• |
ide | kryesore

KE propozon paketën e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Komisioni Evropian propozoi të mërkurën një paketë të nëntë sanksionesh ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë. Në listën e sanksioneve të BE-së do të përfshihen pothuajse 200 individë dhe subjekte të tjera.


Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha se favorizonte sanksione të reja kundër tre bankave të tjera ruse si dhe kontrolle e kufizime të reja të eksportit, veçanërisht për mallrat me përdorim të dyfishtë si kimikatet kryesore, agjentët nervorë, elektronika dhe komponentët e IT.


Rusia “vazhdon të sjellë vdekje dhe shkatërrim në Ukrainë dhe synon qëllimisht civilët dhe infrastrukturën civile, duke kërkuar të paralizojë vendin në fillim të dimrit”, tha ajo në një deklaratë.

Ajo shtoi se tetë paketat e sanksioneve që BE-ja kishte miratuar deri më tani janë të vështira dhe blloku dëshiron të risë presionin ndaj Rusisë me një paketë të nëntë.

Sanksionet kërkojnë mbështetjen unanime të 27 vendeve anëtare të bllokut.

Paketa e tetë u miratua më 5 tetor dhe përfshinte më shumë kufizime tregtare e synonte më shumë individë.

Von der Leyen tha se individët dhe entitetet e reja të propozuara për listën e sanksioneve përfshinin forcat e armatosura ruse, si dhe oficerë individualë dhe industri të mbrojtjes, anëtarë të Dumës Shtetërore të Parlamentit rus dhe Këshillit të Federatës, ministra, guvernatorët dhe partitë politike, shkruan Reuters.

“Kjo listë përfshin figurat kryesore të sulmeve brutale dhe të qëllimshme me raketa kundër civilëve, në rrëmbimin e fëmijëve ukrainas në Rusi dhe në vjedhjen e produkteve bujqësore ukrainase”, tha ajo.

Komisioni propozoi gjithashtu sanksione kundër tre bankave të tjera ruse, duke përfshirë një ndalim të plotë të transaksioneve ndaj Bankës Ruse të Zhvillimit Rajonal “për të paralizuar më tej makinat e parave të Putinit”.

Komisioni tha se synon më tej të shkurtojë aksesin e Rusisë në dronët dhe mjetet ajrore pa pilot dhe të ndalojë eksportin e drejtpërdrejtë të motorëve të dronëve në Rusi dhe në çdo vend të tretë, si Irani, i cili mund të furnizojë me drone në Rusi.


1 Comment

  1. Keto zvarraniket e Klaus Schwab-it vazhdojne te trashin budallallekun ( ne fakt jane koshiente por e bejne). Nga steka e 9-te edhe mundet po paketa e 9-te, aha. Sa me shume sanksione i vene Rusise aq me shume mizerje ja bejne jetesen europianeve te vet. Ne emer te “luftes ne Ukraine”, europa po i qi nene vetes duke u kthyer ne perandori genjeshtrash dhe duke hequr lirite e te drejtat e qytetareve te perendimit nje nga nje. Gjynah qe Europa ka perfunduar ne nje entitet bythlepires te Amerikes dhe luftes se saj proxy me Rusine. Ukrainasit e shkrete u bene mish per top nga “miku i tyre me i madh”, Amerika qe sic e tha dhe Ministri i mbrojtjes se Amerikes Austin, kjo lufte qe po bejne ne ukraine ka qellim vetem te dobesoje Rusine. Kshu qe dhe Zelenski shpallet dhe heroi i vitit😂 duke pozuar si kurve e duke luftuar ne krevat me gruan e vet nderkohe qe e ktheu Ukrainen ne toke djerre. Ama, eshte “proamerikan”🦎😉 dhe antiukrainas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.