• |
ide | kryesore

Skandali/ Rama ia zhyt në fund Yuri Kim-it, në lojë kreu i SPAK

-Instant, Kryesore, Lajme
yuri olta xhacka

Ministria e Jashtme ka bërë një postim që i kapërcen të gjithë skrupujt dhe etikën diplomatike të çdo shteti serioz. Ajo ka njoftuar publikun shqiptar, gjoja në emër të mediave të interesuara, se ambasadores amerikane në Tiranë i ka filluar procedura e shkarkimit. Në njoftimin e ministrisë pranohet se “poprocedura për zëvendësimin e ambasadores ka nisur zyrtarisht”.Në fakt, ata që njohin praktikën diplomatike e dinë mirë se shteti që ka ambasadorin, në këtë rast SHBA, i dërgon një dokument vendit pritës, në këtë rast ministrisë së jashtme, për ta informuar se ka nisur procedurën e zëvendësimit. Pra, ajo që ka ndodhur është se ashtu si zakonisht, Departamenti i shtetit përmes ambasadës së tij në Tiranë ka njoftuar ministrinë e Olta Xhaçkës se procedura ka filluar.

Lexo me tej:

Video/ “Përplasja” Rama-Kim, dueti i reformës së vdekur të drejtësisë 

Por kjo praktikë mbetet totalisht konfidenciale. Lapsi.al e ka provuar këtë kur shpërthyen thashethemet se si rezultat i lobingut, një nga ambasadorët amerikanë që mund të vinte në Shqipëri, ishte djegur. Ne iu drejtuam institucioneve me pyetje, por nuk morëm kurrë përgjigje. Pasi kjo praktikë mbetet ekskluzivisht konfidenciale. Kurrë Departamenti i Shetit nuk jep sqarime se ka filluar shkarkimin e ambasadorit. Aq më pak këtë mund ta bëjë, ashtu si ndodhi sot, ministria e vendit pritës. Zakonisht, në regjime jo demokratike, ku ambasadorët amerikanë nuk kanë qenë të preferuar, shteti pritës ka lejuar që procedua e ambasadorit që po zëvendësohet të rrjedhë si pa dashje në media.

Por, kurrë nuk ndodh që komunikimin ta bëjë si njoftim zyrtar vendi pritës përpara se këtë ta shpallë Departamentit i Shtetit. Vetëm një hall i madh dhe një mëri e pamatë me Yuri Kim mund ta ketë detyruar shtetin shqiptar të përçudnojë këtë praktikë diplomatike.

Po si qëndron e vërteta? Pse u bë kjo deklaratë në thyerje të çdo kodi diplomatik? Pse qeveria shqiptare, që është kritikuar nga institucionet ndërkombëtare për mungesë transparence, nxitoi ti përgjigjej me urgjencë një portali që pak kush e ka dëgjuar ? Pse e shpalli institucioni i Olta Xhaçkës publikisht përgjigjen?

Andi Bushati: Guri qesharak i Yuri Kim-it 

Në thelb është marëdhënia e përkeqësuar e Edi Ramës me ambasadaoren aktuale amerikane dhe lufta që ka nisur mes të dyve se cili do të vendosë për emërimin e shefit të ri të SPAK. Nga njëra anë Yuri Kim, e ndërgjegjshme se reforma në drejtësi ka shkuar për skrap, po bën përpjekjet e fundit për ti ruajtur së paku fytyrën. Ajo po reket më kot të zgjedh si pasues të Arben Krajës, një prokuror që nuk është kundër pushtetit, por që së paku nuk është i kapur prej tij. Më shumë se tre burime nga KLP i kanë thënë Lapsi.al se diplomatë perendimorë u kanë kërkuar të votojnë për Altin Dumanin. Nga ana tjetër kryeministri do njeriun e vet, me të cilin tashmë e ka mbyllur paktin (dy kandidaturat e tjera , janë) Edvin Kondili dhe Adnan Xholi. Kjo betejë vazhdon prej ditësh pranë anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, të cilët janë edhe nën trysninë e diplomatëve amerikanë edhe atë të qeverisë për votimin që do të duhet të bëjnë së shpejti për të zgjedhur kreun e ri të SPAK. Lapsi.al i ka treguar në një shkrim të mëparshëm (lexo linkun poshtë) se si po zhvillohet “gara” mes kandidatit që duan perendimorët dhe atyre që pranon qeveria.

Prapaskenat/ Kreu i SPAK, përplasja mes amerikanëve dhe rilindasve 

Përpos përplasjeve që kanë pasur në publik për drejtësinë Rama dhe Kim po zhvillojnë një betejë të fortë edhe nën rogoz për të mbyllur përfundimisht hetimet për inceneratorët, apo për të vazhduar se paku me një pjesë të tyre.

Yuri Kim tregon se si duhet të jetë kreu i ri i SPAK

Në kuadër të kësaj konkurence ka qenë edhe lobimi tek anëtarët e KLP-së për të zgjedhur kreun e ri të SPAK. Me sa duket qeveria ka pasur frikë se Yuri Kim po e fitonte këtë betejë. Dhe prandaj ajo ka thyer çdo rregull dhe kod diplomatik duke pranuar zyrtarisht se kjo ambasadore po largohet. Rama ka përdorur ministren strategjike Xhaçka për ti çuar një mesazh të fundit Këshillit të Përgjithshëm të Prokurorisë: mos dëgjoni diplomaten që maksimumi është edhe disa muaj, por mu bindni mua që do jem për shumë gjatë këtu. Vetëm kështu mund të shpjegohet se pse shteti nxori në pazar një praktikë që duhet ta ruante konfidenciale.

©Lapsi.al 

 

 

 

   

 


62 Comments

 1. Thyfte qafen Kim dhe kushdo e mbeshteti ne DASH ,se pasojat e politikes se tyre anti PD do te ndihen per disa vite.

  Turpi i tyre qe Berishen e nxorren non grada dhe atij qe eshte krymafiozi i ketij vendi droge e trafiqesh i rrahin krahet.

  Turpi dhe ndeshkimi qofte me ju kudo qe te jeni ne bote.

  Respekt Berishes se ngjarja e dt 6 eshte edhe prej gjuhes dhe politikes amerikane pervec asaj te Rames.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Thuaja vetes o idiot ato fjalë, sepse në mos të hektë përmbysja e ramës, do të heqë vetë rama se nuk ka më nevojë për mutra si ti!

  1. Rama është bërë shumē i rrezikshëm për USA(u ka dalë për duarsh).
   Nuk bëhet asgjë për të ndihmuar opozitën të vijë në pushtet,por me ndihmën e saj duan të zëvendësojnë Ramën me dikë që t’a kenë nën kontroll.
   Luli është kartë e djegur tashmë por opozitës do t’i ofrohet ndonjë më i moderuar, p. sh. Veliaj ose ose Majko.
   Opozitës, zgjidh e mer:Ramën apo këdo tjetër.Pastaj kush më mirë se Rama mund t’a kurorëzojë me sukses,”suksesin” e reformës në drejtësi(peshku i madh).
   Me Salën s’iu doli gjë(jo se s’donin),s’kishin ku t’a kapnin.Atëhere Rama & bro. i plotëson të gjitha kushtet dhe rrethanat për qëllimet e tyre (usa).
   That’s how USA act.
   Kjo shpjegon edhe agresivitetin e Ramës kohët e fundit, e ka nuhatur bisha që gjuetari po afrohet në drejtim të tij.

  2. Muhabet sorrash

   Kim piththara dhe rampjella

   Nivel bastardesh

   Reforma ishte e deshtuar wene nisje dhe kimetja u sigurua qe te kete institucione ne leter sepse deshtimi eshte kaq i madh sa akoma edhe sot nuk jane plotesuar institucionet.
   Ska me apel ne rrethe ska me gjykates apeli

   Nuk hap dot gjyq sepse kerkohet cdo dokument qene fillim. Dhe shume institucione nuk e pjerdhi lerkeses ligjore si qytetar dhe as kur u drejtoheshme avokat. Nuk arrin dot te hapesh gjyq.

   Kosto eshte aq e larte sa qe nje pensionist nuk hap dot gjyq.

   E zeme se pengesa e pare u kalua por mbi 50% nuk arrijne dor te hapin gjyq

   Nje gjyq civil ordiner shkon 3 vjet deri 5 vjet ne shkalle te pare.

   Apeli do minimalisht 3vjet te dale date dheshkon deri 5 vjet.

   Ndersa gjykata e larte shkon deri

   1. Gjykata e larte do 20vjet . Sot ska akoma date te gjl per 2000

    Pra nje ceshtje shkon minimalisht 20 deri 40 vjet..

    Te fala kimetes dhe rames

   2. Apeli shkon edhe 15 vjet !
    Biles ceshtje qe kane filluar qe ne 2013-en, kohe perpara se te implementohej bajga e quajur “Reforme ne drejtesi!

  3. Ngsteroheni kot sepse merreni me cfare “deklarojne” pacavuret e tipit kurvica Olta Kakacka dhe pocaqi MEPJ! Nuk ka nje procedure te tille per njoftim te vendit prites, njoftimi i vetem behet kur cohen kopjet e kredencialeve te lirimit dhe te emerimit, te cilat, kur pranohet emerimi i ambasadorit te ri, nga vendi prites, ai, dorezon kredencialet me ceremoni (letrat e lirimit dhe te emerimit) kreut te shtetit prites/rezident+jorezident, pra, shteti prites nuk njoftohet dhe s’ka asnje ndikim ne kete proces, deri ne momentin e dorezimit te kopjeve te kredencialeve (ish-ambasadori eshte larguar nga detyra nga autoritetet e vendit te tij dhe gjithashtu eshte larguar edhe fizikisht nga vendi prites), nejse dava Kakackash, KAQ!

  4. Mbrëmë në emisionin “Ditari” të Zërit të Amerikës në shqip, ishte ftuar për intervistë gazetarja e mirnjohur e rrjetit investigativ Birn, znj. Fatjona Medini.
   Moderatorja e emisionit e prezantoi ate si drejtoreshë e një institucioni ndërkombëtar të luftës kundër krimit të organizuar e korrupsionit.
   Besoj të gjithë shqiptarët që i kanë ndjekur emisionet e “Opinionit” të Fevziut, në kohën kur ai vazhdonte të mbante qëndrim kritik ndaj Ramës, mund të kujtojnë sjelljet harbute e ofenduese të Ramës ndaj kësaj gazetareje.
   Gazetarja, tani drejtoreshë e një instituti ndërkombëtar, solli në VOA po ato kritika e akuza për qeverisjen e Ramës për pastrimin e parave të pista me ndërtimet shumëkatëshe me para të drogës.
   Ndërkaq media si shqiptare edhe të huaja e kanë dënuar me forcë dhunën e ushtruar ndaj Berishës në protestën e opozitës e në të njejtën kohë po shihet me dyshim të madh qëndrimi kameleonik i Ramës në konfliktin e fundit në Kosovën e Veriut, ku ai e shmang përgjegjësinë e Vuçiçit për dhunën e ushtruar nga bandat serbe ndaj policisë së shtetit të pamvarur të Kosovës e EULEKS-it.
   Po këto ditë, policia e Brukselit ka arrestuar një eurodeputete greke që ka edhe funksionin e zv presidentes së Komisionit Europian, për një aferë korruptive , sëbashku me një grup punonjësish të administratës së këtij institucioni.
   Disa media europiane e cilësuan këtë goditje , si majën e ajzbergut të korrupsinit në institucionet e BE duke paralamjëruar edhe goditje të tjera.
   Rama një parzmore agresive e Vuçiçit, ka akuzuar opozitën shqiptare se është paguar me rubla ruse,.
   Nëse do të ishte kështu siç pretendon ai, atëhere me ato rubla që paskej marë opozita nga Putini, do të ishin blerë votat nga fukerejtë më të mëdhej të Europës në Shqipëri, por ka ndodhur e kundërta.

 2. Po ku piet Udheheqesi vizaheqes poturemadh per reaksionaret imperialiste si shoqja Lenka Kim!!!

  Ai i ka në grikën e topit….

  1. Normale Bushat, çdo mbjellesh do korresh. Bashke mbollen nje drejtesi te kapur dhe ate po korrin. Ambasodorja prej kohesh ka thyer çdo kod diplomatik. Tani i takon qeverise si pertnere ne kete çorbë ta thyej njeher kodin edhe ajo. Ju duhet kreu i spakut, ndryshe e kane keq punen.

   1. organizatori i incidentit mund të jetë pikërisht ai. Sepse i vetmi që po rreket ta mbajë gjallë dhe po e shtrydh për të përfituar politikisht është Sali Berisha. I vetmi që duke u viktimizuar ishte i interesuar të prishte Samitin historik është Sali Berisha. Ndërsa duam s’duam, Edi Rama është i fundit që donte të prishte atë samit që e organizonte vetë dhe i fundit që do eleminimin e Sali Berishës nga politika, sepse e ka A-sin e tij për të fituar çdo palë zgjedhje.Nuk eshte shkarkim por mbarim mandati o lapsexhinj,ne mbarim mandati normal fillon dhe zevendesimi kete tha dhe muhamet veliu qe ji te lapsit nuk denjoni ta citoni ate qe veliu tha ne tch

    1. Po dale more dale….po pse ore megjithmend kujtoni se ambasadorja Kim I ben levizjet ne menyre private?! Edhe po iku kjo do vij nje tjetër dhe do vazhdojë aty ku e la ajo….ambasadoret jane thjesht zbatuesit e politikes qendrore….atje luhet loja. Tani nqs atje eshte mbyll dera e Sorosit Edveri i ka ditet e numëruara.

    2. Ka edhe kësij mëndjesh si ty.
     Sipas teje Berisha paskej gjuajtur me grusht fytyrën e tij deri në gjakosje, për të akuzuar Ramën.

    3. O pidhrobsh !
     I interesuari i vetem ne kete vend per te ngaterruar cdo gje eshte picka e Anetes, alias Edi Rama ( Edvin per korrektese).
     I cili do veje ne pidh te motres shume shpejt!
     Nqs dikush si puna e Rames ,qe eshte kaq shume hajdut/skenarist/manipulator/dhe injorant ne cdo fushe , mendon se “litari” nuk mund te keputet asnjehere ,atehere i bie qe te jete totalisht rrote kari, ose minimalisht aq shume i etur nga pushteti saqe nuk kupton se duhet te kishte ikur ( me vullnetin e vet) me kohe !
     Per.kete do paguaje, te jesh I bindur!!

     1. Dhe do paguajne edhe gjithe shushunjat qe i rrine dhe i kane ndenjur rrotull deri ne nivelin e drejtor/drejtorie!
      Lum kush te shpetoje mbas bombes Rama !

    4. Akoma vazhdon shplarja e trurit nga propogandat enveriste në Shqipëri.
     Ky komentuesi i orës 20, 46 të 8 dhjetorit, akoma shkon ne bindjen që samiti në Tiramë u bë me kërkesën e “liderit global”, Ramës.
     Akoma kujtojnë trushpëlarët se Edveri si Enveri na qenka ylli ndriçues i socializmit më botë.
     Samiti në Tiranë nuk u bë për të vlerësuar poturet e Ramës, por për të evituar një front të dytë pas Ukrainës në Ballkan.
     Kujtoni vërtetë që qeveritë europiane e ajo amerikane nuk e dijnë se çfarë politikani është Rama e sa kontravers e i pa parashikueshëm është ai ?
     Mos haroni se Shqipëria është antare e NATO-s, e nëse erdhën në Tiranë ku kryeministër është një lider socialist që në protestat kundër NATO-s dogji flamurin e saj, këtë e bëjnë vetëm se ja njohin pisllëqet e është tërësisht i shantazhueshëm për ta ndaluar idilin dashuror të tij me këlyshin e Putinit, Vuçiçin.

  2. Mire ja beri shterpes se pjongjangut…
   Do i kete hequre edhe ate baxhellon proletare qe i bente llape .
   Skeni pare gje akoma o dele voteshitese…
   Kjo bushtrra e gjate do u degjeneroje si popull… dhe mire ua ben….
   Vete e kerkuat ne 2013….
   Tani shterngoni torrlat e pergjakura dhe thuani dobicheve te haremit te verteten….
   Ju dhemb prapanica e shkerdhyere….
   Por ju pelqen dhe Nuk doni t’ua heqin loqen nga brenda.
   Popull kurve.

 3. Kjo eshte kur ben cdo gje per t’ja dhene pushtetet ne dore nje njeriu duke i hequr nga rruga edhe opoziten naturale. Ca do bej ky njeri?Ate pra do bej, do i ushtroj te gjitha sic i do qejfi. Opozita e forte dhe e vertete ne nje vend pro-amerikan si Shqiperia eshte garanci shtese edhe instrument presioni edhe per suksesin e nismave amerikane. Garanci qe keta ja hoqen vetes ne menyren me idiote te mundshme per interesat e tyre kombetare.

  1. Partitë Popullore Europiane (aleate të PD) dënojnë sulmin ndaj Berishës si qytetar, jo si kreu i PD: E quajnë thjesht demonstrues,masturbim total i ceceneve shpellkare kur rama ben lajm

 4. Ç’nderoi gjithçka , ç’nderoi çdo rregull demokracie , babezia per para e pushtet e beri te ç’nderoi nje komb te tere .
  Tani te gjatit i kane ngel vetem dy rruge : o te tentoj te behet mbret ose te shkoje tek 41 bissi vete .
  Kush kerkon gjithçka nje gje ka te sigurt , tragjedine . Fundi yt do jete tragjik o i gjati ine .
  Vetekenaqesia , pangopesia e pabesia jane supervese te keqija . Te gjitha keto vese kane nje destinacion , vetshkaterrimin . Plehrat ne incenerim . Haka tek i zoti .

 5. E dhjeu me nje mut reformen inceneratori. Keta i kan ber denoncimet mal me akuza te verteta per njeri tjetrin dhe deri tani spak akoma ska shkuar te nje nga tre kryesoret. Peshku qelbet nga koka

  1. SALIBANET po hungerrijn si derra te eger. Po pse ju djeg kaq shume per reformen ne drejtesi.
   Nese ka deshtuar, ajo eshte ne favorin tuaj.
   Po un di nje shprehje…. Nga zjarri bertet ai qe po digjet. Jo ai qe po ngrohet.

   1. Ti po digjesh por ju ripjellsat aq shume e deshironi qi-rifikimin e Ramsesit Palikar sa pranoni cdo gje vetem te rroj ripjellja ,ýyyyy rrace e keqe ,me mire i vdekur se komunist🤮🤮🤮

   2. Favori i pidhit te satom debil

    Ka qe ne 2016 qedrentesia u nenshtrua dhe u rrudh sot ska fare. Do duhen dekada qe te rifilloje normaliteti.. ku e sheh favorin mor kar

 6. Na plasi se po iken kjo lezbikja aziatike.
  Si me Kimete, si pa Kimete, sorrosianet vazhdojne planin e tyre per shkaterrimin e Shqiperise e kombit shqiptar.
  Kjo eshte thjesht lufte brylash mes banditesh kush do te marre kryesine e bandes. Duket se ne hierarkine e sorrosit, palla e gjate ka me shume grada se kjo laraska.

 7. Hale njeri e mut tjera.
  Kimetja eshte figura me e poshter qe ka pare ky vend.
  Shkaterroi ate pak shprese te ketij populli.
  Rrace muti.

 8. Jemi qeveri rrugacesh e hajdutesh , por as Kim nuk ishte me e mire.
  Por e frikshme eshte :
  pse ky prokuror ben e ky nuk ben?
  Prokurori nuk esht kryetar fshati
  Refirma ne drejtesi arriti te beje bajat e te shkaterroje thelbin e drejtesise, moralin!
  Drejtesia nuk eshte vote por vendimmarrje profesionale.
  Emerimet duhen bere nga organet eprore pasi ta shoshisin me te mirat e te keqijat kandidatin , por nuk kane arsye te votojne fshehurazi apo te publikojne cdo gje.
  Cili prokuror apo gjyqtar sot mund te punoje i pavarur?
  Asnje!
  Pasi per to tani dihet gjithcka, edhe nr i kembes e marka e brekeve, edhe dashnorja apo dashnori per ato qe kane.
  Drejtesia tash eshte nje hale e madhe, por qe cdo politikani i duhet qe te lirohet!

 9. Mund te kene nisur procedurat por fjala e fundit per zevendesim nuk eshte thene, sepse edhe ambasadori i emeruar para KIM u terhoq per arsye lobingu sic shkruat! Por me sa duket Rama ka filluar te nenvleresoje US dhe fuqine e tyre, sepse kur arrin ne keto nivele pushteti, parash dhe urdheruesi i vrasjes edhe ndaj atyre qe te arrijne ne nivelin ekonomik, te genjen mendja! USA vepron me kabllograme dhe raportime per kalim te vijes se kuqe, po morren vendim te te qepen nuk behesh dot me kurre pavaresisht se koken tani Rama e ka te mpire nga sukseset rajonale harron qe ambasadorja eshte e trajnuar nga CIA dhe ka ardhur me mision ne Shqiperi, nuk e mundin dot kollaj! Forca Kim, vere dinjitetin tend ne vend..tregoi Rames kush je, zhduke kete vampir nga gjaku i shqiptareve te shkrete!

  1. Ju qorrat e saliut keni pjerdh komplet.
   Vëreni vathë në vesh. Dite shume te veshtira po vin per partin tuaj. Mblidhi sa me shume bar, se nuk ben dem.

   1. Barin e kan qejf debilat e rampjelljes. Nuk u del muaji dhe i bejne tifozllik rames.

    Jane gjynah per trute qe kane.

    Mos kimerka se doktori eshte zemermadh. Nuk eshte bastard si rama. Ca jane banda i fut mren , budallenjte si ti i meshiron. Shko takoje se te pret, nuk te refuzon. Biles te ndihmon.

    Mos ki frike mos u tremb kerko ndihme tek doktori

  2. Kim mori leketnga rama dhe tani po iken pa kryer punen e saj ndaj punedhenesit presidentit amerikan
   Ca problemi thelbesor ka ketu per kimeten??

   No problem!

   As hic fare. Heres tjeter ne nje vend tjeter kimetja do punoje me shume qe te rregulloje cv.

   Kaq . Nje rrjesht ne cv te kimetes

   Problemi eshte qe prrlat dhe margaritaret e drejtesise se amerikes i vuajme ne si shqiptare, ku skemi me akses ne drejtesi , nuk shkojme dot ne gjyq, skemi me asnje te drejte skemi asnje gjykate e prokurori qe te na jape ate qe ligji thote ne leter , skemi asnje institucion ku te marrim drejtesi. Drejtesia eshte ne xhepin e vogel te rames. Populli 9999999% bejne sehir me dur ne xhepa tu i shku jeta para syve, te ndjere te pavlere e te paperfillur, te vrare ,te prere ,te brengosur, te dreqosur, te dhunuar dhe perdhunuar…

   Cili merr drejtesi sot?!

   Pyetja e vetme qe nuk i pergjigjet dot asnje.

   Ata qe e krijuan dhe do e garantonin kane ikur lu peshkatari, soreklla , kokekuqja vlahutin dhe se fundmi kimetja. Faturen e paguajme ne.

   Me mend ne koke me amerikanet te qijne e ste pagujne

 10. Or loqe, nuk eshte e thene qe ne qe urrejme Edin qe po vjedh e vret te jemi me Sali halen! Me Edin nuk behen njerezit me nivel, vetem ata qe marrin 1 cop rroge shteti dhe ata qe bejne pazare tenderash me ate por qe shume shpejt do ja u marre se eshte i pabese, i lig, vrases e hajdut pa limit!

 11. Loqe sdi me lexu, nuk e nderron rama, mbaron mandati dhe zevendesohetnga usa. Usa njofton ministrine per protokoll. Hera e pare qe ministria e jadhtme komunikon dicka te tille me kete qellim

 12. Une di te lexoj dhe jam me letra amerikane. Po te them nisja e procedurave perben dhe nje vleresim te situates nqse do sjellin dike tjeter sepse nga propozimi i dikujt tjeter deri ne miratim mund te duhet edhe 1 vit e gjysme! Ajo qe nuk kuptoni ju qorrat e vetekenaqur te Rilindjes qe bazoheni te deklarata e ministres “investitore strategjike” eshte se situata mund te kthehet ne boomerang kunder, duhet te shihni pertej hundes tuaj dhe te kuptoni qe nuk eshte thjesht ambasadore pasi ka dhe pergatitje spiunazhi! Por Edi eshte futur rruges pa kthim sa mund te perfundoje ne ndonje burg amerikan, ndersa Salen e shpallen non-grata se eshte moshe me jete sa gishtat e dores mbetur! Une mendoj qe USA nuk ben politike lineare ta kuptosh, mund te bejne aleat por me pas te japin dhe urdhrin, per 1 ore hip ne avionin qe do te coje ne burg, si Thacin e Noriega – diktatori ilidhur me trafikun e drogës! Po te isha KLP nuk do i dilja kunder US per Edin, shih Salen si po behet gjysme njeriu te ktheje vendimin kunder tij! Ketu arrestimi nga DEA e njesi antikorrupsioni per ata qe fshehin para offshore si ministrat do te behet ne grup! Edi ka kaluar nga krimet ekonomike, ne vrasje e krime gjeopolitike! Fundin e ka afer, ja ka qendisur Yuri raportimin.

  1. Kur behesh me “letra amerikane”, eshte kusht qe te tetredhin ?
   Gjithe retorika jote eshte qe amerika eshte e forte prandaj nenshtrohu.
   Shembujt qe jep ti vete tregojne se kriminele nderkombetare si Noriega etj jane sponsorizuar nga amerika e me pas jane flakur si limone te shtrydhur.
   Kete po thua, te pranojme rolin e skllavit te bindur.? Kjo eshte ajo qe pelqeve kur bere “letrat amerikane”.?
   Kue mut se mut do te jemi, pse duhet te durojme edhe pordhet e ketyre gringove.? Te tjeret cfare mund te na bejne me shume.?
   32 e vjet qe ndjekim qorazi “lideret boterore”, a nuk jemi perseri te fumdit ne Europe per liri, mireqenie e demokraci.?
   Po sikur te shohim vetem interesin e shqiptareve, pa ne djall vafshim amerika e europa? Ne se perfitimi i vetem qenka nje cope buke e ngjyer me turp e nenshtrim pa kushte, pse duhet tu nenshrohemi ketyre gringove arrogante e jo dikujt tjeter qe vec bukes thate mbase na jep edhe nje cope te vogel djathi nje here ne muaj.
   Mihabet bythelepiresash.

   1. Vlla, te tredhurit jane te PS..lali fiku e organizata Gay99! Mua nuk me tredh dot njeri, sepse kam para dhe me pelqejne femrat! Per gejte me mire te ringjallej Hitleri, kete mendim kam! Retorika ime eshte qe USA eshte e forte dhe duhet te nenshtrohesh patjeter kur je nje cop krimineli qe dergon Ervis Martinaj te vrasi Santon, pastaj dergon Bolin te shkrije ne vaske acidi Martinaj..kush eshte ky plehre, Edi Rama! Kush merr 13 miliarde euro borxhe ne kurriz te shqiptareve, dhe 8 nga keto i fut ne xhep! A eshte ky njeri aq i kulluar sa ti beje karshillek amerikaneve! Ky qe ne mengjes qihet me grekun e ne darke me tyrkun, qe i perulet kryeministrit gej te luksemburgut? Amerika suporton njerez me pushtet, ama kur besimin e tyre e shperdoron po te shtrydh si limon! Edit sa i ka filluar saga, nuk dihet si do i veje filli ne ndonje burg amerikan! Ca mund te beje perkohesisht, te bleje pushtet nga europianet! E genjen mendja, makineria e US eshte si Rolex zvicerian, ecen dalengadale drejt finishit! Ca muhabeti do shohesh ti? Te shqiptareve, por qe kur ti je pjese e nje populli qe voton hajdutin, kriminelin ti ke nevoje per USA. Ti pushtohesh qe neser nga serbi, por fale futjes ne NATO nga Sali haleja qe nuk eshte burr me i mire ke siguri! Je ne krahun e gabuar, amerika eshte ne te miren tone..

     1. Idiot je ti! Haja ti mutin se ai buze varrit eshte, kur shpallesh non grata per korrupsion vetem budallenjte ne Shqiperi mund ta mbrojne! Nuk jam te haje grusht, por duhet te zhduket Sali mamuthi.. nuk te akuzon kot djepi i demokracise bote! Mbarove se ngreni .. mut?

 13. “””Rama ia zhyt në fund Yuri Kim-it… “””

  C’eshte ky fjalor banal per Ambasadoren e SHBA-ve nga nje media prestigjoze si Lapsi.al?!

 14. Shpresoj qe sjellja e Rames ndaj Ambasadores Kim t’i vleje jo vetem pasardhesit, por gjithe ambasadave te akredituara ne Shqiperi.

  Mbeshtetja e autokrateve eshte jo vetem dem per popujt e vendet qe ata sundojne, por edhe per Perendimin, reputacionin e lidhjet me te.

  Ne Ameriken Latine, apo ne Afrike, kjo sjellje i ka sherbyer Russise dhe Kines, kurse ne Ballkan mbeshtetja per Vucic e Rama cenon stabilitetin.

  Paqja dhe demokracia nuk garantohen mbi bazen e parase se investuar, por mbi marreveshje te drejta e qendrime te qarta dhe korrekte mes vendeve.

 15. Do iki nje KIM do vij nje KAM kjo eshte politika e jashtme amerikane sot, nuk shihni si tall bythen rusi e kinezi.

 16. Ngsteroheni kot sepse merreni me cfare “deklarojne” pacavuret e tipit kurvica Olta Kakacka dhe pocaqi MEPJ! Nuk ka nje procedure te tille per njoftim te vendit prites, njoftimi i vetem behet kur cohen kopjet e kredencialeve te lirimit dhe te emerimit, te cilat, kur pranohet emerimi i ambasadorit te ri, nga vendi prites, ai, dorezon kredencialet me ceremoni (letrat e lirimit dhe te emerimit) kreut te shtetit prites/rezident+jorezident, pra, shteti prites nuk njoftohet dhe s’ka asnje ndikim ne kete proces, deri ne momentin e dorezimit te kopjeve te kredencialeve (ish-ambasadori eshte larguar nga detyra nga autoritetet e vendit te tij dhe gjithashtu eshte larguar edhe fizikisht nga vendi prites), nejse dava Kakackash, KAQ!

 17. Ka 2 mundesi:
  1. Ose USA ka nje plan per Shqiperine dhe Kosoven qe ky i gjati ka marre persiper ta implementoje dhe keshtu i falet cdo gje, ose
  2. Mbeshtetja e USA per pallen e gjate ka mbaruar dhe ky po ben presion.
  Ne qofte e para, na piu e zeza.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.