• |
ide | kryesore

Bullgaria dërgon për herë të parë ndihmë ushtarake në Ukrainë

-Instant, Lajme, Planet

Bullgaria do të dërgojë për herë të parë  ndihmë ushtarake në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus. Lista e armëve që Bullgaria do t’i dërgojë Ukrainës është e klasifikuar, por zyrtarët e qeverisë kanë thënë se Sofja do të dërgojë kryesisht armatime dhe municione.


Ministri i mbrojtjes Dimitar Stojanov tha se Bullgaria nuk mund  të dërgojë sistemet e saj të mbrojtjes ajrore të prodhimit rus ose avionët luftarakë MIG-19 dhe SU-25, të cilat Kievi dëshiron.


“Ndihma është plotësisht në përputhje me prioritetet e Ukrainës, por ne nuk po dërgojmë sisteme S-300, as avionë MIG-29 apo SU-25”, tha Stojanov për Nova TV.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.