• |
ide | kryesore

Kriza politike në Peru, 7 të vdekur nga protestat e dhunshme

-Instant, Lajme, Planet

Pesë persona humbën jetën ditën e djeshme, në protestat masive që shpërthyen në Peru, në rajonet e Arequipa (jug) dhe Chincheros (juglindje).


Demonstratat kundër presidentes së re Dina Bolluarte dhe në favor të rizgjedhjeve vazhdojnë në të gjithë vendin, duke e rritur numrin e të vdekurve në shtatë që nga e diela.


Të dielën dy persona, një adoleshente dhe një i ri u vranë në Adavailas, po në Apurimak. Nga pesë personat e vrarë ditën e djeshme, tre ishin adoleshentë, një 15-vjeçar dhe dy 16-vjeçarë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.