• |
ide | kryesore

22 raste të reja me Covid në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Covid-19, infektuar, covid


Shifrat e koronavirusit në vendin tonë vijojnë të qëndrojnë të ulëta. Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë shënuar 22 raste të reja nga 443 testime të kryera.

Spitali-Infektiv-QSUT-Koronavirusi-Doktore-Mjeke-6

Aktualisht në të gjithë vendin janë 214 qytetarë aktivë me COVID-19. Në spitalin COVID 3 po merr trajtim spitalor vetëm një pacient.

Fatmirësisht në orët e fundit nuk është shënuar asnjë viktimë si pasojë e koronavirusit.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,713 që nga fillimi i epidemisë.

APELI I MINISTRISË SË SHËNDETËSISË PËR QYTETARËT

16 Dhjetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit:

Janë kryer 443 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 22 qytetarë, në Bashkitë: 9 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Durrës, Rrogozhinë, Mallakastër, nga 1 qytetarë në Malësi e Madhe, Kurbin, Kamëz, Fier, Vlorë, Pogradec, Berat.

Janë 214 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,713 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 16 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore 22
Të shëruar në 24 orë 14
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 443
Testime totale 2,014,596
Raste pozitive 332,521
Raste të shëruara 328,713
Raste Aktive 214
Humbje jete 3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 157
Fier 15
Vlorë 12
Lezhë. 7
Durrës. 7
Gjirokastër 5
Berat. 5
Elbasan. 3
Shkodër 2
Korçë. 1


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *