• |
ide | kryesore

Berisha për njoftimin e Xhaçkës: E flakën Yuri Kim si limon të shtrydhur!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Kreu i PD-së, Sali Berisha tha se Juri Kim u flak si një limon i shtrydhur nga Edi Rama në fund të mandatit të saj. Berisha iu referua një mesazhi në Tëitter të Ministrisë së Jashtme sipas së cilës “procedura e zëvendësimit të ambasadores Kim ka nisur zyrtarisht”, një njoftim i paprecedent në procedurat e largimit të një ambasadori të huaj nga Shqipëria.

 

“Nuk u habita me deklaratën e Edi Ramës me zëdhënësen Xhaçka. Por me këtë rast dua të theksoj se kemi të bëjmë me një flakje të një limoni të shtrydhur. Në 100 vite marrëdhënie diplomatike mes dy vendeve, nuk ka pasur ndonjëherë një diplomat amerikan që të ketë dëmtuar marrëdhëniet shqiptaro-amerikane më shumë se Yuri Kim.

Sjelljet dhe veprimet e saj në Shqipëri nuk kanë asgjë të përbashkët me vlerat perëndimore të vendeve të lira, me parimet dhe nenet e konventave ndërkombëtare të respektimit të sovranitetit të një vendi, të respektimit të ligjeve të një vendi, por mbi të gjitha të respektimit të vullnetit të qytetarëve të zgjedhur.

Ajo zhvilloi një veprimtari tepër të padenjë për përfaqësuesin e një vendi të lirë, vendi partner, vendi mik.

I ka lejuar të thërrasë në radhë si të ishin ushtarë, deputetët e Kuvendit kundër Sali Berishës, duke i përpunuar dhe kërcënuar.

Kërcënimet, ofendimet e saj ndaj demokratëve, se do hanë bar nëse mbështesin Sali Berishën, dhunimi flagrant i sovranitetit të një vendi duke kërkuar mosfutjen e Sali Berishës në Kuvend, pasi kishte marrë mandatin nga sovrani, thirrjet ndaj elektoratit se kë duhet dhe kë nuk duhet të votojë, kundërshtimi i çdo konvente me kërcënimet ndaj gjyqësorit, këto janë akte të shëmtuara të saj, për të cilat garantoj se po të ishin dy faktorë, ndjenjat dhe admirimi i imi dhe mbështetësve të mi ndaj SHBA, dhe agresioni barbar rus ndaj Ukrainës, zonja në fjalë nuk do të ishte toleruar kurrë.
Me protesta paqësore, paqësisht do të ishte kërkuar largimi i saj sa më shpejt nga Shqipëria” tha Berisha.


6 Comments

  1. Ti o Sali krimineli marredheniet i ke pasur te ” ftohta ” me te gjithe diplomatet amerikan ne Shqiperi. Te shohim cdo ndodh me dilomatin qe do zevedesoje diplomaten aktuale por jame i sigurte se edhe ate do e akuzoshe se mbrone Edi Ramen.

  2. Ne e duam Amerikën ore lum miku sepse politikanët tanë janë hajdutë, maskarenj, jo-atdhetarë, të shitur, të korruptuar, babëzitës, mizorë, megalomanë … mund të shtosh edhe ca qindra përshkrues negativë këtu dhe nuk je larg politikanëve Shqjptarë. Dhe në krye të këtij plehu je ti, Sali Berisha, si krye-plehu në majë të plehut.

  3. Simbas disa ligjeve morale te demokracise,ambasadorja Kimete,duhet te shpallet prej SHBA-se,non grata,dhe me tej t’a dergojne (lexo shporrur),ne Kore,ku ka vendin e vet.

  4. Nese Korea,nuk e pranon, Juri Kim,atehere Rama,duhet t’a dergoje ate,ne Manez,tek kampi i opozites Iraniane,se ata edhe mund t,a pranojne!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *