• |
ide | kryesore

Apple paditet për përndjekje

-Instant, F1, Stil
Apple


Apple është paditur nga dy persona të cilët thonë se AirTag-et e saj janë përdorur për t’i ndjekur pa e ditur.

AirTags u lëshuan në fillim të këtij viti, si një mënyrë për njerëzit për të gjurmuar artikujt. Ato mund të lidhen me objekte të tilla si; çanta ose çelësa dhe më pas të ndiqen nga një aplikacion në iPhone.

Por raporte të shumta kanë sugjeruar se po përdoren gjithashtu për të ndjekur gratë pa pëlqimin e tyre. Rasti i fundit, i paraqitur në një gjykatë federale në San Francisko, është sjellë nga dy gra që pretendojnë se AirTag-ët janë përdorur për t’u gjurmuar nga ish-partnerët. Një nga gratë tha se gjurmuesit ishin futur në çantën e shpinës së fëmijës së tyre.  Përveç ndjekjes, raportet kanë sugjeruar se AirTag janë përdorur për të gjurmuar edhe vendndodhjen e makinave në mënyrë që ato të mund të vidhen. Gratë argumentojnë se Apple nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndaluar përdorimin e AirTag. Ato janë duke kërkuar për dëmtime të paspecifikuara.

Kur u prezantuan AirTags, Apple paralajmëroi përdoruesit se ato nuk do të përdoreshin për të gjurmuar njerëzit. Ai shtoi gjithashtu paralajmërime që do të shfaqen kur një telefon vëren se po ndiqet nga një AirTag i panjohur.  Që atëherë, mes kritikave të mëtejshme, kompaniaka bërë rregullime në mënyrën se si funksionojnë gjurmuesit. Në fillim të këtij viti shtoi një mesazh që paralajmëron përdoruesit se mund të kryejnë një krim nëse përdorin një nga pajisjet për të ndjekur njerëzit./Lapsi.al

Marrë nga: Independent

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *