandidatëve nuk mundën të marrin 50% të votave.

Lexo me tej:

Dalin fituesit e parë në Primaret e PD-së 

Kështu në Dibër do të ketë një tjetër garë mes Besnik Alkut dhe Ismail Ukës, në Fier mes kandidatëve Evdar Kodheli e Artur Mahmutaj, në Mirditë mes Albert Mylyshit dhe Aleksandër Lala, në Librazhd mes Shefki Çotës dhe Arjanit Lekës, në Mat mes Skënder Gjucit dhe Bukurosh Ballabanit dhe Fushë Krujë mes Ndriçim Babasi e Agron Lokës.

Ndonëse Kamza u fitua thellë nga Arjan Hoxha ajo qe gara që u kundërshtua më shume nga rivalët ku Shemsi Premçi pati vërejtje për listat dhe kërkoi përsëritje të votimit, ndërsa Asllan Dogjani që doli i dyti  tha: “Është një proces ku është vjedhur vota brenda Partisë Demokratike. Kjo është e turpshme që të vidhet mes njëri tjetrit, nuk kam çfarë them më shumë”.

Berisha flet për akuzat në Primaret e PD

Kreu i PD, Sali Berisha ndonëse në një konferencë për mediat, nuk i mohoi disa parregullsi, i cilësoi primaret si të pashembullta në historinë e Shqipërisë. “Nuk pretendohet të ishte një proces i përsosur. Jo! Nuk mund të pretendosh një gjë të tillë, por se u bë çfarë ishte e mundur për procesin më të mirë”, tha Berisha.

©Lapsi.al

FITUESIT E ÇDO RRETHI

Shkoder Bardh Spahia

Kukës Admir Sinemati

Lezhë Pashk Gjoni

Durrës Igli Cara

Elbasan Luçiano Boçi

Vlorë Hysni Sharra

Gjirokastër Dorjan Lani

Korçë Ledina Aliolli

Berat Zija Ismaili

Kamëz Arjan Hoxha

TOTALI I VOTAVE NE TIRANE

Adriana Kalaja – 128 vota

Belind Këlliçi – 4030 vota

Enkelejda Fejzo – 66 vota

Fatmir Merkoçi – 35 vota

Gerti Bogdani – 1819 vota

Ilir Alimehmeti – 2196 vota

Julian Deda – 156 vota

Më poshtë disa prej rezultateve

Dega 1

Adriana Kalaja – 7 vota
Belind Këlliçi – 286 vota
Enkelejda Fejzo – 1 votë
Fatmir Merkoçi – 6 vota
Gert Bogdani – 121 vota
Ilir Alimehmeti – 159 vota
Julian Deda – 11 votë

Dega 2

Adriana Kalaja 15 vota
Belind Këlliçi 266 vota
Enkelejda Fejzo 5 vota
Fatmir Merkoçi 5 vota
Gerti Bogdani 184 vota
Ilir Alimehmeti 270 vota
Julian Deda 25 vota

Dega 3

Adriana Kalaja – 4 vota
Belind Këlliçi – 190 vota
Enkelejda Fejzo – 6 vota
Fatmir Merkoçi – 0 vota
Gert Bogdani – 57 vota
Ilir Alimehmeti – 180

Dega 4

Adriana Kalaja – 4 vota
Belind Këlliçi – 289 vota
Enkelejda Fejzo – 8 vota
Fatmir Merkoçi – 4 vota
Gerti Bogdani – 78 vota
Ilir Alimehmeti – 160 vota
Julian Deda – 17 vota

Dega 5

Adriana Kalaja – 20 vota
Belind Këlliçi – 204 vota
Enkelejda Fejzo – 2 vota
Fatmir Merkoçi – 2 vota
Gerti Bogdani – 140 vota
Ilir Alimehmeti – 289 vota
Julian Deda – 21 vota

Dega 6

Adriana Kalaja 0 vota
Belind Këlliçi 557 vota
Enkelejda Fejzo 4 vota
Fatmir Merkoçi 3 vota
Gerti Bogdani 346 vota
Ilir Alimehmeti 54 vota
Julian Deda 3 vota

