• |
ide | kryesore

Gati 300 ditë nga pushtimi, çfarë po ndodh me luftën në Ukrainë

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Ukrainë

Qeveria në Ukrainë ka bërë thirrje që perëndimi të furnizojë raketat Patriot dhe sisteme të tjera moderne të mbrojtjes ajrore. Kryeministri i vendit, Denys Shmyhal, u bëri thirrje aleatëve perëndimorë mes shqetësimeve në rritje se sulmet nga Rusia në rrjetin e saj elektrik mund të krijojnë një valë të re refugjatësh.


Kreu i këshillit të refugjatëve të Norvegjisë tha se ai pret që një valë tjetër e qindra mijëra refugjatëve nga Ukraina të shkojnë në Evropë gjatë dimrit për shkak të kushteve “të pajetueshme”. Miliona njerëz në Ukrainë kanë mbetur pa ngrohje, ujë të pastër apo energji elektrike mes temperaturave në rënie, pas sulmeve me raketa ruse në infrastrukturën energjetike të vendit.


Bashkimi Evropian arriti një marrëveshje në parim për të dërguar një paketë ndihme financiare prej 18 miliardë eurosh në Ukrainë dhe miratimin e një takse minimale për korporatat e mëdha, në një lëvizje të madhe që ngushtoi një përçarje midis bllokut dhe anëtarit rebel, Hungarisë.

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy u bëri thirrje udhëheqësve të Grupit të Shtatë vendeve të hënën që të mbështesin idenë e tij për të thirrur një samit të posaçëm global të paqes në dimër, kushtuar sjelljes së paqes në vendin e tij. Zelenskiy gjithashtu u bëri thirrje vendeve të G7 për 2 miliardë metra kub gaz natyror shtesë, si dhe armë me rreze të gjatë, tanke moderne, njësi artilerie dhe predha.

zelenski

Tregtari rus i armëve Viktor Bout i është bashkuar partisë ultranacionaliste Liberal Demokratike (LDPR) besnike ndaj Kremlinit, tha udhëheqësi i saj. Bout, dikur me nofkën “Tregtari i vdekjes”, u lirua javën e kaluar pas 14 vitesh në paraburgim në SHBA në një shkëmbim të profilit të lartë me yllin amerikan të basketbollit Brittney Griner. Ky veprim mund të bëjë që Bout të kërkojë një vend në parlamentin rus.

shkëmbimi

Lexo më tej: Shkëmbimi kontrovers SHBA-Rusi, lirohet “zoti i armēve” për basketbollisten amerikane 

Kryetari i bashkisë së Melitopolit në mërgim pretendon se trupat ruse po “rivendosen” dhe “në panik” pas sulmeve të Ukrainës në qytetin e pushtuar nga Rusia gjatë fundjavës. Forcat ruse “janë të zënë duke lëvizur grupet e tyre ushtarake në vende të tjera për t’i fshehur ato”, tha Ivan Fedorov pa dhënë prova.

Zëvendës kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës ka paralajmëruar se Rusia ka mjaft raketa për të nisur tre deri në pesë valë të tjera sulmesh në vend. Vadym Skibitsky gjithashtu pretendoi se Rusia po përdor raketa të vjetra ukrainase kundër Kievit dhe përshkroi katër drejtimet e përgjithshme nga të cilat Rusia po lëshon raketa në Ukrainë.

Dy civilë janë vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur pas sulmeve me raketa ruse në qytetin Hirnyk në rajonin Donetsk në Ukrainën lindore. Forcat ruse goditën qendrën e qytetit “me municione thërrmuese dhe Uragan MLRS [sisteme raketash me shumë lëshime]”, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Dy persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën pasi trupat ruse bombarduan rajonin jugor të Ukrainës Kherson, sipas autoriteteve lokale. “Armiku sulmoi përsëri lagjet e banimit të Khersonit”, tha guvernatori Yaroslav Yanushevich në Telegram, duke shtuar se forcat ruse goditën një maternitet, një kafene dhe ndërtesa apartamentesh të shtunën.

Ukraina ka pretenduar se ka goditur një seli të përdorur nga grupi paraushtarak Wagner në territoret e pushtuara të rajonit të Luhanskut. Serhiy Haidai, guvernatori i mërguar i rajonit të Luhanskut, i tha televizionit ukrainas se një grevë në qytetin Kadiivka kishte çuar në një “numër të madh” vdekjesh midis grupit mercenar që është akuzuar për tortura dhe krime të tjera lufte.

Vladimir Putin nuk do të mbajë një konferencë shtypi në fund të vitit për herë të parë në të paktën një dekadë, në atë që vëzhguesit e Kremlinit e shohin si thyerje të protokollit për shkak të luftës së tij në Ukrainë. Gjithashtu nuk do të kishte pritje të Vitit të Ri në Kremlin, thanë zyrtarët, ndoshta një vendim i ndikuar nga hezitimi për të festuar sepse lufta e Rusisë në Ukrainë nuk ka shkuar sipas planit.

Sekretari i Mbrojtjes i Britanisë, Ben Wallace, tha se ai do të ishte “mendjehapur” për furnizimin e Ukrainës me armë me rreze më të gjatë veprimi nëse Rusia vazhdon të synojë zonat civile. Wallace tha se ai “vazhdimisht” rishikoi sistemet e armëve që Mbretëria e Bashkuar i dërgon Ukrainës dhe se ai “do të jetë mendjehapur për të parë se çfarë do të bëjmë më pas” nëse Moska përpiqet të “shkelë ato konventa të Gjenevës”, duke iu referuar parimeve themelore humanitare të rënë dakord gjatë luftës.

BE ka siguruar mjaft gaz për këtë dimër, por mund të përballet me mungesë gazi vitin e ardhshëm nëse Rusia shkurton më tej furnizimet, kanë paralajmëruar Komisioni Evropian dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA).

Një ekip ndërkombëtar i këshilltarëve ligjorë ka punuar me prokurorët vendas në qytetin e rimarrë Kherson të Ukrainës për të mbledhur prova të krimeve të dyshuara seksuale nga forcat ruse. Një ekip nga Global Rights Compliance, një praktikë ligjore ndërkombëtare me seli në Hagë, po kryen një hetim në shkallë të plotë, pjesë e një përpjekjeje më të gjerë ndërkombëtare për të mbështetur autoritetet e mbingarkuar ukrainase.

Një grup paraushtarak neo-nazist i lidhur me Kremlinin u ka kërkuar anëtarëve të tij që të dorëzojnë inteligjencë mbi kufirin dhe aktivitetin ushtarak në Letoni, Lituani dhe Estoni, duke ngritur shqetësime nëse grupet ruse të ekstremit të djathtë po planifikojnë një sulm ndaj vendeve të NATO-s.

nato

Trupi i një studenti 23-vjeçar nga Zambia, i cili vdiq ndërsa luftonte për ushtrinë ruse në luftën në Ukrainë, është kthyer në shtëpi. Qeveria e Zambisë ka kërkuar që autoritetet ruse të japin detaje për vdekjen e Lemekanit, tha ministri i punëve të jashtme Stanley Kakubo.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *