• |
ide | kryesore

LIVE/ Samiti i BE në Tiranë, kryeministri Edi Rama në pritje të liderëve europianë

-Instant, Lajme, Të fundit

Në Tiranë mbahet samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor. Ndërkohë në të njëjtën ditë me samitin do të zhvillohet edhe protesta e thirrur nga PD. Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha në deklaratat e tij për mediat ka thënë se protesta do të jetë një mesazh për BE.


Liderët e BE-së që marrin pjesë në samitin në Tiranë:

Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen
Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron
Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis
Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban
Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni
Kancerlari i Austrisë, Karl Nehammer
Kryeministri i Belgjikës, Aleksandër De Croo
Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev
Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç
Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades
Kryeministri i Çekisë, Petr Fiala
Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederikse
Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas
Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin
Kryeministri i Irlandës, Micheal Martin
Kryeministri i Letonisë, Krisjanis Karins
Kryeministri i Lituanisë, Ingrida Simonyte
Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel
Kryeministri i Maltës, Robert Abel
Kryeministri i Holandës, Mark Rutt
Kryeministri i Polonisë, Mateusz Moraëiecki
Kryeministri i Portugalisë, Antonio Costa
Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis
Kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger
Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob
Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson
Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez


AXHENDA

9:30 – Mbërritja e liderëve
10:00 – Firmosja e marrëveshjes Roaming
10:15 – Vijon mbërritja e liderëve të tjerë
11:00 – Fillon seanca plenare (I)
11:45 – Foto familjare
12:15 – Seanca plenare (II)
14:30 – Konferenca e liderëve

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në sheshin ‘Italia’. Ai është në pritje të liderëve europianë që vijnë në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor. Përfaqësuesi i Lartë i BE, Josep Borrell, kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, dhe Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Olivér Várhelyi janë të parët nga personalitetet e BE-së që kanë mbërritur në Tiranë. Po ashtu, ka ardhur edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani si dhe presidenti serb Aleksander Vuçiç.


16 Comments

  1. Fat per ne qe kemi ne krye te vendit nje lider si ju kryeminister Edi,vetem ju arritet ta sillnit samitin e BE-se ne Tirane

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.