• |
ide | kryesore

Lirohet Griner, basketbollistja e burgosur në Rusi: futet në shkëmbim me një trafikant armësh

-Instant, Sport
Griner

Brittney Griner më në fund është e lirë. Basketbollistja amerikane, e burgosur prej gati një viti në Rusi, është përfshirë në një shkëmbim të burgosurish me trafikantin e armëve Viktor Bout. Konfirmimi erdhi nga presidenti amerikan Joe Biden i cili shkroi në Twitter: “Kam folur me Brittney. Ajo është e sigurt, është në një aeroplan, po kthehet në shtëpi.”


Më 9 nëntor, pas gati 9 muajsh burgim në një burg në Moskë, superylli amerikan i WNBA u transferua në një qendër paraburgimi, në një koloni penale. Griner ishte ndaluar në aeroportin e kryeqytetit rus me një sasi të vogël vaji kanabisi. Basketbollistja u dënua gushtin e kaluar me 4 vjet burg. Që në atë moment nisën negociatat mes dy shteteve për të liruar Griner.

Lexo më tej: Gjykata ruse dënon me 9 vite burg basketbollisten amerikane

Një gjykatë ruse e dënoi yllin e basketbollit amerikan Brittney Griner me nëntë vjet burg nën akuzat e lidhura me drogën. Ata e shpallën fajtore për “mbajtje dhe kontrabandë të lëndëve narkotike”. Basketbollistja u shoqërua nga salla e gjyqit në pranga pas vendimit dhe u tha gazetarëve: “Unë e dua familjen time.” 31-vjeçarja Griner është fituese dy herë e medaljeve të arta olimpike dhe yll i Shoqatës Kombëtare të Basketbollit të Grave (WNBA), në Shtetet e Bashkuara. Ajo u arrestua në mes të shkurtit, kur mbërriti në Rusi për të luajtur për një skuadër ruse, pasi iu gjet në bagazh vaj kanabisi.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.