• |
ide | kryesore

Top Gun: Maverick, filmi më i mirë i vitit 2022

-Instant, Paparazzi, Slider


Top Gun: Maverick ka arritur së fundmi një tjetër sukses.

Të enjten, Bordi Kombëtar i Rishikimit njoftoi se e ka emëruar si filmin më të mirë të vitit 2022. Filmi i drejtuar nga Joseph Kosinski, një vazhdim i  origjinalit  fitoi gjithashtu një çmim për arritje të jashtëzakonshme në kinematografi. Ai shkoi për drejtorin e fotografisë Claudio Miranda.

“Top Gun: Maverick është një turmë emocionuese që është krijuar me mjeshtëri në çdo nivel,” tha presidentja e NBR, Annie Schulhof”. “Tom Cruise, Joseph Kosinski dhe i gjithë ekipi kanë arritur të bëjnë një film tepër popullor. Ai e ktheu audiencën në kinema”, shtoi Schulhof. Përveç Top Gun: Maverick, fituesit e çmimeve NBR 2022 përfshijnë; Steven Spielberg, i cili fitoi regjinë më të mirë për punën e tij në The Fabelmans, Colin Farrell për aktorin më të mirë për The Banshees of Inisherin dhe Michelle Yeoh, e cila fitoi aktoren më të mirë për Everything Everywhere All At Once.

Një grup kineastësh, profesionistësh, akademikësh dhe studentësh shikuan dhe votuan nga një grup prej 269 filmash në vitin 2022 për të zgjedhur çmimet e këtij viti,sipas një njoftimi për shtyp.Organizata do të nderojë fituesit në një gala të organizuar nga Willie Geist i NBC News më 8 janar 2023 në New York City.
Top Gun: Maverick është rikthyer aktualisht në kinema të zgjedhura  për një periudhë dyjavore që përfundon të enjten, 15 dhjetor. Filmi është aktualisht i disponueshëm për t’u marrë me qira dhe për t’u blerë në dixhital, plus DVD dhe Blu-ray. Ai do të transmetohet  në Paramount më 22 dhjetor./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *