• |
ide | kryesore

E bujshme/ Publikohen rreth 13 mijë faqe nga dosja e vrαsjes së Kennedy

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Kennedy


Shtëpia e Bardhë urdhëroi publikimin e dokumenteve për vrαsjen e presidentit amerikan John F. Kennedy, por tha se disa dosje do të mbeten të ende mbyllura. Rreth 12 879 dokumente u postuan në internet të enjten. Ishte vetë Presidenti Joe Biden që lëshoi një urdhër ekzekutiv që autorizonte hapjen e tyre.

Ishte një ligj i vitit 1992 që kërkonte që qeveria të publikonte të gjitha dokumentet për atentatin e 1963 deri në tetor 2017. Vdekja e presidentit amerikan ka shkaktuar shumë teori konspirative në dekada.
Kennedy u qëllua gjatë një vizite në Dallas të Teksasit. Një hetim i kryer në vitin 1964 zbuloi se Kennedy u vra nga amerikani Lee Harvey Oswald. Ai kishte jetuar më parë në Bashkimin Sovjetik. U tha se Oswald veproi i vetëm.

“Ky zbulim i rëndësishëm pasqyron angazhimin e administratës sime për transparencë. Ai do t’i ofrojë publikut amerikan një pamje dhe kuptim më të madh të hetimit të qeverisë për këtë ngjarje tragjike në historinë amerikane” – tha Biden.

Një zëdhënëse e Biden u tha gazetarëve se publikimi i së enjtes përbën rreth 97% të të gjithë informacionit që qeveria ka në arkivat e saj. Edhe administrata “Trump” publikoi mijëra faqe gjatë presidencës së tij, por mbajti të tjera të mbyllura në bazë ligjit për sigurinë kombëtare. Kjo u bë pavarësisht se ligji i 1992 detyronte lëshimin e të gjitha informacioneve deri në vitin 2017.

Në tetor 2021, Biden publikoi rreth 1500 dokumente, por tha se ai po mbante të tjera të fshehta për të “mbrojtur dëmtimet e identifikimit, persona të mbrojtjes ushtarake, operacioneve të inteligjencës, zbatimit të ligjit ose marrëdhënieve me jashtë”.

Në njoftimin e fundit, Biden tha se agjencitë federale “kanë identifikuar një numër të kufizuar të dhënash që përmbajnë informacione sensitive nëse zbulohen në publik”. Hetimi i Komisionit Warren i vitit 1964 arriti në përfundimin se Oswald ishte vrasësi i vetëm. Ai u vra në bodrumin e selisë së policisë në Dallas dy ditë pas arrestimit të tij. Kjo nxiti komplotet për aktivitetet e tij të mëparshme.

Akademikët dhe teoricienët, për një kohë të gjatë kanë shpresuar se botimi i fundit do të zbulonte më shumë informacion rreth aktiviteteve të Oswald në Mexico City, ku ai u takua me një oficer sovjetik të KGB-së në tetor 1963. ©LAPSI.al


4 Comments

    1. jan dhe nje shqupist tjeter qe beson qe toka eshte e sheshte, ka ngel ndonje qe nuk eshte injorant tek oborri shqupit apo jan te gjith me sindromen kospiracioniste te doktorit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *