• |
ide | kryesore

Stoltenberg: Lufta në Ukrainë mund të përhapet mes NATO-s dhe Rusisë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit
nato-s


Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake, paralajmëroi sot se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s. “Nëse gjërat shkojnë keq, ato mund të shkojnë tmerrësisht më keq.”, u shpreh Stoltenberg, raporton Sky News.

“Është një luftë e tmerrshme në Ukrainë. Është gjithashtu një luftë që mund të përhapet në një luftë të madhe midis NATO-s dhe Rusisë. Ne po punojmë për këtë çdo ditë për ta shmangur atë.” Stoltenberg shtoi se është e rëndësishme të shmanget një konflikt që përfshin më shumë vende në Evropë.

Kujtojmë që Kremlini ka akuzuar aleatët e NATO-s se janë bërë palë në konflikt duke i ofruar Ukrainës armë, duke trajnuar trupat e saj dhe duke ndihmuar inteligjencën ushtarake për të sulmuar forcat ruse.


13 Comments

 1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  Ky ose tallet ose e thotë që putinit di duket vetja se është akoma i fortë,

  Putana nuk po mba teritoret në Ukrainë që pushtoi këtë vit ngaa 24 shkurti, të sulmojë evropën!!!!

  1. ES SELAMU ALEJKUM VE RAHMETULLA SE CFAR MUND TE NDOLL E DIN VEC ZOTI.VULLNETI TIJE CFAR DUAM QE TE NDOLL ESHTE ZGJELLJE NJERZORE .DHE SUKSESIN E VULOS I MADHI ZOT NE VARESI TE ZGJELLJES SIPAS VULLNETIT TIJE SI DESHIRA PER VETEN GJITH I KEMI TE BARABARTA .TE MIREN NGA E KEQA DIN TA KUPTOJN TE GJITH.ZOTI BOTNAVE NA TREGOJ TE DOBISHMEN DHE TE DEMESHMEN PERMES KRIJIMIT DHE UDHEZIMIT.KESHTU QE GJITHCKA DUKET SI NE DRITEN E DJELLIT E PASTERT.LE TE VIHEMI NE PER NJE MOMENT ME DESHIRAT TONA PERBALL TE VERTETES KRIJIMIT DHE UDHEZIMIT HYJNOR PER TE PARE VETEN SEJCILI SIPAS NIVELIT.DHE TE NXJERRIM REZULTATET E KETI PROVIMI KU JAM KU JEMI.UN THJEM SE PJESA ME E MADHE MBESIM NE LAS PO TE ISHIM NE SHKOLL E NE VEPRIM PJESA ME E MADHE NE DESHTIM.E PSE SE SHUMICA ANOJM NGA PADREJTESIJA .QE I BEJM VETES DUKE JU BER PADREJTESI TJEREVE..SHUM NGA NJERZIT E MENDOJN ZOTIN SI NJE DESTINACION TJETER .DHE DESHIRAT TONNA SI DICKA QE SKAN LIDHJE ME TE.POR FATKEQSISHT PER VLERSIMET E DOBETA NJERZORE .ISHET MOSVEMENDJE.SE E VERTETA FLET VET KRIJIMI DHE UDHEZIMI HYJNOR JAN NE UNITET FUNKSIONIUKU KRIJIMI ESHTE PREZENT JEMI GJALL SHOHIM NDJEJM ANGAZHOHEMI FLASIM REFLEKTOJM SIPAS LOGJIKES QE ZGJELLIM E THEN ME PRECIZE KY KRIJIM DHE KY UDHEZIM SI PASQYRE E FUNKSIONIT KRIJIMIT NUK E KEMI VETEM NE LIBER SI SHPALLJE FE KULTUR DIJE ORIENTIM POR E KEMI DREJTPERDREJT.NE SISTEM KRIJIMI FUNKSIONI.NE VETET TONA NE LOGJIKEN TON ORGANET TONA NE IMUNITET.INSTINKT KOH ETJ NE CDO DETAJ ME MAS.PO ASHTU CDO GJALLES.ESHTE E NDARE E MIRA NGA E KEQA ME FAKTE.KJO SI KRIJIM DHE UDHEZIM ESHTE I TERI UNITET FUNKSIONI TE KRIJIMIT HYJNOR NUK NDRYSHON MENDON TI BESH KEQ DIKUJT JE I STRESUAR NUK JE I SIGURT FLET KEQ NDAJ DIKUJT PA TE DREJT KUSH TE DEGJON .TE URREN TA MBYLL GOJEN ME FAKT TE KUNDERSHTON .NESE VEPRON PADREJTESI TE NDESHKOJN NGA CDO AN NJERZIT DHE ZOTI PSE NDOLL KESHTU SEPSE LIGJI ZOTIT PER PADREJTESIN E KEMI FUNKSION AKTIV NE GJALLERIN TON PERMES FUNKSIONIT E KUNDERT ESHTE.E VERTETA ELEJUARA E MENDON TE MIREN .JE I QET E FLET RESPEKTOHESH E VEPRON SHPERBLEHESH NGA ZOTI DHE NJERZIT ANDEJ NGA SE PRET.ZOTI MADHERISHEM NUK I KRIJOJ GJERAT SHKEL E SHKO PA QELLIM.LE TE MENDOJME FLASIM DHE VEPROJME SI TE DESHIROJM.POR PERBALL KETI KRIJIMI HYJNOR TE GJITH MARRIM HAKUN QE MERITOJM.ME HAK.NESE MEDOJM KEQ NDAJ TJERVE DO NDJEHEMI TE STRESUAR NESE THELLOHEMI SHUM DHE SPENDOHEMI SIPAS KRITEREVE QE ZOTI KA PERCAKTU TE ARRIJME MESHIREN E TIJE.DO KALOJME NE DEPRESION DHE SEMUNDJE KY ESHTE NDESHKIM HYJNOR.NESE FLASIM KEQ DO URREHEMI KUNDERSHTOHEMI KY ESHTE NDESHKIM HYJNOR NESE NESE NE VEPROJME KEQ NDAJ KUJDO NDESHKOHEMI KY ESHTE PERCAKTIM RREGULLUES HYJNOR E KUNDERT NE TRE GJENDJET E ANGAZHIMIT ESHTE E VERTETA SI SHPERBLIM PADREJTESIJA NDAJ KUJDO .PA TE DREJT DHE PA MAS SI HAK ZOTI E KRIJOJ QE TE JET TE JET PADREJTESI NDAJ VETEVE TONA NE CDO ANGAZHIM .NE URREJM TJETRIN PO URREJM VETEN DO URREHEMI DO PRISHIM UNITETET NESE SHKATRROJM DEMTOJM TJETRIN DO SHKATRROJM DHE DEMTOJM VETEN TON SEPSE NE KONKUREC TE KEQES DO DAL KUNKURUESI QE NA NDESHKON SI HAK QE ZOTI KA CAKTU PER NE.PER PADREJTESIT TONA.PADREJTESIJA KA ANTIVLERAT KUR ZHVILLOHET E VERTETA VLERAT.KY ESHTE KRIJIMI UDHEZIMI HAKU.PER TE GJITH TE GJITH JEMI NJEREZ QE VIM NGA I NJEJTI BURIM KRIJIMI SISTEM FUNKSIONI UDHEZIMI NATYRALITETI.ku ndryshojm VETEM NE ANGAZHIM NGA MENYRA SE SI ANGAZHOHEMI DHE MASA.DHE KJO ESHTE PIKA QE FILLOJN KONFLIKTET NJEKOSISHT DUKE NA VEN NE SPROV TE GJITHEVE PER TE KUPTUAR DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKUAR PERGJEGJSIT.KJO ESHTE PIKA STOP QE I NGJAN NJE MOTORI ANIJES QE U PRISH GJAT UDHETIMIT.DHE TANI DUAM TA RREGULLOJM QE KEMI DY ALTERNATIVA OSE TA RREGULLOJM SESBEN OSE DALLGET E DETIT DO NA PERBYSIN TE GJITHEVE.KU ANIJA SIBOLIZON GJITHCKA QE KEMI DHE DALLGET E DETIT PADREJTESIT TONA CMIMI QE NA SILLET RRETH NESH QE TA PAGUAJM E THEN PASTERT NDESHKIMI HYJNORE.OSE RREGULLIMI DHE ARRITJA MESHIRES..QE NDRYSHON Caktimin E ZOTIT.NDAJ NESH.SEJCILI JEP MENDIMIN SIPAS KENDVESHTRIMIT INTERESIT TA RREGULLOJN POR MOTORI NUK PUNON SIPAS FJALVE POR SIPAS RREGULLIT QE AI MJESHTRI MALL E KA SHPIKUR TE FUNKSIONOJNE.VALL A PAQTOHEN GJITH SHKENCETARET DIETARET NJERZIT E THJESHT QE ASGJE NUK KRIJOHET PA RREGULL MAS.UN THEM QE ESHTE FAKT I PAMOHUESHEM ESHTE RALITET.HABITEM SE SI POLITIKANET.AKOMA BESOJN SE GJITHCKA.ZHVILLOHET SIPAS INTERESIT TYRE ME APO PA HIR.PERBALL FAKTEVE TE KRIJIMIT UDHZIMIT SHKENCES PRAKTIKES.AKUMA SU BINDEN SE CDO ANGAZHIM NDAJ TJERVE PO E BEJNE NESE DREJT ME HAK PER VETEN E VET DHE NESE PADREJTESI KUNDER VETES VET.KJO ESHTE SAKTESI NUK ESHTE DESHIR ESHTE LIGJ JO INTERES ESHT QELLIM KRIJIMI NUK NDRYSHOHET PER ASNJE .ATEHER PER SEJCILIN MBETET VETKONTROLLI LOGJIK ORE UN E DUA VETEN DHE URREJTJA NDAJ TJETRIT ESHTE SI TE URRESH VETEN UN JA DUA TE MIREN VETES.DHE TE MENDUARIT TE FOLURIT DHE TE BERIT KEQ TJEREVE.ESHTE NJELLOJ SIKUR TJA BESH VETES ORE VJEN LOGJIKA UN DUA VETEN PER ZHVILLIMIN E MENDJES RUAJTJEN E SHENDETIT PO HARXHOJ PA LLOGARI .KJO PER MUA ESHTE BEFASUESE SI KA MUNDESI QE UN JAM VEN KUNDER VETES UN DUA SHPETIM JO HUMBJE.SI NDOLL KJO.PO KJO NDOLL SE KA DY RRUG NE KETE JETE SPROV nje e verteta me VLERAT ORIENTON EDUKUMIN QE NE BARKUN E NENES MARRJEN E NDJESHMERIS PER MIRE EDUKATES SE MIRE NE VARESI TE PERQENDRIMIT TE MIR SEMES DHE KUR FILLON TE FLAS QERTESIMIT TE FJALES QE FLET PER TI IMUNIZUAR KUPTIM VLERSIM URTESI NE LILLJE ME GJITHCKA DHE KUR MERR PJEKURI I MUNDESOHET UDHZIMI HYJNOR SI ZGJILLJE ME E MIRE PER NJE RRUGZGJILLJE E SUKSESESHME DHE SHPETUSE NE UDHETIMIN E TIJE NGA ZOTI DREJT ZOTIT.KJO KATEGORI JAN VETEM DOBIPRURES PER VETEN FAMILJEN SHOQERIN KURSE RRUGA SIPAS DESHIRES DHE INTERRESIT ESHTE RRUG PROBLEMESH PA ZGJILLJE PERMES ANTIVLERAVE EGOS SE PANGOPUR PER PUSHTET NUK GJEH KUFIJ SHKATRRON GJITHCKA.DUKE SJELL KOSTO TJERVE DHE SHKATRRU VETEN E VET.KUR NJERIU USHTRON PADREJTESI LERAT NDJESHMERIJA PER MIR I IKEN AI NUK E KA PROBLEM SE JU BEN DEM TJERVE ZEMRA I KA VDEKUR EDHE PSE JETON NESE SPENDOHET SIPAS KRITEREVE QE ZOTI KA PERCAKTUAR.SHKON DREJT HUMBJES NDESHKIMIT HYJNOR DHE NJERZOR POR PER TE GJITH I MADHI ZOT PORTAT E MESHIRES I KA LENE HAPUR EDHE PER ZEMRAT E VDEKURA.NGA MEKATET PENDIM DHE TE MENDOJN FJASIN DHE VEPROJN SI THOT I MADHI ZOT.kKA ENDE NJERZ NE KET BOT INDIVID APO GRUPE NJERZISH QE DUAN TE SUNDOJN BOTEN POR KET SUNDIM SE ARRIN KURR NDRYSHE VECSE SI THOT I MADHI ZOT DUKE U BERE PASUES TE VERTET TE MENDIMIT FJALES DHE VEPRES HYJNORE SE VET BURIMI KRIJIMIT TON SI SISTEM FUNKSIONI PER SUKSESE ESHTE VETEM UDHEZIMI HYJNORE.DHE E KEMI FAKTET NE GENET TONA ZEMREN NDJESHMERIN SHPIRTIN NATYRALITETIN TONE QE DUAM TE DREJTEN HAKUN PER VETE DHE PRANOJM PADREJTESI TE NA BEHET DHE KUR SHAJM URREJM APO LUFTOJM DIKE NA PARAQITET NE TE NJEJTEN MAS PERBALL VETES SON SI INDIVID NATYRALITETI JON I PERCAKTUAR HYJNOR E DUAM NA DO E SHAJM NA SHAN SEPSE EDHE NE PO TE NA SHANTE DO TE REFLEKTONIM NJEJTE.I MALLI ZOT ME MESHIREN E TIJE ASHTU SIC NA KESHILLOJ PER MIRE DHE NA NDALOJ TE KEQEN NE TE MIREN NA BASHKOJ TE GJITHEVE SI FRYT DOBI VLER DHE KESHTU E KRIJOJ TE FUNKSIONOJN GJITHCKA SI UNITET ZINXHIR DHE PER SEJCILEN VEPER TE MIR SHPERBLEN DHE NA NDAU NE PERGJEGJSI PER VEPRA TE KEQIJA DUKE BER PERGJEGJES SEJCILIN PER MEKATIN QE KA BERE POR QE KA ARRITUR DERI TE MEKATI KAN PERGJEGJESI TE NJITH SI HAK KESHILLIMIN PER MIR DHE NDALIMIN NGA E KEQA MBASI ASKEN ZOTI NUK DENON PA JA BA RRISK TIJA KUJTOJN DIKUSH .POR EDHE PASI TA KEN NJOFTUAR PERSERI NUK NDESHKON PA JA MUNDESUAR ME PARE TE SHOHIN LIGJIN HYJNORE SE PREJ KUJT DUHET RUAJTUR SEPSE QELLIMI ZOTIT PER NJERZIT NUK ESHTE NDESHKIMI POR ADHURIMI TIJE SPROVA QE NA CON PENDIMI JON GJYKIMI JON DURIMI FALNDERIMI PER BEGATIT QE NA DHA.OBLIGIMET LUTJET JON SI SILLEMQELLIMI DHEI KRIJIMI DHE UDHEZIMI JAN VULLNET I ZOTIT QE SNA PYETI NE NE VETEM SE NA MUNDESOJ JETEN DHE DERGOJ UDHEZIM TANI JEMI NE NJE UDHTIM TE PAZHBESHEM QE QUHET JET ME RREGULA KRITERE QE NE ZGJELLIM NE MENYRE TE LIR TE PA IMPONUAR POR QE ZGJELLJA QE BEJME ESHTE E DREJT ME HAK NE PERSHTATJE ME FUNKSIONIN DHE UDHZIMIN QE QARTESON SUKSESIN NE KEMI CDO TE MIR NESE BEHET JASHTE KETI LIGJI PERBALLEMI ME LIGJIN DHE MUNGESAT EKZISTENCIALE..PRA UDHTIMI JON NUK ESHTE SHKEL E SHKO DEL DIKUSH PSE KA FUQI THOT DUA TE NDERTOJ BIZANTIN DUKE IMITUAR TE PARET E PERSERIS BENI CFAR TE DONI KENI LIRI PREJ ZOTIT JETA ESHTE SPROV NUK JU NDALON KUSH NE AT LIRI .POR LEXONI UDHEZIMIN HYJNOR.DHE SHIHNI VEPRAT TUAJA BAZ TIJE FETARISHT PRAKTIKISHT DHE SHKENCERISHT CFAR KERKONI DHE KU JU CON.NESE JUVE I KENI KETO CILESI DO TU BESHTESJA DHE UN A KENI CILESI KRIJIMI.QE PER DESHIRAT TUAJA .TE KRIJONI C
   ZGJILLJE PA CENUAR ASGJE ASKEN.A MUND TE NDALONI FRYMEN E FUNDIT NE TRYPAT TUAJ VDEKJEN KUR ZOTI JEP URDHER..VETEM KY ESHTE KRIJIM I PAVARUR NJE CIKEL I MBYLLUR.QE GARANTON SUKSES.KETE E KA VEC ZOTI BOTNAVE.ZOTI NUK JA DHA KRIJESAVE TE TIJE KESHTU QE CDO ANGAZHIM I SEJCILIT ESHTE I MIRKRIJAR DHE MIR PERCAKTUAR PERPARA SE TE VINIM NE NE KETE BOTE.DHE U KRIJU QE TE JET JET SPROV MES SE MIRES DHE SE KEQES ME SHPERBLIM ME HAK PREJ ZOTIT BOTNAVE KU I SUKSESESHMI SHPETUARI ESHTE VETEM I DREJTI.PERGJAT HISTORIS SI E MIRA DHE E e KEQA JAN ZHVILLUAR HER NJERA DHE HER TJETRA POR