• |
ide | kryesore

Video/ Holanda rikuperon dy gola në fund, por humbet me penallti: në gjysmëfinale shkon Argjentina

-Instant, F1, Sport, Video
Holanda


Argjentina shkon në takimin me Kroacinë në gjysëmfinalen e Katar 2022. Lionel Messi e të tjerët mposhtin me penallti Holandën, në një ndeshje nervoze e plot befasi. Pas dy golave të Albiceleste, me Molina e Messi, vjen reagimi i skuadrës së Van Gaal. Weghorst shënoi dy gola në fundin e takimit. Në fillim sulmuesi ndëshkoni Martinez me një goditje me kokë. Në minutën e 11 shtesë, një skemë nga goditja e dënimit i dha mundësinë të barazojë 2-2. Në shtesa ndodh vetëm shtylla në fund e Fernandez për amerikano-jugorët, ndërsa me penallti Holanda nuk i tradhëton pritshmëritë. Gabuan Van Dijk e Berghuis për Oranje. Fernandez goditi jashtë, por penalltinë e fundit nuk e shpenzoi dëm Lautaro.

Seleccion të martën do të sfidojë Kroacinë, që doli fituese në çerekfinale kundër Brazilit, por për trajnerin Scaloni ishte një vuajtje e madhe. Siç kishte ndodhur tashmë në raundin e 1/8 kundër Australisë, Argjentina kaloi në epërsi 2-0. Goli i hapjes i Molina, pas një asisti brilant të Messi. Pastaj, ylli i PSG-së dyfishoi me penallti. Por ashtu si ndaj Socceros, vuajtjet erdhën në fund, vetëm se këtë herë nuk ishte në gjendje t’ia dilte. Argjentinasit lejuan Oranje të barazojnë me një dygolësh të sulmuesit të Besiktas Wout Weghorst. Një ndeshje nervoze me 40 faulle dhe 15 kartonë të verdhë. Hera-herës u duk si një ndeshje me dema që arbitri Lahoz nuk e drejtoi mirë. Epilogu i penalltive përfundoi me Albiceleste në triumf, si në gjysmëfinalen e Botërorit të Brazilit 2014.

HERONJTË E ARGJENTINËS

Leo Messi dhe dy Martinez (Emiliano dhe Lautaro) udhëhoqën Argjentinën në gjysmëfinale. Një gol, një asist dhe një nga penalltitë e shndërruara në serinë finale për kampionin nga Rosario. Dy penallti të neutralizuara për portierin e Aston Villa, ndërsa sulmuesi vuri pikën me goditjen e fundit. Holanda edhe njëherë u dorëzua me penallti.

Lexo më tej: Video/ Nga Ferri në Parajsë, në duart e Livakovic: mallkimi i çerekfinaleve, Brazili eliminohet me penallti nga Kroacia


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *