• |
ide | kryesore

Rama në “Associated Press”: BE duhet të mbajë afër Serbinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Associated Press

Nga Associated Press
Kryeministri i Shqipërisë tha të hënën se samiti i Bashkimit Evropian në kryeqytetin e vendit të tij këtë javë demonstron interesat e rritura gjeostrategjike të BE-së në rajonin e Ballkanit Perëndimor gjatë luftës së Rusisë në Ukrainë. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të jetë mikpritës i takimit 1-ditor të martën që synon rindezjen e procesit të zgjerimit të BE-së. “Momenti është fantastik. Askush nuk mund ta imagjinonte këtë vetëm deri dy vjet më parë dhe tani po ndodh”, – tha Rama në një intervistë për Associated Press.


Rama ka kritikuar më parë BE-në për zvarritjen e saj në pranimin e vendeve të reja anëtare. 6 vendet që janë në fokus të samitit – Shqipëria, Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – morën garanci për vite me radhë, por panë që hapat e tyre drejt anëtarësimit të ngecin.


Lufta në Ukrainë ka dhënë një kujtesë të cenueshmërisë së rajonit dhe i ka dhënë BE-së një nxitje për të sjellë vendet e Ballkanit Perëndimor në vathën demokratike të Evropës, sipas Ramës. Ai tha se blloku duhet veçanërisht të punojë “afër me Serbinë”, e cila nuk i është bashkuar sanksioneve të BE-së gjatë luftës ndaj Rusisë.

“Zëri i përbashkët i Ballkanit Perëndimor…ka ndihmuar të shtyjë më shumë liderë të BE-së” që të lëvizin vendet në rrugën e anëtarësimit sepse “ju duhet Ballkani, Ballkani Perëndimor po aq sa Ballkani Perëndimor ka nevojë për BE-në”, tha Rama.

Kryeministri e quajti takimin e së martës “ngjarja më e rëndësishme në historinë e marrëdhënieve ndërkombëtare (të Shqipërisë)”, duke vënë në dukje se vendi ish-komunist deri në vitin 1990 ishte “i shkëputur plotësisht nga bota dhe nga Europa”.

Samiti do të sjellë “shumë për Ballkanin Perëndimor, për vendin tonë, shumë energji pozitive, shumë shpresë, shumë rrugë të reja, shtigje të reja, që do të përcaktojnë veten në hapat e ardhshëm”, tha Rama. Vendimi i BE-së për të mbajtur samitin jashtë territorit të saj është një “ogur i mirë për të ardhmen”.

Me përjashtim të Kosovës, e cila nuk e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia deri në vitin 2008, vendet e Ballkanit Perëndimor fillimisht u identifikuan si kandidatë potencialë të BE-së në vitin 2003. Kroacia, e cila është gjithashtu pjesë e rajonit, iu bashkua bllokut në vitin 2013 dhe mbetet anëtari më i ri i saj sepse BE nuk ka pranuar asnjë tjetër që atëherë.

Blloku ra dakord të nisë negociatat e anëtarësimit të plotë me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në korrik dhe i ka mbajtur ato diskutime me Serbinë dhe Malin e Zi për disa vite. Komisioni Ekzekutiv i BE-së rekomandoi Bosnjën si një kandidate anëtare në tetor. Qeveria e Kosovës tha se planifikon të aplikojë për shqyrtimin e kandidaturës këtë muaj.

Bisedimet e anëtarësimit, të cilat përafrojnë politikat, administratën dhe ekonomitë e vendeve kandidate me ato të bllokut, mund të zgjasin vetë vite dhe procesi i bazuar në merita është individual për çdo vend.

Rama pohoi se marrëdhëniet midis vendeve të Ballkanit Perëndimor, kryesisht ato që përbënin ish-Jugosllavinë, nuk kanë qenë kurrë më të mira, megjithëse ai pranoi se refuzimi i Serbisë për të njohur pavarësinë e Kosovës “është ende elefanti në dhomë”.

“Por ne jemi në këtë rrugë dhe do të vazhdojmë të shtyjmë për pajtim, normalizim dhe do të vazhdojmë të punojmë ngushtë edhe me Serbinë”, tha ai. /Marrë nga AP, përshtati në shqip Lapsi.al


9 Comments

  1. Gojet e liga thone se Rames do t’i ngrejne nje monument ne Serbi per kontributin ne favor te serbeve, si para pushtimit te Ukraines nga Putin, ashtu edhe gjate e pas luftes mes sllaveve.

    Zot na fal, se mund te jete shpifje…

    1. Po fol nje here per Shqiperine dhe Kosoven o kryeminister i shqiptareve. Fol nje here per vendin ku je “zgjedhur” o i pafytyre. Leri serbet t’i zgjidhin vete problemet e tyre. Po ben çmos ta shkaterrosh vendin tend dhe do qe te rregullosh Serbine o skllav i sherbetoreve. Prr ata qe s’e dine, emri serb vjen nga servus (sherbetor ne latinisht) dhe ne alfabetin cirilik “b” lexohet “v”. Kete emer iu ka ngjitur te ardhurve nga stepat e lindjes nje perandor bizantin qe i solli ne Ballkan per te mbajtur nen hyqem popujt e tjere te Ballkanit. Skllav i dinareve serbe per te cilet je i gatshem te shkaterrosh shqiptaret ne te dy shtetet e tyre. O qenje pa nder dhe pa karakter qe qellimin e vetem ne jete ke perfitimet e tua personale ne kurriz te gjakut shqiptar, zhduku nga faqja e dheut se i rendon kesaj toke.

  2. Ky Ram nje rrot kari ben vet si loqe apo eshte i kapur nga serbet. Emergjenc kombetare per ta likujduar kete mamaqire sa me shpejt. Koha nuk pret shqipetar, jemi ne rrezik!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.