Dega 7

Adriana Kalaja 14 vota
Bëlind Këlliçi 208 vota
Enkelejda Fejzo 2 vota
Fatmir Merkoçi 4 vota
Gerti Bogdani 120 vota
Ilir Alimehmeti 281 vota
Julian Deda 16 vota

Dega 8

Adriana Kalaja – 21 vota
Belind Këlliçi – 162 vota
Enkelejda Fejzo – 2 vota
Fatmir Merkoçi – 2 vota
Gerti Bogdani – 69 vota
Ilir Alimehmeti – 179 vota
Julian Deda – 7 vota

Dega 9

Adriana Kalaja – 9 vota

Belind Këlliçi –  267 vota

Enkelejda Fejzo – 9 vota

Fatmir Merkoçi – 3 votë

Gerti Bogdani – 94 vota

Ilir Alimehmeti – 146 vota

Julian Deda – 12 vota

Dega 10

Adriana Kalaja – 13 vota
Belind Këlliçi – 187 vota
Enkelejda Fejzo – 3 vota
Fatmir Merkoçi – 1 votë
Gerti Bogdani – 86 vota
Ilir Alimehmeti – 127 vota
Julian Deda – 3 vota

Dega 11

Adriana Kalaja 5 vota
Bëlind Këlliçi 326 vota
Enkelejda Fejzo 5 vota
Fatmir Merkoçi 3 vota
Gerti Bogdani 294 vota
Ilir Alimehmeti 114 vota
Julian Deda 53 vota

Dega 12

Adriana Kalaja 2 vota
Belind Këlliçi 121 vota
Enkelejda Fejzo 0 vota
Fatmir Merkoçi 1 votë
Gerti Bogdani 82 vota
Ilir Alimehmeti 45 vota
Julian Deda 1 votë

Dega 13

Adriana Kalaja 0 vota
Belind Këlliçi 255 vota
Enkelejda Fejzo 1 votë
Fatmir Merkoçi 0 vota
Gerti Bogdani 27 vota
Ilir Alimehmeti 11 vota
Julian Deda 1 votë

Dega 15

Adriana Kalaja 0 vota
Bëlind Këlliçi 193 vota
Enkelejda Fejzo 0 vota
Fatmir Merkoçi 0 vota
Gerti Bogdani 9 vota
Ilir Alimehmeti 14 vota
Julian Deda 0 vota

Dega 16

Adriana Kalaja – 2 vota
Belind Këlliçi – 301 vota
Enkelejda Fejzo – 15 vota
Fatmir Merkoçi – 1 votë
Gerti Bogdani – 47 vota
Ilir Alimehmeti – 50 vota
Julian Deda – 5 vota


11 Comments

 1. O doktor. Je fut ne folen e gjarprinjve.
  Komandat kobra, e tha qe diten e pare. Kellici eshte nje kandidat i denj per tiranen.
  Aq mjafton, u dha sinjali.

   1. Fatkeqesisht Mero Bytha paska te drejte, Berisha e din qe nuk fiton po pompon trushplaret vetem per te mbajtur PD dhe tja lere trashegimni Zenit

 2. Mashtruesi plak non grata si gjithnje mbulon deshtimin me retorike fitoreje. Aq keq eshte ndjere dhe aq qesharak eshte bere sa per tu dukur gare e besueshme per 1 vote ka cuar ne balotazh Kerricin e tij. Gallate e modhe, e kon lon ment e kokes.

 3. Kandidati me i pershtatshem per te terhequr votat e zones gri do te ishte Alimehmeti.

  Ky Kellici, po te fitoje ne primare, do humbi ne menyre spektakolare ne zgjedhje.

 4. sinjal për Apelin që të vendosë në favor të tij, duke bërë presion për të treguar se “kur s’pyet për policinë dhe BE nuk pyet as për gjykatën”. Fundja me SPAK-un i ka ecur, pse të mos pretendojë se do t’i ecë dhe me Apelin.

  Megjithëatë mbetet mister thirrja e tij “mos më prekni flamurin”, pasi njerëzit janë në dilemë: E ka për logon dhe siglën e PD apo për sekretarin e Përgjithshëm Flamur Noka. Lapsi ben lajm dicka qe nuk e ka rruajtur njeri se cfare ndodh ne tenxheren e soiunit salih metaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.