• |
ide | kryesore

Edi Rama ligji dhe Maliqi

-Instant, 1, Arkiva, Ide
Blendi-Kajsiu

Mënyra se si u shemb rezorti Prestizh tregoi edhe një herë se Shqipëria qeveriset nga Maliqi dhe jo nga ligji. Shpejtësia me të cilën u bllokua dhu hodh në erë hoteli, tejkalimi i procedurave administrative, evitimi i hallkave gjygjësore tregojnë qartë se shëmbja në fjalë u bë me urdhër nga lart, d.mth. nga zoti Maliq Rama. Të njëtën gjë tregon edhe fakti që ndërtime të tjera që nuk kanë leje fare nuk janë shembur.


Natyrisht me këtë nuk po argumentoj se rezorti në fjalë ishte në rregull me letrat dhe në harmoni me ambientin dhe aq më pak që duhet të ish ndërtuar në kurriz të pishave dhe bregdetit. Përkundrazi betonizmi i bregdetit është një nga atentatet e vazhdueshme që i bëhet natyrës sonë. Ama edhe ky atentat u bë me lejen e Maliqit dhe jo të ligjit.
Në fakt është po kryeminsitri që na thotë sot se ndërtimi në fjalë ishte në kundërshtim me ligjin dje. Natyrisht pyetja që shtrohet është; si u lejua dje ndërtimi i një rezorti në zemër të Shqipërisë, nën hundën e shtetit dhe në kundërshtim me ligjin?
Përgjigja na çon përsëri tek Maliqi. Rezorti u lejua, sikurse edhe shumë të tjerë, sepse ky ishte vullneti i tij. Në fakt pronari i rezortit mund ta injoronte ligjin për sa kohë përdorte grupin e tij mediatik për ti bërë fresk kryeministrit dhe qeverisë. Ai mund të ngrinte hotele në bregdet mbi lartësinë e pishave dhe mund të përvetësonte mijëra metra katrorë tokë publike, madje edhe detin.
Në fakt jo vetëm ai. Qeverisja aktuale ka ngritur një sistem të tërë që ia fal pronën publike dhe bregdetin klientëve të saj. Mjafton të marrësh statusin e investitorit strategjik, që në analizë të fundit e jep po vetë kryeministri, dhe mund të betonizosh bregun, mund të përvetësosh hapësirën publike dhe të mos paguash taksa. Është një sistem që edhe formalisht e redukton ligjin tek Maliqi.
Kjo ka krijuar një klientelë të gjerë biznesesh që zaptojnë hapësirën publike, përfitojnë fondet publike, injorojnë ligjin dhe nuk paguajnë taksa për sa kohë i bëjnë fresk Maliqit. Në momentin që ftohen me të, apo u prishen pazaret, qeveria fillon dhe shqetësohet për ligjin që në fakt aktivizohet vetëm me vullnetin e Maliqit. Këtë tregoi në mënyrën spektakolare shembja e rezortit Prestizh.
Ai nuk ishte një aksion për të vënë në vend ligjin dhe aq më pak për ti dhënë fund klientelizmit qeveritar. Përkundrazi, shërbeu për ti kujtuar jo vetëm Hysenbelliut por të gjithë klientelës qeveritare se në Shqipëri mbi ligjin është Maliqi, se kemi të bëjmë me një qeverisje thellësisht maliqiste.
Ndaj deklarata e Ramës që justifikoi shëmbjen e rezortit Prestizh: “Të gjitha janë të barbartë para ligjit, nuk do ketë asnjë tolerim”, është sa sarkastike aq edhe kërcënuese. Sarkastike sepse nuk mund të kesh barazi në raport me dicka që nuk ekziston, për sa kohë ligji është reduktuar tek Maliqi. Kërcënuese sepse mesazhi real është se “nuk do tolerohet ai që ha bukën e turkut dhe bën duanë e kaurrit”. Apo për ta përkthyer për brezin post-komunist “nuk mund të shijosh paranë e qeverisë dhe ti bësh fresk opozitës”.
Dhe duhet pranuar se kërcënimi pati shumë sukses. Mesazhi i shëmbjes së rezortit të Irfanit ishte sa i qartë edhe efektiv. Sikurse vinte re me të drejtë kolegu Bushati mediat tona që janë të thara për lajme injoruan bombën e tritolit që kryeministri Rama e shpërtheu në zemër të Shqipërisë. Heshtja që shoqëroi shpërthimin tronditës tregoi se ishin trembur të gjithë, media, politikanë, biznese dhe gazetarë.
Kjo është një tjetër provë se sot ashtu sikurse edhe dje vazhdojmë të qeverisemi nga Maliqi. Natyrisht Shqipëria sot ka njerëz, infrastrukturë, media dhe ndërtesa më moderne se dje. Sot për herë të parë ka një samit evropian në Tiranë, që përbën një arritje diplomatike për vendin tonë.
Por entuziazmi i kuptueshëm për samitin evropian nuk mund të fsheh faktin se maliqizmi mbetet llogjika bazë e filozofisë sonë politike, qeverisëse dhe shtet-formuese. Sot me të drejtë shumë prej nesh ndihen krenar që një samit evropian mbledh në Shqipëri shtetaret dhe shtetarët më të rëndësishëm të Evropës. Ama krenarinë e vërtetë do ta ndiejmë kur në samitet evropiane të marrin pjesë edhe shtetarë apo shtetare shqiptare.


