• |
ide | kryesore

Pse u dënua me burg kryebashkiaku i Stambollit Imamoglu dhe çfarë pritet?

-Instant, Arkiva, Planet


Një gjykatë turke ka dënuar me burg kryebashkiakun e Stambollit Ekrem Imamoglu dhe ka vendosur një ndalim politik ndaj tij.

Ai shihet si një sfidues i fuqishëm potencial i Presidentit, Recep Tayyip Erdogan në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm.

Imamoglu u dënua të mërkurën e 14 dhjetorit me dy vjet e shtatë muaj burg së bashku me ndalimin, të cilat duhet të konfirmohen nga një gjykatë apeli,

Ai akuzohet për fyerje të zyrtarëve zgjedhorë në një fjalim që e mbajti pasi fitoi zgjedhjet komunale të Stambollit në 2019.

Më poshtë është një vështrim në rastin e Imamoglu dhe çfarë do të thotë kjo për votën presidenciale realizuar nga “Al Jazeera”, përcjell Albanian Post.

Cili është Imamoglu?

Imamoglu është kryebashkiaku i Stambollit, qyteti më i populluar i vendit.

Ai u zgjodh në vitin 2019 duke përfaqësuar forcën kryesore opozitare të Turqisë, Partinë Popullore Republikane (CHP), në një nga humbjet më të mëdha që ka përjetuar Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) e Erdoganit që kur erdhi në pushtet në 2002.

Sondazhet tregojnë se 52-vjeçari është në mesin e disa liderëve të opozitës që mund të mposhtin Erdoganin në një garë kokë më kokë në votimin që do të pritet qershorin e ardhshëm.

Për çfarë është gjyqi?
Imamoglu u gjykua për shpifje për një fjalim pas zgjedhjeve për kryebashkiak të Stambollit në qershor 2019.

Ai tha se ata që anuluan një votim fillestar të mbajtur tre muaj më parë – në të cilin ai mundi ngushtë një kandidat nga AK Partia – ishin “budallenj”.

Partia AK-së refuzoi të pranonte fitoren fillestare të Imamoglu.

Erdogan u ngrit për herë të parë në Turqi kur u votua si kryebashkiak i Stambollit në vitin 1994.

Valët e protestave dhe një mori mbështetjeje i dhanë Imamoglu-së një fitore dërrmuese në votimin e përsëritur.

Imamoglu tha se komenti i tij “budalla” ishte një përgjigje ndaj ministrit të Brendshëm, Suleyman Soylu, për përdorimin e të njëjtës gjuhë kundër tij.

Cilat ishin reagimet ndaj vendimit?

Qindra mbështetës të Imamoglu-së u mblodhën të mërkurën në selinë komunale duke brohoritur “dorëheqja e qeverisë” pasi u lexua vendimi.

Duke u ngjitur në majë të një autobusi për t’iu drejtuar turmës, Imamoglu tha se vendimi shënonte një “paligjshmëri të thellë” që “provoi se nuk ka drejtësi në Turqinë e sotme”.

Ministri i Drejtësisë së Turqisë, Bekir Bozdag, tha se vendimi nuk ishte i motivuar politikisht.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ishte “thellësisht i shqetësuar dhe i zhgënjyer” nga dënimi.

Edhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Turqinë, Nacho Sanchez Amor, kritikoi vendimin.

Çfarë mund të presim më pas?

Gjyqi për shpifje zbatoi gjithashtu një klauzolë të veçantë të kodit penal që e ndalon kryebashkiakun të marrë pjesë në politikë, duke e penguar efektivisht atë të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të qershorit të ardhshëm.

Ekipi i Imamoglu vendosi të apelojë dënimin e tij.

Një dënim me burg ose ndalim politik për Imamoglun do të duhet të mbështetet në Gjykatat e Apelit, duke zgjatur potencialisht një rezultat të çështjes deri pas zgjedhjeve të pritshme.

Imamoglu nuk ka gjasa të shkojë në burg pasi njerëzit e dënuar me më pak se katër vjet rrallë futen pas hekurave në Turqi.

Ai do të vazhdojë në postin e tij si kryebashkiak i Stambollit, ndërkohë që ankesa e tij përfundon nëpër gjykata.

Si do të ndikojë kjo në zgjedhje?

Rezultati i zgjedhjeve të vitit të ardhshëm shihet si i varur nga aftësia e CHP-së dhe të tjerëve në opozitë për të bashkuar forcat rreth një kandidati të vetëm për të sfiduar Erdoganin dhe Partinë AK.

Një aleancë prej gjashtë partish opozitare ende nuk ka rënë dakord për kandidatin e tyre presidencial.

Dominimi i Erdoganit në politikën turke është tronditur nga një krizë ekonomike e vazhdueshme, por sondazhet më të fundit tregojnë se vlerësimet e Erdoganit kanë filluar të rimëkëmben falë trajtimit të tij të vlerësuar gjerësisht të pushtimit rus të Ukrainës.

Vendimi vendos edhe më shumë presion mbi opozitën për të lënë mënjanë rivalitetet e tyre personale në fushatën zgjedhore.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *