• |
ide | kryesore

Skandali i korrupsionit në Parlamentin Europian, pezullohet deputetja greke e PASOK

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit


Pas skandalit të zbuluar në Bruksel, nënkryetarja e Parlamentit Europian, Eva Kaili është pezulluar nga detyra.

Kryetarja e PE-së, Roberta Metsola i dërgoi një letër eurodeputetes greke, ku i njoftonte se po e pezullonte nga detyra për shkak të hetimeve.

“Në dritën e hetimeve gjyqësore në vazhdim, kam vendosur të pezulloj me efekt të menjëhershëm të gjitha kompetencat, detyrat dhe detyrat që ju kam caktuar në cilësinë tuaj si Zëvendës President i Parlamentit Europian”, thotë ajo.

Siç tha eurodeputeti dhe nënkryetari i Parlamentit Evropian, Dimitris Papadimoulis, procedurat për largimin përfundimtar të saj nga Byroja e PE-së janë duke u përshpejtuar.

Kujtojmë se për largimin e Eva Kailit, Konferenca e Kryetarëve duhet të mblidhet me shumicë 60% dhe 2/3 e seancës plenare duhet të miratojë vendimin.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *