• |
ide | kryesore

Ministria e Jashtme e konfirmon: Kanë nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së SHBA

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka bërë me dije se ka nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim. Ambasadorja Kim e nisi mandatin në janar të vitit 2020 dhe tashmë pas 3 vitesh ajo do të duhet të largohet, ashtu siç edhe parashikohet me ligj.


MEPJ ndonëse konfirmon në këtë mënyrë largimin e diplomatës së propozuar nga Donald Trump nuk jep detaje se kush do të jetë pasuesi i saj, pasi ende nuk është caktuar nga Senati. Ndaj dhe nga ana e MEPJ janë shprehur se nuk mund të japin asnjë koment.


“Konfirmojmë se procedura e zëvendësimit të ambasadores Kim ka nisur zyrtarisht, ndërkohë që për emrin e ambasadorit të ri procedura nuk na mundëson të bëjmë komente”, shkruhet në njoftim.

Yuri Kim do të mbahet mend si një diplomate që shënoi një përplasje të fortë me opozitën dhe në shumë raste është bërë njësh me pushtetin e Edi Ramës. Kujtojmë presionin e saj ndaj PD-së për përjashtimin nga grupi parlamentar të Sali Berishës dhe heshtjen e turpshme ndaj masakrës elektorale të Partisë Socialiste. Edhe në shumë raste të tjera Yuri Kim ka dëshmuar se është palë me qeverinë duke dalë jashtë statusit të saj diplomatik.


19 Comments

  1. Po pse Trampi e kishte ven kete?
   Po ca lesh soros soros i thoshim ne kesaj.
   Un sot po e mare vesh.
   Kush ishte ai bir kurve qe e shau ne fillim????
   Po jo nuk i dal kundra trapit un.
   Tani ajo duhet te rri edhe nje mandat tjeter.

 1. Nje Kim iken, nje Qimete tjeter do vije. State Dept eshte vegel e Sorres brenda shtetit e farketuar me delada. Jo me kot Sorrosi eshte financuesi kryesor i USAID dhe cuditerisht financuesi me i madh i PD amerikane ( e majta amerikane).

 2. Kush e solli kete lajm te zi
  Po anjezes tash kush ja lepi
  Qan anjeza e leshin shkul
  Kam ngel tash vetem edit mja ngul

 3. Mos e mani menien kush ikën e kush vjen.Mos e mani kandarin te asnjë ambasador sepse nuk kanë ç’bëjnë.I vetmi shpëtim jemi në vetë shqiptarët,ata që duan demokraci,liri e prosperitet.Ata që s’duan që Shqipëria të bëhet sërish monizëm.Dhe kjo zgjidhet duke ju kundërvënë këtij pushteti si demostrata të fuqishme si dhe me votë kundër.

 4. Iken Qametja do vij nje tjeter por asgje sdo ndryshoje per Shqiperine, ndoshta dhe me keq do shkojne gjerat

 5. nuk hiqet non grata kushdo qe ta zevendesoje zonjen ambasadore …Flije mendjen o kar me syze nga Vucidoli

 6. ja mer derr malokesh …hetimet per Salih Non Grate kane filluar qe ne kohen e Donald Trump dhe Yuri Kim eshte republikane

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.