• |
ide | kryesore

Sulmet në veri/ Vuçiç mesazh serbëve në Kosovë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se mesazhi i tij për serbët nga Kosova është se “nuk ka dorëzim dhe nuk do të ketë dorëzim”, duke shtuar se ata janë “detyruar t’i ngrenë barrikadat”.

“Mesazhi për të gjithë të tjerët është që të formohet Asociacioni [i komunave me shumicë serbe], të respektohen të drejtat dhe liritë e serbëve dhe të sillen në përputhje me marrëveshjet e nënshkruara dhe të drejtën ndërkombëtare, sepse kjo është mënyra e vetme për të filluar normalizimin e marrëdhënieve”, shkroi ai në Instagram më 11 dhjetor.

Vuçiç shtoi se autoritetet në Serbi do të vazhdojnë “luftën për paqe me të gjitha mjetet ligjore”./REL

Lexo më tej: Shpërthime dhe të shtëna gjatë natës, forca të shtuara të KFOR dhe EULEX në veri të Kosovës


5 Comments

 1. Duket qarte se kjo eshte nje menyre per te larguar vemendjen nga lufta e Rusise dhe per te krijuar nje vater te re tensioni me qellim qe Perendimi dhe NATO te shpenzojne energji duke “ia munguar” luftes qe po zhvillohet ne pjesen lindore te Europes. Interesant do ishte edhe mendimi i liderit global per situaten pasi dihet qe pa lejen e tij, askush nuk mund te beje asgje.

 2. Gospode Vucic,

  a nuk keni frike se keto metodat tuaja per “normalizimin e mardhenieve” me komshinjte tuaj mund t`ja u adaptojne e perdorin edhe te tjeret ne Vojvodine, Sanxhak apo …. he?

  Ju po i shtyni miqte tuaj me te mire te mendohen se si t`ju kenaqin sa me mire ndjenjat tuaja paqedashese.

  Mjaft me me budallalleqe pa fund. Kush kujtoni se jeni ju o te mjere? Europa ju mbyt me nje shure e Amerika ju than kerce me nje pordhe.

  Boll se po ju qeshin edhe pulat.

 3. Keto jane tregues te qarte se kush jane gabelet serve.

  Shpresoj qe moterqirat kozmopolite te Tiranes te kene kuptuar dicka nga gjithe keto ngjarje, se kjo fare e qelbur vetem eshte shtuar keto 10 vite.

  Zgjidhja e vetme eshte qe Serbia te shfarroset nga Ballkani dhe ky eshte fakt konkret.

 4. Borelli (qe vendi i tij,nuk e njeh Kosoven)si dhe Lajcaku (po ashtu,vendi i tij ,nuk e njeh Kosoven),do te takohen “nga mesi i janarit,per te biseduar ne lidhje me,nje kerkese qe do ja paraqesin serbeve,qe te shtyjne per gjashte muaj,bllokimin e rrugeve ne veri te Kosoves,sepse,sipas tyre (Borrellit dhe Lajcakut),nuk eshte koha e pershateshme dhe do te krijoje tensione.Nderkohe,nuk dihet akoa,se fare mendojne amerikanet,per kete bllokim,dhe nese do te dalin-ose jo,me nje deklarate,per kete problem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *