• |
ide | kryesore

Përshkallëzimi i situatës në Kosovë/ EULEX: Ndaj patrullës sonë në u hodh bombë molotov

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


EULEX informon se ndaj një patrulle vëzhguese të tyre në Rudare është hedhur një bombë molotov, nga e cila nuk ka lëndime në njerëz e as dëme materiale.

EULEX në komunikatën dërguar mediave thekson se ky sulm dhe sulmet e tjera ndaj zyrtarëve policorë të Policisë së Kosovës, janë të papranueshme.

“Ne i dënojmë fuqishëm aktet e dhunshme të kryera nga persona të armatosur në pjesën veriore të Kosovës, përfshirë kundër komunitetit ndërkombëtar”, thuhet në reagimin e tyre, transmeton Gazeta Express. EULEX apelon të gjithë që të përmbahen nga veprimet provokuese.

Njoftimi i plotë i EULEX-it:

Konfirmojmë se një bombë çorientuese (shok-bombë) është hedhur ndaj një patrulle vëzhguese të EULEX-it mbrëmjen e kaluar (10.12) në afërsi të Rudares. Asnjë zyrtar i Njësisë Policore të Specializuar të EULEX-it nuk është lënduar dhe nuk janë shkaktuar dëme materiale.

Ky sulm, si dhe sulmet ndaj zyrtarëve policorë të Policisë së Kosovës, janë të papranueshme. Ne i dënojmë fuqishëm aktet e dhunshme të kryera nga persona të armatosur në pjesën veriore të Kosovës, përfshirë kundër komunitetit ndërkombëtar.

EULEX-i do të vazhdojë të punojë me vendosmëri për ta mbështetur stabilitetin e Kosovës, në kuadër të mandatit që e ka, si dhe të kontribuojë për sigurinë e popullatës nga të gjitha komunitetet.

Apelojmë te të gjithë ata që janë përgjegjës që të përmbahen nga veprime të tjera provokuese si dhe iu bëjmë thirrje institucioneve të Kosovës që autorët t’i sjellin përpara drejtësisë.


1 Comment

  1. Ushtaraket,kudo ne bote,cdo sulmi me arme,i kunderpergjigjen,vetem me arme (nese ja mban bytha),ndersa llafet dhe deklaratat,le t’i bejne politikanet (se ata jane vetem per llafe).Te dalin trima,disa serbe-sado qofshin ne numur,dhe te tallin bythen,me nje force ushtarake si Euleksi,aapo Kfori!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *