• |
ide | kryesore

Zëvendësministri i Jashtëm rus: Nuk ka bisedime për shkëmbimin e të burgosurve Rusi-SHBA

-Instant, Arkiva, Planet


Nuk ka bisedime për shkëmbimin e të burgosurve në rendin e ditës për momentin midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, tha të martën zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve TASS.

“Unë nuk e di se çfarë kanë në mendje ata [amerikanët],” tha ai, kur u pyet për të komentuar deklaratat nga SHBA se të dy palët do të zhvillojnë konsultime më vonë këtë javë për shtetasin amerikan Paul Whelan, i cili është në burg në Rusia.

“Sipas burimeve të mia, nuk priten bisedime për këtë çështje përmes asnjë prej kanaleve për të cilat di”, tha ai.

“Ne komunikojmë herë pas here me amerikanët përmes kanaleve të ndryshme, në nivele të ndryshme, por shkëmbimet kryhen nga njerëz që më parë ishin të angazhuar në këtë aktivitet,” shtoi Ryabkov.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha të hënën se zyrtarët amerikanë “do të kenë një angazhim me federatën ruse këtë javë” për të trajtuar rastin e Whelan.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *