• |
ide | kryesore

Kroacia pranohet në zonën Schengen

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Ministrat e Punëve të Brendshme të BE-së miratuan sot anëtarësimin e Kroacisë në zonën Shengen, nga 1 janari 2023.


Lajmi është bërë i ditur nga presidenca çeke e Këshillit të BE-së, në një postim në Twitter, ku presidenca shprehu kënaqësinë për faktin se zona Shengen po zgjerohet për herë të parë në më shumë se një dekadë.


Megjithatë, në Këshillin e Punëve të Brendshme të BE-së nuk pati unanimitet për anëtarësimin e Rumanisë dhe Bullgarisë në zonën Shengen, pavarësisht vlerësimit pozitiv të Komisionit se dy vendet plotësojnë kushtet për anëtarësim në Shengen.

 


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.