• |
ide | kryesore

Video/ Brazil “maravilhoso”: kthehet Neymar, poker Koresë në 36 minuta

-Instant, F1, Sport, Video
Brazil

Kroaci-Brazil do të jetë çerekfinalja e tretë e Botërorit 2022. Skuadra e Tite mposhti Korenë e Jugut 4-1 dhe mori bindshëm të drejtën për të sfiduar Modric dhe shokëve të tij. Në stadiumin 974 në Doha është një shfaqje e mrekullueshme e Selecao. Në fakt, 5 herë kampionëve iu desh vetëm një pjesë loje për të arkivuar 1/8. Vinicius (7′), Neymar me penallti (13′), Richarlison (29′) dhe Paquetá (36′) sigurojnë kualifikimin. Një poker i pamëshirshëm që shënoi ndeshjen dhe e ktheu pjesën e dytë në një formalitet për Brazilin. Golin e koreanëve e shënoi Paik Seung-Ho (76′).


Një Brazil shumë i fortë për Korenë e Jugut. Në stadiumin 974, skuadra e Tite nuk luajti futboll, por “vallëzoi” dhe bëri shfaqje. Një shfaqje e jashtëzakonshme, përzierje e përsosur e teknikës, garës dhe klasit. Një kërcim i mrekullueshëm që u lë shumë pak hapësirë lojtarëve të Paulo Bento. Koreanët u dërrmuan nga shpikjet, kombinimet dhe driblimet e Selecao. Në pak më shumë se gjysmë ore, skuadra e Tite goditi objektivin katër herë dhe e bëri këtë me katër veprime të ndryshme. Shenjë e të një varieteti goditjesh dhe një fuqie zjarri për çmenduri. Performancë për t’i trembur të gjithë në Katar.


Lexo më tej: Video/ Livakovic dërgon Kroacinë në çerekfinale: Japonia shkon deri te penalltitë, por dorëzohet para portierit

SPEKTAKËL NË FUSHË

Për ndeshjen e parë për brenda apo jashtë, Tite rikuperoi Neymar dhe Danilo: menjëherë në fushë me titullarët e rikthyer. Me Kim Min-jae në dispozicion të tij, Bento u mbështet te Son përpara. Me një ritëm të mirë, Brazili mori topin dhe tema taktike e ndeshjes u qartësua menjëherë. Më i shpejtë në fitimin e topit dhe i rregullt në driblim, ekipi i Tite manovroi në gjerësi. Brazil i kishte lënë Neymar barrën e shpikjes midis linjave. E shkurtër dhe kompakte, Koreja e Jugut u përpoq të rezistojë. Taktikë që funksionoi vetëm për shtatë minuta, pastaj Seleçao u ngrit në tjetër nivel. I shërbyer nga Raphinha, Vinicius zhbllokoi me gjakftohtësi gjithçka. Më pas, Neymar dyfishoi rezultatin me penallti dhe Richarlison firmosi trisin, duke finalizuar një aksion për play-station. Festës me vallëzimet e përgatitura iu bashkua edhe Paquetá, që vulosi pokerin. Një shfaqje e çmendur, e pasuruar me të paktën katër mundësi të tjera të shkëlqyera, jashtë objektivit për disa centimetra.

Pjesa e dytë nisi me hyrjen në fushë të Hong Chul dhe Son Jun-Ho dhe me një pritje vendimtare të Alisson ndaj Son. Episodi u dha pak besim koreanëve, por nuk e ndryshoi aspak inercinë e ndeshjes. Katër gola përpara dhe me kontroll total, Brazili zgjodhi zotërimin e topit për të menaxhuar ndeshjen pa rrezik. Qëndrim që e shndërron ndeshjen thuajse në një ekzibicion. Paik Seung-Ho shënoi golin e vetëm, që shpërbleu seriozitetin dhe vendosmërinë e koreanëve. Brazili magjeps, i jep një mësim tingëllues Koresë së Jugut dhe fluturon në çerekfinale mes duartrokitjeve.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.