• |
ide | kryesore

Video / Katar 2022: Eliminohet Spanja, stërvitja me penallti nuk bën punë, Maroku për herë të parë në çerekfinale

-Instant, Sport
Maroku

Maroku është në çerekfinale të Kupës së Botës 2022 në Katar, pasi eliminoi Spanjën me penallti. Muri i ngritur nga formacioni i Regraguit rezistoi për të gjithë 120′ të lojës. Por edhe më tej me Spanjën që nuk mundi të shënonte asnjë goditje nga 11 metërshi. Gabuan Sarabia, Rodri dhe Busquets. Ndërkohë te Maroku, shkëlqeu portieri Bono që priti dy penallti. 11-metërshi i fundit për afrikanët u shënua me një harkim të lugët nga ish-lojtari i Inter Hakimi.


Skenari i ndeshjes ishte thuajse ai që mund të imagjinohej. Me Spanjën në kontroll të plotë të zotërimit të topit dhe driblimit, por me Marokun me dy fytyra. Në pjesën e parë, Regragui u kërkoi djemve të tij që të luanin një lojë agresive në formacionin 4-5-1. Një skemë për të frenuar mesfushën e Spanjës, në mënyrë që të mos e lejonin të krijonte korridore dhe hapësira. Misioni i kryer, shumë gabime për spanjollët dhe asnjë gjuajtje në portë nga Bounou. Në të vërtetë, fillimisht Mazraoui dhe më pas Aguerd iu afruan avantazhit.


Në pjesën e dytë, presioni i Marokut ra, duke i hequr thellësinë manovrës së Spanjës dhe duke detyruar Busquets me shokë të luanin shpesh horizontalisht edhe pas hyrjes së Moratas në treshen e sulmit. Ekzaltimi i teknikës së Furisë së Kuqe u shua ndaj mbrojtjes së rregullt dhe jo të pakuptimtë të Saiss dhe El Yamiq. Ndërkohë Spanjës i mungoi një njeri i aftë për t’u angazhuar një me një me objektivin për të finalizuar. Nico Williams tentoi në dhjetë minutat e fundit, por pa gjetur lojën fituese të Moratas në mesin e zonës. Ndërsa në minutën e 91-të Unai Simon rrezikoi shumë në driblim.

MAROKU PËR HERË TË PARË NË ÇEREKFINALE

Megjithatë, mundësitë më të mëdha nga të dyja palët erdhën në kohën shtesë. Maroku iu afrua golit dy herë me sulmuesin e Barit, Cheddira, që u ndal me këmbë nga Unai Simon në minutën e 104′. Nga ana tjetër, Spanja u ndal në shtyllë me Sarabia në minutën e 123′. Sarabia hyri pas disa minutash për të ekzekutuar penalltintë në fund duke e humbur edhe atë në shtyllën e Bounou. Hera e dytë. Fillimi i fundit për Spanjën që nga njëmbëdhjetë metra gaboi edhe me Rodri dhe Busquets, duke i lënë nderin e festës Sabiri, Ziyech dhe Hakimi për një gol historik.

Lexo më shumë: Video/ Luanët e Atlasit fluturojnë në 1/8 si të parët e grupet: Maroku shumë i fortë për Kanadanë


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.