NE AS SDUHET TE PARAGJYKOJM AS MASIM VEPRAT NJERZORE KUSH DON SUKSESIN I MJAFTON UDHEZIMI HYJNOR UDHEZIMI HYJNOR.URDHERON VETEM TE MIREN KESHILLON PENDIMIN ORIENTON KESHILLIMIN PER MIR DHE NDALIMIN NGA E KEQA PER ATO QE DINE NA BERI PERGJEGJES.POR NESE TE THELLOHEMI CDO BREZNI KA PERGJEGJSIT E VETA NE KETE JET SPROV DHE NUK MBAN PERGJEGJSI KUSH PER VEPRAT E ATYRE QE KAN KALUAR KET KOH QE NE KALOJM SEJCILI KA BARREN E VET.PERPAR ZOTIT SOT PO JETOJM NJE KOHE QE SEJCILI DON TE JET I PARI DHE SEJCILI DON TE KET TE TIJEN GJITHCKA.PA PYETUR SE PO NGARKON VETEN ME MEKATE NDESHKIM HUMBJE SHKATRRIM PA E KUPTUAR SE CFAR PO I BEN VETES NTE AFERME KOMBIT VET DHE KOMBEVE TJERA.NGA PANDJESHMERIJA PER MIR SI I DEHURI QE ZDIN SE FAR KERKON PERGJEGJSIT DHE AS PASOJAT ESHTE MIR PER MOMENTIN TJA HELLIN NJE KENDVESHTRIM GJITH LIDERIT GJITH NJERZIMI SE TASHME MASA ESHTE KALUAR DHE LEKSIONET KAN MBARUAR MBASI KEMI PREKUR NJE RALITET QE SE DON ASKUSH.LE TA SHOHIM SEJCILI NGA KENDVESHTRIMI I SHPETIMIT VET SE SI ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE VET SHPETIMI SUKSESI NE VECANTI DHE PERGJITHESI TA PRANOJM SI DOMOSDOSHMERI DHE JUSTIFIKOJN SI PERGJEGJSI.AKUSH NUK MUND TE GJEJ DIKE TA SHPETOJN GA NJERZIT PERDERI SA SHPETUESI LART KE KA KRIJUAR SI FUNKSIONON VET KY SHPETIM ZGJILLJE SHPRES GJALLERI SIGURI PAQE SHPRES V SUKSES KEDO QE TE PYESNI NUK DO TE GJENI NJERI TE MENCUR ZGJILLES M BI TOK POR I MENCURI I DIN ZGJILLJET DHE ME GISHTIN TREGUES THOT ZOTI ATJE LART KRIJOJ DHE UDHEZOJ LEXO LIBRIN E TIJE DHE TE MJAFTON MBESHTETJA NE TE.FALNDEROJ TE MADHIN ZOT QE ME MUNDESOJ TA KUPTOJ NGA CDO KENDVESHTRIM KRIJIMIN DHE UDHEZIMIN E TIJE DHE SI PERGJEGJSI SI HAK DITURIJE TUA KUJTOJ GJITH ATYRE QE NA SJELLIN PADREJTESI DUKE NA PROJEKTUAR SI ARMIQ NDERKOH QE ARMIKU VETEJ JAN BER VET KAN EGON PER PUSHTET PARA QE NGOPEN ME ASGJE JU MJAFTON TI SHIHNI MENDIMET FJALET VEPRAT NGA KENDVESHTRIMI HYJNORE DHE NGA ARMIQ PERMES VLERAVE VIRTYTIT DREJTES HAKUT MUND TE KTHEHEMI NE MIQ MUNDESIT ZOTI I KRIJOJ ESHTE CESHTJE JUAJ SE CFAR ZGJILLNI JU PO PLOTESONI LIBRIN TUAJ TE JETES ME PERGJEGJSIT E TYAJA PERPARA ZOTIT NE DY BOT KURSE MUNDESIJA KUJTESES SE VAZHDUESHME SI KESHILLIM PER MIR DHE NDALIM NGA E KEQA PERPARA SE TU KANOSET GJITHEVE SHKATRRIMI ESHTE NJE PAUZ ESHKURTER FRYMARRJE PER TE VLERSUAR RALITETIN NDAR PROBLEMET DHE ORIE NTUAR ZGJILLJET ME HAK QE TE MOS PENDOHENI SE CFAR PO I BENI VETES.PRA GJITHCKA ESHTE PER TE MIREN DHE DOBIN TUAJ DUAJENI VETEN NE .MENYR QE TE MOS ZGJENJEHENI.UN NUK KERKOJ SHKATRRIMIN TUAJ POR SHPETIMIN TUAJ ES SELAMU ALEJKUM VE RAHMETULLA

  1. Ju po e shmangni??!!! Ju vetem i hudhni benzine zjarrit keni qe ne shkurt. Shkatarruat ukrainen tani ja keni bo bene europes. Ne afganistan e bete lesh, ne irak po kshu, libine sirine po ashtu.
   Ju ndyresira vetem vdekje dhe vuajtje keni mbjelle nen petkun falso te demokracise perverse dhe td djallezuar.

 2. Stkoqenbegu ka kaq kohe qe e kercenon e paralajmeron por deri tani e ka pas te lagur barutin.Ukraina nuk eshte ne NATO keshtu qe ska shkak per lufte mes saj dhe Rusise. Nqs ju doni ta ndizni vete fitilin sic beri Hitleri ne luften e dyte boterore eshte pune tjeter

  1. O rrotë kari a nuk e di që ukraina është pushtuar, në 2014, krimea, donbasi, dhe me 24 shkurt 2022 muzhikët nisën sulmin dhe arritën deri në afërsi të Kievit?!!!!

   1. boll shikove bbc dhe cnn o koqe

    tokat e “pushtuara” jane ruse

    si vendosi KOSOVA ashtu vendosen edhe keta

 3. Nuk mund te perhapet sepse aktualisht eshte “perhapur”. O Stollenberg, akoma se ke marre vesh se po ben lufte me Rusine, Amerika dora vete, lokomotiva e Natos?

 4. “Kujtojmë që Kremlini ka akuzuar aleatët e NATO-s se janë bërë palë në konflikt duke i ofruar Ukrainës armë, duke trajnuar trupat e saj dhe duke ndihmuar inteligjencën ushtarake për të sulmuar forcat ruse.”
  PO KETE E POHON VETE PERENDIMI ME MBURRJE. DERGUAM KAQ RAKETA, KAQ TOPA E TANKE NE UKRAINE – dhe e thone me mburrje dhe si nje akt paqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *