• |
ide | kryesore

A e ka detyruar Putini Bjellorusinë të hyjë në luftë me Ukrainën

-Instant, Arkiva, Planet


Frika se Bjellorusia së shpejti mund të detyrohet t’i bashkohet luftës së Ukrainës po rritet, pasi automjetet ushtarake të këtij shteti janë parë me ‘simbolet luftarake’ të pikturuara në to. Pamjet e televizionit shtetëror të automjeteve të blinduara që marrin pjesë në stërvitjet e parakohshme të “gatishmërisë luftarake” pranë kufijve të Ukrainës, treguan se ato kanë kuadrate të kuqe të pikturuara mbi to, të cilat do t’i lejonin shoferët të njihnin njëri-tjetrin gjatë luftimeve aktuale.

Vladimir Putin urdhëroi gjithashtu stërvitje ushtarake pranë kufijve të Ukrainës ku mjetet ushtarake mbajnë shenjat “Z” që shfaqen në tanket ruse pak para se të urdhëronte një pushtim në shkallë të plotë në shkurt.
Diktatori Alexander Lukashenko deri më tani ka shmangur ndërhyrjen e ushtrisë së tij në luftimet në Ukrainë, por ka lejuar që territori bjellorus të përdoret për sulme.

Trupat ruse që u përpoqën të merrnin Kievin në fillim të luftës kishin avancuar në qytet nga Bjellorusia dhe raketat që shkatërruan kryeqytetin u hodhën prej andej. Presioni mendohet se është rritur mbi Lukashenkon për të angazhuar forcat e tij në luftë pasi Rusia filloi të vendoste më shumë trupa të saj në territorin bjellorus në shtator.

Por ai po heziton – me gjasë sepse ka frikë se ushtria e tij do të goditet në luftime. Meqenëse kontrolli i ushtrisë është jetik për mbajtjen e kontrollit të vendit, kjo mund të nxisë një sfidë serioze ndaj sundimit të Lukashenkos – që vjen vetëm dy vjet pasi ai i mbijetoi me vështirësi kryengritjes së fundit popullore.
Inteligjenca perëndimore ende beson se një sulm nga Bjellorusia nuk ka gjasa dhe se Rusia po vendos trupa atje si një taktikë shpërqendruese për të ndaluar Ukrainën të zhvendosë trupat e ngarkuara me mbrojtjen e Kievit në vijat e frontit në jug dhe lindje.

Oleksiy Arestovych, një ish-oficer i inteligjencës ushtarake, i kthyer në këshilltar presidencial të Ukrainës, u pajtua me atë analizë këtë javë. “Bjellorusia tani është një shpërqendrim për ne,” tha ai në një podcast javor.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *