• |
ide | kryesore

Tetë skuadra me një surprizë të madhe: ja çerekfinalistët e Katar 2022

-Instant, F1, Sport
Katar 2022

Botërori i Katar 2022 vazhdon të dhurojë surpriza. Edhe 1/8, faza e parë eliminatore e turneut nuk ka bërë përjashtim. Mes tetë më të mirëve të Botërorit është edhe një outsider: Maroku. Skuadra e Regregui eliminoi Spanjën, duke arritur për herë të parë në çerekfinale të turneut. Kush do të mendonte, që afrikanët do të nxirrnin jashtë tiki-taka e iberikëve të Luis Enrique.


Një befasi që ndoshta i shkon për shtat Portugalisë së Fernando Santos. Një arritje mund të quhet edhe ajo e vetë luzitanëve, që nuk kalonin 1/8 që nga 2006. Tekniku për momentin do të shijojë lumin e golave me të cilin të tijtë eliminuan Zvicrën (6-1), para se të mendojë për Marokun. Çerekfinalistë e tjerë të Katar 2022 janë emrat e zakonshëm. Brazili spektakolar i Tite do të luajë kundër nënkampionëve në fuqi të Botës. Kroacia është sfilitur me penallti për të kaluar Japoninë, por kundër Selecao aq nuk do të mjaftojë.


Lexo më tej: Video / Katar 2022: Eliminohet Spanja, stërvitja me penallti nuk bën punë, Maroku për herë të parë në çerekfinale

Përplasje klasi mes Holandës e Argjentinës. Asnjë dyshim se të dy kombëtaret do të vinin në këtë përballje, duke qenë se SHBA dhe Australia nuk kishin nivelin për të penguar dy nga pretendentët për Kupën e Botës. Do të jetë sfida e 10 mes tyre, me amerikano-latinët që kanë fituar vetëm 1 nga 5 të fundit. Gjithësesi, më e paparashikueshme është përballja epike mes Francës e Anglisë. Të dy pretendentët duhet të tregojnë në këtë ndeshje ambicjet e tyre. Skuadra e Deschamps, kampione në fuqi, do të sfidojë nënkampionët e Europës. Tetë skuadra do të vazhdojnë garën në Katar 2022. Pesë europiane, dy amerikanojugore e një afrikane do të rikthehen në fushë në 9 dhjetor.

ÇEREKFINALET

Holandë VS Argjentinë
Kroaci VS Brazil
Angli VS Francë
Marok VS Portugali


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.