• |
ide | kryesore

Kremlini apelon për dialog mes Beogradit dhe Prishtinës: Garantoni të drejtat e serbëve

-Instant, Lajme, Të fundit


Kremlini bëri thirrje sot që tensionet mes Serbisë dhe Kosovës të zgjidhen me “mjete diplomatike” pas sulmeve ndaj policisë, ndërsa kërkoi që të ketë “garanci” për të drejtat e serbëve.

“Ne argumentojmë se palët duhet të bëjnë përpjekje të një natyre paqësore për të zgjidhur këtë situatë përmes mjeteve diplomatike,” u tha gazetarëve zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov.

“Ne argumentojmë se të gjitha të drejtat e serbëve duhet të garantohen,” shtoi ai megjithatë.

Tensionet u rritën këtë fundjavë në Kosovën veriore pasi persona të armatosur të paidentifikuar shkëmbyen zjarr me policinë dhe hodhën një bombë flash drejt forcave të Bashkimit Evropian të dislokuara në rajon si pjesë e misionit të EULEX.

Protestuesit serbë gjithashtu ngritën barrikada që paralizojnë trafikun në dy pikat kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të protestuar kundër arrestimit të një ish-oficeri policie.

Prishtina dhe Beogradi shkëmbyen akuza pas kësaj serie të fundit incidentesh, të cilat e shtynë Kosovën të shtyjë për në 23 prill zgjedhjet lokale në komunitetet me shumicë serbe, të cilat do të mbaheshin më 18 dhjetor.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *