• |
ide | kryesore

Porti në Porto Romano, banorët paralajmërojnë qeverinë për shpronësimet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Banorët e Porto Romanos paralajmëruan qeverinë që t’i trajtojë në mënyrë specifike për vlerën e shpronësimit të tokës private, në të kundërt ata kërcënuan se do ta mbrojnë pronën me jetë.


“Si përfaqësues i fshatit Rinia ju them se nëse nuk do të vlerësohet mirë toka, Ndo fshatar do të dalë atje për ta mbrojt tokën e pasurinë e vet që e kanë të trashëguar. Do e mbrojmë me gjak”, shprehet një banor.


“Faza i parashikon ndërtimin e infrastrukturës parësore, dallgëthyesit dhe terminalin e kontejnerëve që është zemreku i të gjithë aktivitetit tonë ekonomik, thellësia e kanalit, baseni e kalatat kushton 390 milion euro”, deklaron Pirro Vengu, Drejtor ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës.


3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.