• |
ide | kryesore

Mourinho mbërrin në Portugali: është objektivi kryesor i luzitanëve për të zëvendësuar Fernando Santos

-Instant, F1, Sport, Video
Santos


Fernando Santos nuk është më trajner i Portugalisë dhe emri më i përfolur për ta zëvendësuar është Mourinho. Federata Portugeze e Futbollit dhe Santos vendosën kështu të paraprijnë përfundimin e kontratës që skadonte në vitin 2024. Pas tetë vitesh punë që kulmuan me fitoren e Euro 2016 dhe Ligës së Kombeve në 2018-2019, Santos largohet nga skuadra kombëtare. Vendimi për ndërprerjen konsensuale të marrëveshjes me Federatën luzitane erdhi pas disfatës ndaj Marokut. Mbi Santos nuk rëndon vetëm dalja në çerekfinale të Kupës së Botës, por edhe kritikat për kohën e kufizuar të lojës që iu dha Cristiano Ronaldos.

Tani një vend i tërë i ka hedhur sytë nga Mourinho. Portugalia duhet të rifillojë pas zhgënjimit në Botëror me një staf të ri teknik. Kërkimi për pasardhësin e Fernando Santos ka nisur dhe ka një objektiv konkret. Siç shkruan sot gazeta sportive A Bola “gjuetia për përzgjedhësin e ri është e hapur” me një qëllim të qartë, trajnerin e Romës Jose Mourinho. Dje, ndërkohë, Mourinho zbarkoi në atdhe me verdhekuqtë për një mini-përgatitje para Krishtlindjes. Kjo lëvizje ka ndezur entuziazëm, kuriozitet dhe shpresë. Pas mbërritjes së tij në Portugali, Mourinho nuk bëri asnjë koment për gazetarët e shumtë që e prisnin e nuk ka ndërmend të flasë as në ditët në vijim. Tema është delikate, çdo fjalë mund të shkaktojë konkluzione ose supozime që palët aktualisht duan t’i shmangin.

MËNYRA E VETME PËR MOURINHO

Përfshirë Romën, një klub me të cilin Mou është i lidhur deri në vitin 2024. Prioriteti i Special One mbetet Roma, por sigurisht që thirrja nga kombëtarja e tij nuk është një çështje e parëndësishme. Mou mund të marrë në konsideratë vetëm hipotezën e udhëheqjes së Portugalisë duke ruajtur rol të dyfishtë deri në skadimin e kontratës me verdhekuqtë. Në këtë rast, megjithatë, fjala e fundit do t’i takonte Friedkins. Por ndërkohë, shkruan sot CorSport, mbrëmjen e djeshme ka pasur një takim mes Jorge Mendes, bashkëpunëtorit të tij Cardoso dhe presidentit federal Fernando Gomes pikërisht për të folur për Mourinho. Situata po evoluon dhe, duke u kthyer në A Bola, gjuetia po vazhdon.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *