• |
ide | kryesore

Mitstotakis për çështjen e detit: Do të zgjidhet ne Gjykatën e Ndërkombëtare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis i pranishëm në Samitin e Bashkimit Europian në Tiranë është pyetur në lidhje me çështjen e detit me Shqipërinë.


Ai tha se marrëveshja në vetëvetë ka një natyrë komplekse dhe se metoda që do të përdoret është pranë Gjykatës Ndërkmbëtare të Drejtësisë.


Mitsotakis kërkoi që edhe Shqipëria të bëjë pjesën e saj.

Pjesë nga fjala e Mitsotakis: 

Në lidhje me çështjen e detit dhe referuar këtij problemi, sigurisht ne jemi duke tentuar të përfundojmë delimitmin e hapsirës detare. Theksoj se nuk është një mosmarrëveshje që nuk gjen zgjidhje madje për këtë jemi duke punuar. Duhet të theksoj se është një marrëveshje komplese por kemi bërë deri tani dy përparime të cilat do bëhen publike. Theksoj se mosmarrëveshja do të zgjidhet bazuar në të drejtën ndërkombëtrare dhe në Gjykatën Ndërkomëbtare të Drejtësisë. Jemi optimistë se Shqipëria do të bëjë pjesën e saj.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.