Shkrim i shkruar nga Blendi Kajsiu per Lapsi.al


26 Comments

 1. ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA :POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA DJE JA FUTI KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC ,EDI RAMES ,FRROK CYPIT MUT VELIUT CAR BOLES BOLINO DHE LORENC VANGJELIT

 2. E gjeti zgjidhjen per Maliqin ky Blendi Gorica. Kur te anetaresohemi ne BE, do te jemi mire e do respektohet ligji.
  Prit gomar, te mbije bar.
  Po edhe vete BE-ja eshte nje Maliq i madh. Te respektohen marreveshjet i thote Kosoves, por kete marreveshjen e targave duhet ta shtyni mundesisht pambarimisht se i mbetet hatri Serbise. I krehin bishtin Serbise qe ka bere genocid ne ish republikat Jugosllave, e pikerisht ky presidenti i sptem ka qene minister i kriminelit Miloshevic, packa se ky del hapur kunder vijes europiane anti-ruse.
  Kujtoj se kjo BE – ja qe do na shpetoje nga Maliqi, pranoi, ne mos pershendeti grushtin e shtetit ne Ukraine si pasoje e te cilit erdhen ne pushtet Poroshenko e me pas Zelenski. Kemi degjuar prej ketyre jo-Maliqeve se Zhelja eshte demokrat e europian, packa se ai kambyllur me force gjithe shtypin opozitar e ka nxjerre jashte ligjit partite qe e kundershtojne. Ne kaq muaj qe ky karagjoz na mbiu ne tv me ate bluzen e vetme te tij ngjyre kaki, a ka degjuar ndonje nga ju ndonje ze opozitari nga Ukraina ?
  Pra o gorice apo rrush me ere mos mba shpresa se BE do te na shpetoje nga Maliqi. Kur ti leverdise BE-se mund te na paraqese si vend demokratik e shembull edhe Somaline.

 3. “Me mire vone se kurre” me ne fund edhe ky pjeshka e kuptoi se rrama eshte nje hajdut dhe tradhetar, e ka filluar te philozofoje ndryshe !Apo…eshte hequr nga bordelloja …oh me falni.. desha te thoja nga borderoja e hajduteve!

  1. Hicgje s ´ka kuptuar se s ´do te kuptoje.

   Sukses diplomatik per Shqiperine, thote.

   Pa na thuaj cfare perfituan shqiptaret nga ky samit?

   Te gjithe ata burra shteti, po lejojne nje autokrat te korruptuar si Edi Rama te ktheje Shqiperine ne nje shtet mafioz. Kujtoni Afganistanin.

  2. Blendi Kajsiu gjithmone kshu ka shkruar po jeni ju idiotet e Berishes qe kur u preket lideri shpirteror i versuleni

 4. publikun.

  “Ai që e ka gjuajtur është i njohur në familjen e Berishës, ka marrë rrogë. Një djalë i varfër, i rritur pa baba dhe ka parë Berishën si baba. Berisha ka 20 bodygurd, nuk besoj që do e lejonin të çante turmën . Berisha sa herë ka pasur humbje e ka kaluar në dhunë, si në 97′ me luftën civile, ku rrugët u mbushën me gjak. Berisha doli i padjegur.

  Në 2011, 21 janar, ndjeu që po i ikte pushteti dhe vrau 4 protestues. Çdo dalje e Berishës e ka kultuë politike dhunën.

 5. “Russia Today” raporton me video protestën e Berishës duke shfaqur shqetësimin për tensionet që ka shkaktuar në Tiranë dhuna ndaj Sali Berishës.

  “Sulmohet Sali Berisha! Tension në qendër të Tiranës”, është kryetitulli i “Russia Today”, e cila përpiqet të demonizojë kryeqytetin shqiptar.

  “Ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha, i cili drejton demonstratat e opozitës në këtë qytet, është sulmuar në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Qeveria ka ndaluar hyrjen në vendin ku mbahet sot Samiti BE-Ballkani Perëndimor”

 6. YMER IK FUTJA KARIN NE BY FRROK CYPIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al YMERIT I MBAN GOJA ERE MUT PRANDAJ NUK I OFROHET ASNJE FEMER NE PLANET AFER thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN JE BYTH FRROK CYPIT EDI RAMES KOL KYCIT SKYPE ALEXANDER VUCICIT DHE VLADIMIR PUTINIT

 7. Tani do filloje me urdher te Fuges yxhymi i divizionit te Agit-Prop- it kunder Kajsiut. Ka guxu ta quaj Maliq “liderin global “

 8. Edi Rama nuk eshte as ligji dhe as Maliqi , eshte thjeshte nje i marre qe me ndihmen e krimit , droges , blerjes dhe manipulimeve ka marre pushtet te pakufijshem te cilin po e perdor per te marros nje komb te tere . I gjati ine eshte mallkim per kete komb te mrekullueshem . Largimi i tij duhet te jete i dhunshem , i ashper e superndeshkues ne menyre qe te behet shembull per te tjeret qe do vijne me pas . Haka tek i zoti .

 9. KY Kajsi zerdelia pse eshte kaq kar.
  Do ta vinim per shelf te vatres se kultures ne fshat.
  Nje idiot qe nuk e njeh fare jeten.

 10. YMER QELBAZA KELLIRA EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CYPIT

 11. YMER QELBAZA KELLIRA NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:NUK ESHTE ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS POR ESHTE GREG KRISTAQ RAMA thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CYPIT

 12. ‘Unë veproj me Kanun, Ramën do e kisha vrarë me snajper’- Sali Berisha dhe botëkuptimi i tij real për liderin e opozitës,cecene e shpellkare lexoni se si salih karaxhic berisha ka pranuar me ze e figure qe ai vepron me kanun dhe se do e vriste ramen me snajper,kaq mjafton per ta kuptuar cfare njeriu ka udhehequr kete vend,por fajin per kete e ka shoku i idealit te salihut ramiz alia

 13. Pra, gjithmonë me logjikën e tyre, Shehu mund të ketë pasur ndonjë pakënaqësi me Shkëlzenin, të cilin e ka hasur kaq herë në xhami (aq më tepër që një e afërme e tij ishte pastruese në familjen Berisha) dhe ia ka nxjerrë të atit të Shkëlzenit, Saliut, duke e goditur me grusht në publik.Karin fute ne bythe deri ne protesten e rradhes o byrektor cecen i salihut

  1. te qifsha gruan , gjyshen , gjyshin o fiskurvash
   motren , çupen dhe gjithe kurvat e shtepise e te fisit me burra e me gra

 14. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE MUT VELIUT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA ESHTE ARRESTUAR SOT NE TIRANE: POLICIA E KAPI YMERIN DUKE MASTURBUAR NE NJE CEP TE TIRANES

 15. organizatori i incidentit mund të jetë pikërisht ai. Sepse i vetmi që po rreket ta mbajë gjallë dhe po e shtrydh për të përfituar politikisht është Sali Berisha. I vetmi që duke u viktimizuar ishte i interesuar të prishte Samitin historik është Sali Berisha. Ndërsa duam s’duam, Edi Rama është i fundit që donte të prishte atë samit që e organizonte vetë dhe i fundit që do eleminimin e Sali Berishës nga politika, sepse e ka A-sin e tij për të fituar çdo palë zgjedhje.Ti ceceni i salihut i ores 17:53 shko shkerdhei motren vajzen mamken tende babain e vellain dergoja shpellkareve te shqupi ta shkerdhejne ato ne grup,shtojeni rracen e qelbur cecen vicidoli me shpellkare te rinj se i duhet spiunit salih

 16. YMER QELBAZA KY DUKE JA FUTUR KARIN NE KRESHNIK SPAHIUT E KA QELBEZUAR AQ SHUME KRESHNIKUN SA E KE BERE EDHE KEQ SE FRROK CYPI ,TE DY BASHKE NUK JANE ME SHUME 50 kile thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT MUT VELIUT KRESHNIK SPAHIUT DHE EDI RAMES

 17. Partitë Popullore Europiane (aleate të PD) dënojnë sulmin ndaj Berishës si qytetar, jo si kreu i PD: E quajnë thjesht demonstrues,te lumte keshtu zbatohen urdherat e salihut,qe te shkerdheni fort motrat nenat e vajzat tuaja,rraca e qelur cecene e shpellkare duhet te shtohet nga ju,i duhen salihut per revolucionin demokratik

 18. LAPSI.aL E TALL KEQ ISH ZAGARIN E SAI BERISHES YMER QELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER VIK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT KRESHNIK SPAHIUT MUT VELIUT SKENDER MINXHOZIT -XHAFA,KOL KYCIT EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 19. ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE KRESHNIK SPAHIUT thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA DUKE JUA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE KRESHNIK SPAHIUT I KA INFEKTUAR ME SPERMEN E TIJ TE QELBUR ,KETA ZAGAR I BERE YMERI NGA 25 kile NJERI

 20. ‘Koncidenca’/ Iranianët e Berisha, njësoj të lumtur për largimin e Yuri Kim, a është Homland Justice ‘një’ me Doktorin?I paske shkerdhy nga dy here motrat vajzat mamkat por nuk i ke harruar dhe babin me vellain i shkerdheve dhe keto,porosia e idhullit salih te ben te jeshe korrekt me shkerdhimet,incesti per ju maloket cecene eshte ne genin tuaj

 21. YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE VLADIMIR PUTINIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT MUT VELIUT KRESHNIK SPAHIUT DRITAN HALE-s

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.